שתף קטע נבחר

75 דולר לחודש ללוחם: "ישראל חימשה מורדים בסוריה"

מגזין אמריקני דיווח כי ישראל מימנה וחימשה בחשאי לפחות 12 ארגוני מורדים בדרום סוריה. "הועברו להם רובי סער, מקלעים, מרגמות, כלי רכב וכסף". פעיל באחד הארגונים: "קיווינו שישראל תתערב במלחמה לטובתנו - אבל מה שהניע אותה זה האינטרסים שלה"

ישראל חימשה ומימנה בחשאי לפחות 12 ארגוני מורדים בדרום סוריה, ואלו סייעו בשנים האחרונות למנוע מלוחמים פרו-איראניים ומאנשי דאעש להתבסס סמוך לגבול. כך פורסם היום (חמישי) במגזין "פוריין פוליסי", שמבסס את דבריו על יותר מ-24 מפקדים ולוחמים מאותם ארגוני מורדים.  

 

מבצע סיוע הומניטארי עוצבת הבשן ארגון ה קסדות ה לבנות סכנת חיים סוריה ישראל צה
חיילי צה"ל מחלצים סורים דרך ישראל(צילום: דובר צה"ל)
אימון מורדים סורים צפונית לאידליב  (צילום: AFP)
המורדים מתאמנים באזור אידליב, לקראת הקרב המכריע(צילום: AFP)
 

העברות הנשק מישראל למורדים, שהסתיימו לפי הדיווח בחודש יולי השנה, כללו רובי סער, מקלעים, מרגמות וכלי רכב. לפי הדיווח, הנשק הועבר דרך שלושה שערים בגבול סוריה - אותם המעברים ששימשו את ישראל להעברת סיוע הומניטרי לתושבי דרום סוריה בשנות מלחמת האזרחים.

 

לפי הדיווח במגזין האמריקני, ישראל אף שילמה משכורות ללוחמים ושילמה 75 דולר לחודש לכל לוחם. לפי המורדים ועיתונאים מקומיים, ישראל גם העבירה להם סכום כסף נוסף, שבאמצעותו קנו הארגונים נשק בשוק השחור בסוריה.

 

בשגרירות הישראלית בוושינגטון סירבו להגיב לדיווח, אך רק לפני חודשיים צה"ל פרסם כי הוא העביר אלפי מחלצים מטעם ארגון ההצלה הסורי "הקסדות הלבנות" לירדן. על פי צה"ל, 800 אזרחים סורים הועברו באוטובוסים באישון ליל לירדן תוך כדי שעברו בישראל. בניגוד לדיווח של המגזין האמריקני - בהודעה הרשמית של צה"ל נכתב כי ישראל אינה מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה.

 

 

 
מבצע סיוע הומניטארי מיוחד ונרחב ב״עוצבת הבשן״ - חילוץ  מאות פעילי הארגון ההומניטארי ״קסדות לבנות
(צילום: דובר צה"ל)
מבצע סיוע הומניטארי מיוחד ונרחב ב״עוצבת הבשן״ - חילוץ  מאות פעילי הארגון ההומניטארי ״קסדות לבנות
(צילום: דובר צה"ל)
עם פרסום דבר החילוץ המשטר הסורי כינה את ארגון ההצלה "שתול של ישראל", אך בקרב מדינות העולם השבחים לא הפסיקו להגיע על הפעולה הישראלית. הארגון הסורי עלה לכותרות בעיקר בעקבות פרסום התמונה המפורסמת של הילד הסורי שהוצא מתוך ההריסות בחלב וישב מוכה הלם ומדמם באמבולנס.

 

"התשלומים טיפחו בקרב המורדים את התקווה שישראל תתערב בלחימה נגד הנשיא הסורי בשאר אסד ותעצור את התקדמותו לעבר דרום המדינה", נכתב בדיווח. אך כשהמשטר הסורי וחיל האוויר הרוסי פתחו במערכה באזור - ישראל רק עקבה אחר המתרחש - והמורדים נותרו בתחושה של בגידה מצד ירושלים.

 

"למדנו שיעור שלא נשכח עוד הרבה מאוד זמן", אמר למגזין פעיל באחד מארגוני המורדים. "לישראל לא אכפת מהאנשים או מאנושיות בכלל.

כל מה שמעניין את ישראל זה האינטרסים שלה".

 

כלי התקשורת הזרים דיווחו לא מכבר על הקשרים הסודיים בין ישראל לארגוני האופוזיציה. אך בדיווח של המגזין האמריקני נכתב כי כמות הנשק והסיוע הכספי שהועבר למורדים מישראל לא משתווה לזה שהגיע אליהם מיריבותיה של איראן, נותנת חסות נוספת של סוריה. על פי הדיווח, בין המדינות שתמכו במורדים נמנות קטאר, סעודיה, טורקיה וכמובן ארצות הברית.

 

במגזין מדגישים כי הסיוע הישראלי למורדים הועבר בעיקר בשביל לעצור את ההתבססות האיראנית בשטח סוריה ונעשה לצד התקיפות האוויריות על יעדים איראניים והפעלת לחץ מדיני על הרפובליקה האיסלאמית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המורדים מתאמנים באזור אידליב
צילום: AFP
מומלצים