שתף קטע נבחר

הדוד גורם לקצר בחשמל? כך תתמודדו

נזילת מים, תקלה בתרמוסטט, תקלה בגוף החימום או תקלות ברכיבים אחרים, יכולים לגרום לקצר עם הפעלת דוד החשמל. מהן הסיבות ומהם הפתרונות? אתר "המקצוענים" עם המדריך

בלאי טבעי של רכיבי הדוד, תחזוקה לקויה או התקנה בלתי מקצועית יכולים לגרום לקצר חשמלי עם הפעלת הדוד בביתכם. הסכנה הנשקפת לכם, ליקיריכם ולשכנים היא ממשית. כיצד ניתן לזהות את התקלה בזמן, מה עושים בזמן אמת ומה הפתרון הדרוש? לפניכם המדריך.

 

הסיבות לכך שהדוד מקצר כמה דקות לאחר הדלקתו

תקלה בתרמוסטט: הסיבות לתקלה בתרמוסטט הן בלאי טבעי, דגם באיכות ייצור ירודה או כתוצאה מנזק חיצוני שנגרם לו |(שכן הוא ממוקם מחוץ לדוד). אם מספר דקות לאחר שהדלקתם את הדוד הוא גורם לקצר, סביר להניח שמקור הבעיה הוא התרמוסטט. תפקידו הוא להפסיק את פעולת החימום עם הגעת המים לטמפרטורה אליה הוא מכוון (לרוב 60-70 מעלות). במצב של תקלה בתרמוסטט לא יהיה מה שיעצור את המים וגוף החימום ימשיך לפעול ללא הפסקה. הדבר מסוכן הן משום שהוא יכול לגרום לפיצוץ הדוד והן משום השילוב המסוכן בין מים לחשמל.

 

מה הפתרון? לרוב מדובר בתיקון קל יחסית, שכן אין צורך לפתוח את הדוד לצורך החלפת התרמוסטט.

 

   (צילום: shutetrstock) (צילום: shutetrstock)
(צילום: shutetrstock)

 

עוד כתבות בנושא:

מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד  

דוד שמש: העיקר האמינות   

להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל - זה כדאי?

 

תקלה בגוף החימום: עוד סיבה לקצר שיכול להיגרם מיד לאחר הפעלת הדוד הוא תקלה בגוף החימום. לרוב זה קורה בשל הצטברות של כמות גדולה של אבנית על גבי גוף החימום. במצב כזה, הדוד מתקשה לחמם את המים, והוא פועל רצוף עד שהוא מתקלקל וגורם לקצרים.

 

מה הפתרון? גם במקרה הזה תיקון התקלה אינו מורכב במיוחד. בכל מקרה, אם ממילא בעל מקצוע מגיע ופותח את הדוד, מוטב להחליף את כל הפלאנג' (התושבת שכוללת גם את גוף החימום גם את התרמוסטט וגם את המאיץ) ולא להסתפק רק בהחלפת גוף החימום.

 

נזילת מים שגורמת לקצר: במקרה של נזילת מים, יכול להיגרם קצר בשל מגע של מים עם חוטי החשמל שמסביב לדוד. הסיבות לנזילה הן התקנה לא מקצועית (עם כשלי איטום), סדקים בדוד עצמו או בלאי טבעי שלו.

 

מה הפתרון? נזילת מים היא תקלה יותר מורכבת לתיקון. לא תמיד קל לאתר את מקור הנזילה וגם אם מצליחים לאתר לא תמיד ניתן לבצע את התיקון. אם הנזילה נובעת מהפלאנג' ניתן בקלות להחליפו. לעומת זאת, אם התקלה היא בדוד עצמו, לרוב בשל קורוזיה או ריקבון בקרבת הברגים – זה יחייב החלפה של כל הדוד. במקרה כזה, אין טעם להחליף רק את הפלאנג', שכן זו תהיה הוצאה מיותרת אם ממילא תידרשו להחליף את כל הדוד בנוסף.

 

הסיבות לכך שהדוד מקצר מיד לאחר הפעלתו?

גם במקרה זה התקלה יכולה להיות בתרמוסטט או בגוף החימום, לרוב אם כבר הגיעו למצב שהם התקלקלו ולא במצב שהם עומדים להתקלקל. במקרה כזה, כפי שציינו בחלק הקודם, יש צורך בהחלפת רכיבים אלו.

 

ואולם, במקרה של קצר מסוג זה, ייתכן שמדובר בתקלה במפסק של הדוד. זו אמנם לא תקלה נפוצה, אך היא קורית במקרים מסוימים.

 

מה הפתרון? במצב זה, יש להזמין חשמלאי. כדאי לנצל את ההזדמנות ולהתקין כבר מפסק עם טיימר, שיהיה הרבה יותר חסכוני מבחינת צריכת החשמל וגם ימנע מצב שבו אתם שוכחים את המתג דלוק שעות ארוכות וגורמים לתקלה בתרמוסטט.

 

הדוד גורם לקצרים "רק" מדי פעם

חיווט לא תקין: במקרה כזה מדובר בסכנה של ממש, ואין להקל ראש בכך. אם החיווט אינו תקין וחוטי החשמל מתחממים, יש להזמין חשמלאי מוסמך שיפתור את הבעיה ויחליף את החוטים. יש להקפיד על בידוד של חוטי החשמל, שכן הם חשופים לתנאי אקלים קיצוניים משתנים (טמפרטורה גבוהה מאוד בקיץ ונמוכה מאוד בחורף).

 

תקלה בגוף החימום: אם הדוד גורם לקצרים בחשמל רק לעתים, ולא בכל הפעלה שלו, ייתכן שהבעיה היא בגוף החימום. במקרה כזה, אמנם גוף החימום עדיין פועל, אך זה רק עניין של זמן עד שהוא יתקלקל לגמרי וזה בדיוק הזמן להחליפו לפני שיגרמו תקלות לרכיבים נוספים בדוד. זכרו שגוף החימום הוא מוצר שיש להחליף מדי כמה שנים, הן בשל בלאי והן בשל הצטברות אבנית עליו.

 

מה הפתרון? כפי שציינו, החלפתו של גוף החימום. זו פעולה פשוטה יחסית, ובכל מקרה שווה לשקול החלפה של כל הפלאנג' ולא להסתפק רק בהחלפת גוף החימום.

 

מחפש מתקין דודי שמש? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים