שתף קטע נבחר

נשיא פרגוואי: "התגובה הישראלית להחזרת השגרירות מוגזמת"

מריו אבדו בניטס הביע צער על סגירת שגרירות ישראל בפרגוואי, צעד שהגיע בתגובה להחלטתו להשיב את שגרירות ארצו מירושלים לתל אביב וקרא לשקול אותו מחדש. "אנו דבקים בחוק הבינלאומי הרואה בירושלים שטח הנתון במחלוקת", אמר. סגן נשיא ארה"ב הפציר בנשיא להשאיר את השגרירות בבירת ישראל

נשיא פרגוואי מריו אבדו בניטס התייחס הלילה (ו')  להחלטה הישראלית לסגור את השגרירות בבירה אסונסיון וכינה אותה "תגובה מוגזמת", תוך שהוא קורא לישראל לשקול מחדש את המהלך. הצעד הישראלי התקבל בתגובה להודעתו של בניטס על החזרת שגרירות ארצו מירושלים לת"א. על רקע העימות הדיפלומטי עם ישראל, הודיעה אתמול טורקיה כי תפתח שגרירות בבירת פרגוואי.

 

"אני מביע צער על החלטת ישראל. סגירת השגרירות באסונסיון היא תגובה מעט מוגזמת ואני מפציר בישראל לשקול אותה מחדש", אמר בניטס במהלך מסיבת עיתונאים שקיים במחוז איטפואה. הוא הוסיף כי פרגוואי דבקה בחוק הבינלאומי ובהחלטות האו"ם הרואות בירושלים שטח תחת מחלוקת.

מריו אבדו בניטס  (צילום: AP)
"תגובה מוגזמת". נשיא פרגוואי מריו אבדו בניטס(צילום: AP)
 

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס פנה לבניטס בבקשה שיחזור בו מהחלטתו על השבת השגרירות לת"א. "אני ממליץ לנשיא לדבוק במחויבותה של ארצו ולהשאיר את השגרירות בירושלים, כסמל לקשר ארוך השנים בין פרגוואי, ישראל וארה"ב", הצהיר.

 

פנס עצמו היה גורם משמעותי בהחלטת ארה"ב להעביר את השגרירות האמריקנית לבירת ישראל, מהלך שבעקבותיו הורה נשיא פרגוואי לשעבר הוראסיו קארטס על צעד דומה. בהצהרת הבית הלבן לא צוין האם בניטס נענה לבקשתו של פנס, וכל שנמסר הוא ש"נשיא פרגוואי הדגיש את השותפות הממושכת בין ארצו לישראל, והסכים לפעול למען פתרון למחלוקת שיוסכם על כל הצדדים".

שגרירות פרגוואי (צילום: AFP)
המבנה הסגור של שגרירות פרגוואי בירושלים(צילום: AFP)

 

החלטתו של בניטס זכתה לביקורת גם בארצו, בין היתר מצדו של קודמו בתפקיד הוראסיו קארטס, שתקף אותה בחריפות: "בגדו כאן בערכים של התרבות היהודית-נוצרית", אמר מי שחנך את השגרירות הפרגוואית בטקס שנערך בגן הטכנולוגי בירושלים בחודש מאי. קארטס הוסיף כי "כל עם שהפנה עורף לישראל שילם על כך מאוד ביוקר". 

 

שגריר ישראל בפרגוואי זאב הראל, שנאלץ לשוב ארצה, התייחס למהלך בפוסט מרגש: "אני רוצה לכתוב לכם מעומק לבי, אני לא אתייחס לשום דבר בעל אופי פוליטי", ציין הראל. "לצערי, אני עוזב את פרגוואי באופן בלתי צפוי ובלתי מתוכנן. אתם כבר יודעים למה. הייתה לי כאן שנה נפלאה ונהניתי מכל רגע כאן ונשמתי קשורה לפרגוואי. כואב לי הלב. אני אוהב את פרגוואי ואני מתפלל לדברים טובים".

 

מיד לאחר ההודעה של פרגוואי על החזרת השגרירות מירושלים לתל אביב, התרבו הקולות שלפיהם לחץ ערבי-פלסטיני הוביל למהלך. ואולם, גורמים שמעורים ביחסי שתי המדינות אומרים כי היו סיבות נוספות למהלך. לדבריהם, בפרגוואי היו מאוכזבים מאוד מחוסר ההדדיות מצד ישראל. בכירי הממשל, כך אומרים הגורמים, כעסו על כך שראש הממשלה נתניהו או שר אחר לא ביקרו בפרגוואי ולא עשו שום מחווה כלפיה.

  

העדויות האלה הגיעו לירושלים, ולפני שבועיים התבקשו כמה אנשי עסקים וראשי ארגונים ישראלים לארגן משלחת לפרגוואי לתחילת דצמבר הקרוב. לאחר ההחלטה הישראלית לסגור את השגרירות באסונסיון - די ברור שהמשלחת כבר לא תצא לשם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא פרגוואי מריו אבדו בניטס
צילום: AP
מומלצים