שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי פסגת המנהיגים: אסד ופוטין ממשיכים לתקוף באידליב
  המערכה על המחוז האחרון שנמצא בידי המורדים ממשיכה. מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח כי מטוסים רוסיים תקפו בצהריים כמעט 60 פעם בתוך שלוש שעות. מסוקים סוריים השליכו חביות נפץ

   

   

   

  אחרי פסגת המנהיגים של איראן, רוסיה וטורקיה - התקיפות האוויריות חזרו היום (שבת) למחוז אידליב שבסוריה. מטוסי הקרב של משטר הנשיא אסד וחיל האוויר הרוסי החלו להפציץ את העיירות באחד המחוזות האחרונים שנותרו בידי המורדים. בצהריים דווח על כמעט 60 תקיפות אוויריות שביצעו מטוסים רוסיים בתוך שלוש שעות. מסוקים סוריים השליכו חביות נפץ. כך דיווח מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם.

   

  הפסגה המשולשת: חושבים על היום שאחרי מלחמת האזרחים | רון בן ישי

   

  כוחות המורדים בתקיפה באידליב (צילום: רויטרס)
  צבא אסד תוקף את מעוזי המורדים באידליב (צילום: רויטרס)
   

  רג'פ טאיפ ארדואן עם ולדימיר פוטין ו חסן רוחאני ב טהרן פסגה משולשת (צילום: EPA, AFP)
  ארדואן, רוחאני ופוטין בפסגה אתמול(צילום: EPA, AFP)
   

  הפצצת חיל האוויר הרוסי באידליב שבסוריה (צילום: AFP)
  תקיפות באידליב השבוע(צילום: AFP)

  מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח בצהריים על לפחות תריסר תקיפות בדרום אידליב, ובכפר אל-לטמנה שבצפון מחוז חמה. לפי המרכז, יותר מ-90 גיחות אוויריות בשבועיים האחרונים בוצעו במתקפה הקשה ביותר באידליב מאז אוגוסט 2017. לפי גורם אזרחי באזור, לפחות שלושה בני אדם נהרגו בתקיפות בעיירה עבדין.

   

  עוד דווח על מסוקים סוריים שהפילו חביות נפץ על בתי מגורים בפרברי העיירה חאן שייחון - שסבלה בשנה שעברה מהמתקפה הכימית הקשה שבעקבותיה טראמפ שיגר עשרות טילי שיוט על בסיסי הצבא הסורי. לפי מרכז המעקב הסורי, יותר מ-19 חביות נפץ הושלכו במחוזות אידליב וחמה. התקיפות באידליב נערכות לסירוגין בשבועיים האחרונים, מצד אסד ומצדם של המורדים.

   

  תושבים ב מחוז אידליב מתכוננים ל מתקפה של צבא סוריה (צילום: רויטרס)
  מתכוננים לתקיפה הכימית(צילום: רויטרס)

  פליטים ילדים סורים ב מחוז אידליב ליד גבול טורקיה סוריה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הדרך של אסד לניצחון: המטרה – אידליב ()
  הדרך של אסד לניצחון: המטרה – אידליב

  שלושת המנהיגים שהשתתפו בפסגה - חסן רוחאני, ולדימיר פוטין ורג'פ טאיפ ארדואן - התכנסו בעיקר כדי לדון על ההסדרה הפוליטית שלאחר מלחמת האזרחים, אך בפועל עסקו גם במתקפה באידליב שמסמנת את סוף המלחמה.

   

  הנשיא הטורקי קרא לחתום על הפסקת אש במהלך הפסגה - אך פוטין התעקש שאין טעם בלהפסיק להילחם כשארגוני המורדים אינם נכללים בהסכם. טהרן ומוסקבה המשיכו לעמוד לצד הנשיא הסורי ואמרו שכוחותיהן ימשיכו לסייע בחיסול המורדים שנתמכים על-ידי המערב. מצד שני, טורקיה התנגדה להמשך התקיפות של אסד וארדואן הזהיר מפני טבח המוני.

   

  גם באו"ם הזהירו מפני אסון הומניטרי כבד באידליב בעקבות התקיפות - ובממשל טראמפ מעריכים כי מספר הקורבנות עלול להגיע למאות אלפים. בתחילת השבוע צייץ טראמפ כי לרוסיה ואיראן אסור להשתתף במערכה - וכי אם יעשו כן זאת תהיה טעות קשה. "מאות אלפים עלולים להיהרג, אסור לנו לתת לזה לקרות", כתב הנשיא.

   

  "אין מנוס ממאבק בטרור באידליב, בשורשיו ובמעורבות המערב", אמר רוחאני. "המעורבות האמריקנית אינה חוקית ומנוגדת להחלטות מועצת הביטחון. צריך להכין את הקרקע להחזרת הפליטים הסורים ולפעול לשקם את המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  צבא אסד תוקף את מעוזי המורדים באידליב
  צילום: רויטרס
  מומלצים