שתף קטע נבחר

שופר מגרנדה ועד נבאדה: מסביב לעולם במאה תקיעות

בסיינט ג'ורג' שבקריביים, 18 שעות טיסה מישראל, יתקעו בשופר בצהריי החג ל-600 סטודנטים יהודים בקמפוס לרפואה, הרב קונין בנבאדה יארח כ-500 יהודים לארוחות החג, הרב סטמבלר בוורשה - למעלה ממאה יהודים, והרב הוניג בצ'נגדו שבסין - 150 איש. מסביב לעולם תוקעים בשופר ומאחלים שנה טובה

 

 

"שְׂאוּ נֵס בָּאָרֶץ תִּקְעוּ שׁוֹפָר בַּגּוֹיִם", אמר אלוהים – אבל קשה להאמין שזה מה שראה הנביא ירמיהו בחזונו: לכבוד ראש השנה ynet מציג פרויקט מיוחד – מסביב לעולם במאה תקיעות. 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 


 

יוסי כהנא, טיימס סקוור, ניו-יורק

נציג ה-JFN יעביר את החג בקראון הייטס, סמוך למרכז חב"ד העולמי הממוקם בשכונה. "ישנם כ-20 בתי חב״ד במנהטן", אומר כהנא, ומסביר כי ניו-יורק היא עיר של חול במשך כל ימות השנה, והומה תיירים - גם מישראל, "ויש גם משלחות מכל העולם שמגיעות לעצרת האו״ם, ובכללם לא מעט יהודים. ובתוך כל זה קול השופר נשמע חזק מכל בתי כנסת בעיר".

 

תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
יוסי כהנא בטיימס סקוור

 

הרב שאול חבבו, בוברויסק, בלארוס

בעיר בוברויסק שבבמחוז מוהילב חיים יהודים זה כבר כמה מאות שנים. בסוף המאה ה-19 התגוררו בה כ-21 אלף יהודים, שמנו 60% מכלל אוכלוסייתה. כיום חיים בעיר רק כמה מאות יהודים. בראש השנה מארגנים הרב חבבו ורעייתו ארוחת ליל חג גדולה לתושבי העיר, ובה ישתתפו כ-150 איש. למחרת בבוקר יערכו התפילות שגם בהן צפויים להשתתף לא מעט אנשים.

 

 • התשע"ט טובה: המדריך המלא לראש השנה

   

  "האטרקציה המרכזית בחג היא הליכה לנהר הסמוך לביצוע תשליך, דבר שיוצר עניין אצל המקומיים לפשר המנהג", אומר הרב חבבו, שאף יקרא מכתב מיוחד מנשיא המדינה לקהילה המקומית.

   

  הרב דובי הוניג, צ'נגדו, סין

  הקהילה היהודית בעיר - בירת מחוז סצ'ואן - מונה כ-200 נפש, שמתוכם כ-80% ישראלים. האזור מוגדר כ"עמק הסליקון" של סין, מקום שהממשלה משקיעה בו על מנת שחברות מערביות יבנו מרכזים. בעוד כשבועיים יפתח קו ישיר לכאן, מה שיגדיל את הנוכחות הישראלית.

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  לייק לרב הוניג בסין

   

  בראש השנה יתארחו אצל הרב הוניג, שליח חב"ד המקומי, כ-150 איש וביניהם גם מטיילים, "כי הרבה מבני הקהילה נוסעים חזרה לארץ לחגוג עם המשפחה".

   

  הרב נועם הרטיג, ציריך, שווייץ

  רב קהילת האיחוד בציריך מספר על קהילה יהודית ותיקה, "שנוסדה ב-1862, לאחר שהותר ליהודים לגור בציריך, והם הגיעו מדרום גרמניה, מאלזס שבצרפת ואחר כך גם מפולין". ראש השנה נחגג כאן כבר מאות שנים, כשיש דתיים וגם כאלו שלא ממש דתיים שחברים בה.

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  הרב הרטיג עם בעל התוקע אורי רוטשילד. מאז קרן האלפים לא שמעו שם דבר כזה

   

  "היום יש פה כ-2,600 חברי קהילה, והיא אחראית על כל החיים היהודיים: בתי ספר, בתי קברות כשרות ועוד. לפני ראש השנה אני מזמין את גן הילדים של הקהילה (80 ילדים בגילאי 5-6) אליי לבית הכנסת לתפילה, ומספר להם על ראש השנה".

   

  הרב מנחם מנדל קונין, רינו, נבאדה

  הרב המקומי, שליח חב"ד בעיר זה כבר 21 שנה, ראה את כל סוגי היהודים שבאים להתחבר בראש השנה – וגם השנה הוא מתכונן לקבל את כולם: "כשהגענו לכאן לא היו הרבה אנשים", הוא נזכר. "כיום המרכז של טסלה קיים בעיר, וזה יביא הרבה יהודים לבית כנסת".

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  הרב קונין. 21 שנים ברינו

   

  אז מי צפויים להגיע? "גם בליינים שחוזרים מפסטיבל הברניג מן ועוצרים ברינו לחג. כ-500 איש ישתתפו בסעודות החג ובתפילות. אנחנו שולחים מתנדבים שיתקעו בשופר באוניברסיטה המקומית. מה שמעניין זה שביום כיפור מגיעים מאות ישראלים שנראים כלא מחוברים בכלל, וגודשים את בית הכנסת בהמוניהם".

   

  הרב חיים שלמה כהן, מונטריאול, קנדה

  רבו של המרכז היהודי לדוברי עברית, המשמש לדבריו כתובת לאלפי ישראלים שרוצים קשר ליהדות, אומר כי "אנחנו מקבלים כל אחד, ובמסגרת זה מארגנים סעודת חג המונית שפתוחה לכל דיכפין בעשרה מקומות שונים בעיר. הסעודה מיועדת לאלפי אנשים, וזה חוץ מהפעילות השוטפת".

   

  הרב מרדכי ענתי, פורט לאודרדייל, פלורידה

  הרב ענתי המשמש כמנהיג רוחני, יחגוג את החג עם המקומיים ועם אורחים מרחבי בעולם במלון שבבעלות נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, תחת הסיסמה: "בואו נעשה את ראש השנה מצויין שוב". במקרה זה באנגלית זה באמת נשמע טוב יותר: "Let's make Rosh Hashana great again".

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  בשדה התעופה של פלורידה

   

  הרב ישראל ליברמן, קאולון, הונג קונג

  קאולון הוא חצי אי הממוקם בקצה הדרומי של סין. הרב ליברמן המנהל את בית חב"ד המקומי מספר כי "כמידי שנה נחגוג את ראש השנה עם מאות תרמילאים, סטודנטים ואנשי עסקים. השנה בתאריכים האלה מתקיימת תערוכת היהלומים הגדולה בעולם, ובה משתתפים עשרות-אלפי יהלומנים מכל רחבי העולם - ובתוכם המון יהלומנים יהודים וישראלים. אנחנו כמובן נערכים בהתאם לקבלת הקהל הגדול".

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  לתקוע בשופר במרכז הונג קונג

   

  הרב מענדי אקסלרוד, קישנב, מולדובה

  150 איש צפויים להגיע לסעודת החג הגדולה - ובהם גם קשישים מהקהילה שחוו את מסך הברזל, וכיום נוכחים בתחייה היהודית, וחוגגים בגאון מבלי לפחד ובלי להתבייש. אליהם יצטרפו סטודנטים מקומיים, מטיילים ואורחים מכל העולם, שהמשותף להם – חיפוש אחר אווירת חג.

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  יהודי גאה בקישנב

   

  הרב שלום סטמבלר, וורשה, פולין

  שליח חב"ד בבירת פולין מספר על "לא מעט ישראלים שמגיעים לחג לוורשה". לדבריו, "עד עתה נרשמו 100 תיירים ישראלים לארוחת החג. הבאנו עשרות מתנדבים מישראל לתקוע בשופר בכל קצווי העיר. בין היתר, הם יתקעו לאסירים בבית הכלא שנמצא 13 קילומטרים מבית חב"ד. המתנדבים שהגיעו מישראל ילכו את המרחק הזה בשמחה רבה".

   

  הרב ברוך רוזמרין, סיינט ג'ורג', גרנדה

  האי הקריבי, מרחק 18 שעות טיסה מישראל, הוא ביתם של סטודנטים יהודים רבים. "הגענו לפה בנת 2013 לשרת את הסטודנטים היהודים במדינה, התיירים ועוד עשר משפחות יהודיות שחיות בה", מספר שליח חב"ד. "אנחנו חלק מחב״ד בקמפוס.

   

  תוקעים בשופר מסביב לעולם ()
  תוקעים בשופר מסביב לעולם

   

  "האתגרים שאנו ניצבים בפניהם הם להביא אוכל כשר, שחיטה כשרה, יינות וכו'. אנחנו משמשים כבית חב"ד לתיירים ובעיקר לסטודנטים בבית הספר לרפואה האמריקני הגדול בעולם. יש פה 600 סטודנטים יהודים, ולחג נארח למעלה מ-350 מהם לסעודות החג והתפילות".

   

  הרב מספר כי יתקיימו תקיעת שופר באוניברסיטה בצהריי החג "לאלה שעסוקים בלימוד ולא יכולים להגיע לתפילות".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים