שתף קטע נבחר

סנקציות ואזהרות אמריקניות: "רואים היערכות לתקיפה כימית באידליב"

ג'ים ג'פרי, היועץ לענייני סוריה בממשל טראמפ, אמר כי ישנן ראיות רבות שלפיהן משטר אסד מתכנן תקיפה כימית במעוז במורדים האחרון בצפון מערב המדינה: "הדבר יוביל להסלמה חסרת אחריות". בינתיים, ארה"ב הודיעה כי לא תוציא את כוחותיה

היועץ האמריקני לענייני סוריה, ג'ים ג'פרי, אמר הלילה (יום ו') כי "קיימות ראיות מרובות המעידות על כך שהממשל הסורי נערך לתקיפה כימית במחוז אידליב". ג'פרי הוסיף כי כל התקפה נגד המורדים באזור תוביל ל"הסלמה חסרת אחריות". הדברים נאמרים ברקע חידוש התקיפות במחוז והאזהרות האמריקניות לסוריה ובעלות בריתה - רוסיה ואיראן.

 

ג'פרי ציין כי לנשיא סוריה בשאר אסד "אין עתיד כשליט", אך הוסיף שאין זה מתפקידה של ארצות הברית להביא להדחתו. עוד אמר היועץ כי הגיעה העת ליוזמה דיפלומטית משמעותית בנוגע למצב בסוריה, שתכלול את ארצות הברית ובעלות בריתה, וכן הדגיש את מחויבותו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ למיגורו של ארגון דעאש במדינה.

 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שרק לפני חמישה חודשים אמר שהוא רוצה להוציא את כל הכוחות האמריקנים מסוריה, הסכים לאסטרטגיה חדשה שמרחיבה את המאמצים הצבאיים במדינה ומפעילה לחץ דיפלומטי רחב יותר להשגת המטרות של ארצו. כך אמרו גורמים במחלקת המדינה ל"וושינגטון פוסט".

 

למרות שהמערכה הצבאית נגד דעאש כמעט הושלמה, הממשל הגדיר מחדש את מטרותיו, כך שיכללו את יציאת כל הכוחות הצבאיים של איראן ובנות חסותה וכן את הקמתה של ממשלה יציבה ולא מאיימת, שתהיה מקובלת על כל הסורים ועל הקהילה הבינלאומית.

 

הדרך של אסד לניצחון: המטרה – אידליב ()

 

גורמים רשמיים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי המוטיבציה הרבה לשינוי נבעה בין היתר מהספקות ההולכים וגוברים לגבי השאלה אם רוסיה, שטראמפ מחשיב כשותפה, מסוגלת ומוכנה לסייע בהוצאת איראן. "המדיניות החדשה היא שאנחנו כבר לא מוציאים את החיילים בסוף השנה", אמר השליח המיוחד של טראמפ. הוא הוסיף כי הכוחות יישארו במדינה כדי להבטיח את יציאת הכוחות האיראניים ואת "התבוסה המתמשכת" של דעאש.

 

"קרובים לכיבוש המחוז"

במקביל, הודיע משרד האוצר האמריקני על הטלת סנקציות על ארבעה אישים וחמישה גופים שאפשרו העברת נפט לסוריה. ראש ממשלת סוריה עימאד חמיס, התייחס במהלך אירוע פתיחת היריד הבינלאומי בדמשק ללחימה במורדים באידליב, ואמר כי ארצו "קרובה לכיבוש המחוז". הוא הוסיף שסוריה "תנצח בכל מלחמה עתידית".

מפה אידליב סוריה מזרח תיכון ()
 

ביום שלישי חידשה רוסיה את התקיפות האוויריות במחוז אידליב לאחר 22 ימי הפוגה. גורם במורדים ובמרכז המעקב הסורי אמרו לרויטרס שהתקיפות האוויריות של רוסיה היו ליד העיירה ג'יסר א-שוג'ור, בקצה המערבי של השטח בשליטת המורדים.

 

משטר אסד מתכונן למתקפה לשחרור אידליב, בדרך להכרזה על ניצחון במלחמת האזרחים שהחלה ב-2011. לפי הדיווחים הכוחות הסוריים עושים את דרכם לאזור. במקביל עוגנות ספינות מלחמה רוסיות מול חופי סוריה - ההיערכות הגדולה ביותר של הצי הרוסי בסוריה מאז החלה המעורבות הרוסית במלחמה לפני שלוש שנים. לקראת המבצע המסתמן מקיים חיל הים הרוסי תרגיל ענק בשמי הים התיכון.

אימון מורדים סורים צפונית לאידליב  (צילום: AFP)
אימוני המורדים באידליב(צילום: AFP)

דונלד טראמפ (צילום: AP)
הזהיר מפני תקיפה. טראמפ(צילום: AP)

 

מנהיגי רוסיה, טורקיה ואיראן ייפגשו באיראן וידונו על המצב בצפון מערב סוריה. לקראת הפסגה המשותפת קראה איראן לפעילים החמושים באידליב לצאת מהאזור לפני תחילת המתקפה. רוסיה ואיראן מסייעות לסוריה לנצח את המלחמה אך בטורקיה הזהירו מהמתקפה באידליב. לצבא הטורקי יש כמה עמדות תצפית בגבולות השטח של המורדים.

 

בתוך גורמים במשרד ההגנה האמריקני אמרו ל-CNN כי רוסיה הזהירה פעמיים בשבוע האחרון את הצבא האמריקני, כי כוחותיה, יחד עם כוחות צבא אסד, מוכנים לתקוף באזור בסוריה שבו נמצאים עשרות חיילים אמריקנים. לטענת רוסיה, באותו אזור ישנם חמושים שמוגנים על ידי הכוחות האמריקניים.

 

לפי הגורמים, האזהרה של מוסקבה העלתה את חששות המפקדים בצבא ארה"ב שהכוחות האמריקניים יהיו בסכנה אם התקיפה הרוסית תתקדם. בתגובה הזהירה וושינגטון את מוסקבה שלא תאתגר את הנוכחות האמריקנית במדינה.

 

לא רק טורקיה הזהירה מהמתקפה במעוז המורדים האחרון. דונלד טראמפ הזהיר באמצע השבוע בפוסט שפרסם בחשבון הטוויטר, לפיו אם אסד יתקוף את המחוז, ורוסיה ואיראן יסייעו לו, זו תהיה טעות קשה. "אסור שאסד יתקוף את מחוז אידליב בצורה כל כך חסרת אחריות. אם האיראנים והרוסים יקחו חלק באסון ההומניטרי המסתמן הזה - זו תהיה טעות קשה".

 

טראמפ הוסיף כי "מאות אלפי בני אדם עלולים להיהרג במהלך התקיפה, ואסור לנו לתת לזה לקרות". בקרמלין ענו הבוקר לטראמפ ואמרו שמחוז אידליב הוא "קן של מחבלים", ושהקיצוניים באידליב איימו על בסיסים רוסיים בסוריה וחסמו את הדרך לשלום.

 

"לפרסם כמה אזהרות, ולא לקחת בחשבון את הפוטנציאל השלילי והמסוכן מאוד עבור סוריה כולה, זה לא הגישה המקיפה לנושא", אמרו בקרמלין על דברי טראמפ. בהתייחסות למבצע המתוכנן אמרו בקרמלין שצבא סוריה מוכן "לפתור" את "בעיית הטרור" של אידליב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתכוננים לתקיפה באידליב
צילום: רויטרס
מומלצים