שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  טראמפ: לפתוח בחקירה לחשיפת זהות כותב המאמר נגדי

  בעקבות המאמר האנונימי שפורסם ב"ניו יורק טיימס" קרא הנשיא האמריקני למשרד המשפטים לפתוח בחקירה כדי לחשוף את זהות הבכיר בממשל שעומד מאחורי הפרסום. "זה נושא בעל חשיבות ביטחונית"

  טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: EPA)
  קורא לפתוח בחקירה. טראמפ(צילום: EPA)

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קרא הערב (יום ו') למשרד המשפטים האמריקני לפתוח בחקירה כדי לזהות את הבכיר בממשלו שכתב שלשום טור דעה אנונימי ב"ניו יורק טיימס" שבו אמר כי הוא פועל נגד הנשיא. בשיחה עם עיתונאים על סיפון מטוס ה"אייר פורס 1" טען טראמפ כי מדובר בנושא בעל חשיבות ביטחונית.

   

  טראמפ התייחס גם לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ואמר כי הוא ייפגש עם התובע המיוחד, רוברט מולר, "רק בנסיבות מסוימות". לדבריו, הוא לא רוצה שמולר יטמון לו פח ויגרום לו להעיד עדות שקר. עוד אמר טראמפ כי הוא ממתין למכתב חדש שאמור להגיע משליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, וכי הוא מעריך שזה יהיה "מכתב חיובי".

   

   

  לאחר פרסום המאמר קרא טראמפ לעיתון להסגיר את הכותב. הנשיא הזועם צייץ תחילה בטוויטר שלו את המילה: "בגידה?", ולאחר מכן הביע תמיהה אם אכן בכיר בממשלו עומד מאחורי הדברים. "האם אותו 'בכיר בממשל' אכן קיים? או שמא ה'ניו יורק טיימס' הכושל שוב מצטט מקור עלום?". בהמשך טראמפ הפנה את זעמו כלפי הכותב האנונימי וכלפי העיתון: "אם מוג הלב הזה אכן קיים - על העיתון להסגיר אותו ולו מטעמי שמירה על המולדת. הסגירו אותו לשלטונות!", צייץ שוב בחריפות.

   

  הפרסום הזניק מרוץ ניחושים והכחשות, בתוך הבית הלבן ומחוצה לו, מי הוא הבכיר שעומד מאחורי המאמר. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הכחיש אתמול כי הוא הבכיר שכתב מאמר אנונימי נגד הנשיא.

   

  בטור הדעה שפורסם באופן נדיר בעילום שם נטען כי פקידים רבים בממשל פועלים לסיכול מדיניות הנשיא האמריקני. "חובתנו הראשונה היא למדינה הזאת ואנחנו חושבים שהנשיא ממשיך לפעול בדרך שמזיקה לבריאות הרפובליקה שלנו", נכתב.

   

  הדברים שמתאר בטור הבכיר מאמתים את מה שנכתב בספר החדש על טראמפ - "פחד" שכתב העיתונאי בוב וודוורד. בספר הוא מתאר ממשל שמתנהל "כאילו הוא מבצע הפיכה" או "נמצא בהתמוטטות עצבים", עם עוזרים בכירים שנוהגים "לגנוב" מסמכים רשמיים משולחנו של הנשיא כדי שהוא לא יראה אותם ולא יחתום עליהם. הספר מצייר דיוקן של נשיאותו של טראמפ על בסיס ריאיונות עומק שהעיתונאי קיים עם גורמי ממשל רשמיים, אך וודוורד אינו חושף מי היו מקורותיו.

   

  ב"וושינגטון פוסט" נכתב כי וודוורד ביקש לראיין גם את טראמפ עצמו כחלק מהכנת הספר, אך נענה בשלילה. על פי הדיווח, בחודש שעבר - לאחר שכתיבת הספר כבר הושלמה - הנשיא התקשר ישירות אל וודוורד ואמר לו כי הוא מוכן לשתף פעולה. בשיחה, על פי הדיווח, התלונן הנשיא שזה הולך להיות "ספר רע", אולם וודוורד השיב לו כי "הדברים יהיו קשים, אך מבוססים על עובדות בדוקות".

   

   

  בוב וודוורד ספר פחד Fear דונלד טראמפ (צילום: AP)
  הספר החדש על טראמפ. הטור של הבכיר מאמת את הדברים שנכתבו(צילום: AP)

  פומפאו הגיב לסערה במהלך ביקורו בניו דלהי במסגרת שיחות ביטחוניות. "זה לא שלי", אמר המזכיר, והוסיף: "זה לא צריך להפתיע אף אחד שה'ניו יורק טיימס' בחר להדפיס מאמר כזה". פומפאו אמר כי אם המאמר אכן נכתב על ידי גורם בכיר - "הם לא היו צריכים להאמין לאדם ממורמר, רמאי ושחקן גרוע". פומפאו כינה את המאמר "עצוב", ואמר כי הניסיון של התקשורת לחתור תחת ממשלו של טראמפ "מטריד מאוד".

   

  בסוכנות הידיעות AP נכתב כי הקריאה בציוצו של טראמפ להסגיר את הכותב לשלטונות שיחקה לידי המסר המרכזי שהתבטא במאמר - דאגה בשל מעשים וקריאות אימפולסיביים של הנשיא. שני גורמים אנונימיים המעורים בנושא אמרו לסוכנות כי טראמפ הורה ליועציו לאתר ולחשוף את המדליף. עם זאת, טרם ברור איך בדיוק היועצים יאתרו את כותב המאמר.

  מייק פומפאו מזכיר הגנה אמריקני ארה
  "זה לא שלי". מייק פומפאו(צילום: AFP)

  מייק פנס - המאמר הגיע מסביבתו? (צילום: AP) (צילום: AP)
  מייק פנס - המאמר הגיע מסביבתו?(צילום: AP)

  ב-AP פירקו את המאמר לגורמים וחיפשו אחר רמזים שיוכלו לחשוף את זהות הכותב: המחבר זוהה כ"גורם בממשל" - האם זה אומר שהוא עובד מחוץ לבית הלבן? במאמר מוזכרים רוסיה והסנאטור הבכיר שהלך לאחרונה לעולמו ג'ון מקיין - האם זה מרמז על כך שמדובר בגורם במחלקה לביטחון לאומי? האם סגנון הכתיבה נשמע כמו אדם שעבד בצוות מחקר? בציוץ בנושא בעמוד הטוויטר של ה"ניו יורק טיימס" נכתב "הוא" לגבי הכותב - האם זה מוציא את כלל הנשים מהמשוואה? מהעיתון נמסר מאוחר יותר כי הניסוח "הוא" נעשה על ידי אדם שלא מכיר את זהות הכותב, ולכן מדובר בטעות.

   

  הרשת סערה וממשיכה לסעור בעקבות המאמר, והשימוש במילה "lodestar" - קו מנחה - בתוך המאמר עורר סקרנות רבה, שכן זו מילה שצצה פעמים רבות במהלך נאומיו של סגן הנשיא מייק פנס. רבים מנחשים שהכותב הוא אדם שפועל בסביבתו של פנס, בזמן שאחרים טוענים שהמילה הוכנסה למאמר בכוונה תחילה - כדי להטעות את הקוראים.

   

  דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס מסרה בהודעה כי הכותב החליט "לרמות" את הנשיא כשהוא נשאר בממשל אך "שם את עצמו או עצמה לפני רצונם של העם האמריקני". סנדרס הוסיפה: "הפחדן צריך לעשות את הדבר הנכון - ולהתפטר". הדוברת קראה גם לעיתון לפרסם התנצלות על פרסום המאמר, וכינתה את המאמר "פתטי, חסר אחריות ואנוכי".

  שרה האקבי סנדרס דוברת הבית הלבן (צילום: MCT)
  "פחדן". דוברת הבית הלבן נגד כותב המאמר(צילום: MCT)

  במאמר כתב הבכיר האנונימי: "הנשיא טראמפ עומד בפני מבחן על נשיאותו, באופן שלא עמד בו שום מנהיג אמריקני מודרני. לא רק מפני שהתובע המיוחד מתעצם באופק או שהמדינה חלוקה על מנהיגותו של טראמפ. גם לא אפילו שמפלגתו תפסיד את הבית (בית הנבחרים) לאופוזיציה שנחושה להפיל אותו. הבעיה - שהוא אינו מבין במלואה - היא שרבים מהפקידים הבכירים בממשל שלו עובדים בהתמדה כדי לסכל מבפנים חלקים מהאג'נדה שלו ומנטיותיו הגרועות", הוא כתב והוסיף: "אני יודע. אני אחד מהם".

   

  הבכיר הבהיר שהוא אינו נמנה כחלק מהפעילות הדמוקרטית להפלת הנשיא: "כדי שיהיה ברור, אנחנו לא 'ההתנגדות' הפופולרית של השמאל. אנחנו רוצים שהממשל יצליח ויחשוב שמדיניויות רבות שלו כבר הפכו את אמריקה לבטוחה יותר ומשגשגת יותר".

   

  הוא הוסיף: "אבל אנחנו חושבים שחובתנו הראשונה היא למדינה הזאת, ושהנשיא ממשיך לפעול בדרך שמזיקה לבריאות הרפובליקה שלנו. זו הסיבה שרבים מהממונים שטראמפ מינה נשבעו לעשות כל שביכולתם כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים שלנו, תוך סיכול הדחפים המוטעים של טראמפ, עד שהוא יעזוב את המשרד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים