שתף קטע נבחר

מעקלים הגיעו באמצע הלילה - המדינה תפצה

ב-1:00 בלילה דפקו עובדי חברת גבייה על דלת ביתו של תושב סכנין והעירו את משפחתו בגין חוב שכבר שולם. הוא יפוצה על כך בכ-21 אלף שקל

בית משפט השלום בקריות קבע לאחרונה שתושב סכנין יפוצה ב-21,500 שקל על ידי המדינה ועל ידי חברת הגבייה "ביצורית" שפעלה מטעמה, משום ששלחו בטעות מעקלים לביתו באמצע הלילה בשל קנס שכבר שולם. הרשם נדים מורני הסכים שהתובע ומשפחתו הופחדו והושפלו לעיני שכניהם, ותיאר את האירוע "מחזה שלא מבייש את מיטב סרטי הפעולה והפשע".

 

המקרה אירע ב-2013: בסביבות 1:00 בלילה הגיעו לביתו של התובע 5-4 אנשים שהעירו את המשפחה והזדהו כמעקלים. לדבריהם באו לגבות קנס כספי של 7,074 שקל שהוטל עליו במסגרת תיק פלילי, והודיעו לו שעליו לשלם עכשיו או שיעקלו את מכוניתו או חפצים אחרים. האב התעקש שכבר שילם את החוב, ואף הציג להם חלק משוברי התשלום, אבל המעקלים התעקשו. בלית ברירה הוא שילם באמצעות כרטיס אשראי את כל הסכום, והחבורה עזבה את המקום, שבו כבר הספיקו להתקהל שכנים ובני משפחה נוספים.

 

למחרת התקשר האב למוקד מערכת בתי המשפט, שם נמסר לו כי על פי המערכת הממוחשבת הוא אכן שילם את מלוא הקנס, ולא ברור מדוע בכל זאת מצוין שנשלחה הודעה למרכז לגביית קנסות.

 

בעקבות זאת הגיש האב תביעה נגד המדינה, שבה דרש את החזר התשלום וכן פיצויים גבוהים. לדבריו בוצע כלפיו מעשה רשלני ועברייני, שגרם לו ולמשפחתו כאב והשפלה עצומים. המדינה מצדה הגישה הודעת צד שלישי נגד חברת "ביצורית" שפעלה מטעמה.

 

הרשם נדים מורני נתן אמון מלא בגרסתו של התובע לגבי השתלשלות העניינים. בכך הוא דחה את עדותו של אחד מעובדי ביצורית, שטען שהמעקלים לא דפקו בדלת ולא הייתה שום התקהלות, אלא התובע ואשתו יצאו החוצה לאחר ששמעו רעש של מכונית. הרשם קבע כי גרסה זו אינה אמינה כלל, כיוון שנטענה בעלמא.

 

הוא הבהיר שמותר לתפוס ולעקל רכב בשעות הלילה רק אם נעשו לפני כן שני ניסיונות לתפוס את החייב בשעות סבירות (עד 22:00 בערב), דבר שלא הוכח כי נעשה כאן. נקבע שהמדינה התרשלה גם לפני האירוע, בכך שלא המציאה לתובע דרישת תשלום שנייה לפני שהעבירה את העניין לנקיטת הליכי עיקול.

 

בסיכומו של דבר נפסק כי ההליכים שננקטו מול התובע בוצעו באופן בלתי חוקי או לפחות בלתי הוגן. "מדובר במדינה מול אזרח פשוט וחובתה של המדינה לפעול כלפי אזרחיה בהגינות וברגישות ולא באופן דורסני ובלתי סביר", נכתב בפסק הדין.

 

הרשם מורני קיבל באופן חלקי את הודעת צד שלישי שהגישה המדינה נגד "ביצורית", והורה לחברה לשלם למדינה 70% מהסכומים שתשלם לתובע. בהקשר זה ציין כי אילו ביצורית הייתה פועלת כראוי ובזמן סביר (ולא ב-1:00 בלילה), ייתכן שהתביעה לא הייתה באה לעולם.

 

סכום הפיצוי לתובע – כ-21,500 שקל – הורכב מהחזר הקנס שכבר שילם, פיצוי בגין הפעולות שננקטו נגדו (10,000 שקל) וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד ויסאם גנאים ואח'
  • ב"כ המדינה: פרקליטות מחוז חיפה – אזרחי
  • ב"כ ביצורית: עו"ד רביב רוזנברג ואח'
  • עו"ד דוד קנטור עוסק בהוצאה לפועל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד דוד קנטור
מומלצים