שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  11 שנה אחרי: סימון מיוחד על המטוסים שתקפו את הכור הסורי
  בטייסת "הפטישים" ובטייסת "הנגב" הדביקו את דגל סוריה לצד סמל כור אטומי על המטוסים שהשתתפו בתקיפת הכור בדיר א-זור

   

  סמל מבצע מחוץ לקופסא על מטוס קרב (צילום: דובר צה
  דגל סוריה וסמל כור אטומי, על מטוס חיל האוויר(צילום: דובר צה"ל)

  סימון מיוחד על המטוסים שתקפו את הכור הסורי: אתמול (יום ה') ציינו בחיל האוויר 11 שנים למבצע "מחוץ לקופסה", שבמהלכו תקף חיל האוויר את הכור בסוריה - וסימנו בטקס מיוחד את מטוסי הקרב שלקחו חלק במבצע.

   

  במבצע השתתפו שלוש טייסות שונות - טייסת 69 ("הפטישים"), טייסת 119 ("העטלף") וטייסת 253 ("הנגב"). אתמול התקיים טקס הסימון בטייסת 69 ובטייסת 253 ובשבוע הבא יתקיים טקס נוסף בטייסת 119. הטקס של טייסת 69 התקיים בבסיס חצרים.

   

   

  המטוסים סומנו במדבקה ועליה סמל המבצע - משולש המסמל תקיפה, בצבעי דגל סוריה (אדום, שחור ולבן ברקע ושני כוכבים ירוקים) ובמרכזו סמל כור אטומי (אזהרת קרינה רדיואקטיבית). המדבקה בטייסת 69 הודבקה על ידי נציגי הטייסים שהשתתפו בתקיפה, נציגי הגף הטכני שהכינו וחימשו את המטוסים לקראת התקיפה ומפקד הטייסת, סגן-אלוף ג'.

   

  בליל ה-6 בספטמבר 2007 תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר את הכור הגרעיני שהוקם בדיר א-זור. הכור הושמד באופן מדויק זמן קצר לפני הכנסתו לשימוש.

   

  בחיל האוויר אמרו כי "מבצע 'מחוץ לקופסה' ארך כמה שעות והושלם ללא פערים מהתכנון. המבצע הביא לידי ביטוי יצירתיות, מקצועיות, גמישות מחשבתית למצבים השונים ולדרישות הדרג המדיני ואומץ לב שהפגינו צוותי האוויר בביצוע המשימה".

   

  מבצע "מחוץ לקופסה"

  בלילה שבין 5 ו-6 בספטמבר 2007 ירד ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט לבור של חיל האוויר בבסיס הקריה בתל אביב. לידו ישבו שר הביטחון הטרי יחסית אהוד ברק, שרת החוץ ציפי לבני ונציגים משירותי הביטחון השונים.

   

  מעט לפני חצות המריאו מבסיס חצרים ומבסיס רמון שבדרום ארבעה מטוסי F-15 וארבעה מטוסי F-16, והמטרה המסומנת במחשביהם היא בניין ריבועי מבודד במדבר בצפון-מזרח סוריה. הם טסו צפונה לאורך הים התיכון ואז פנו מזרחה על קו הגבול בין סוריה לטורקיה. בין 0:40 ל-0:53 חזרו הטייסים על שם הקוד "אריזונה", ואז הוטלה תחמושת במשקל 24 טונות על "אל-כיבאר", כור גרעיני שהקים בשאר אסד באזור דיר א-זור - בסיוע צפון קוריאה ובהכוונתה, תוך הסתרתו מעיני העולם. הכור הוחרב. כל הטייסים שבו בשלום. תוכנית הגרעין הסורית הושמדה. מבצע "מחוץ לקופסה" הושלם. המזרח התיכון, אולי העולם כולו, משחרר היום אנחת רווחה רטרואקטיבית.

   

  יותר מעשור חלף מאז ובמהלכו מיאנה ישראל באדיקות לקבל אחריות רשמית על המבצע - עד החלטת הצנזורה בחודש מרץ להתיר את הפרסום. זה היה (עוד) מקרה קלאסי של מדיניות העמימות החמקמקה של ישראל בסוגיות ביטחוניות, שלפיה לא מצהירים ולא לוקחים אחריות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  הדבקת המדבקה על אחד המטוסים
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים