שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הישראלי שנעצר בפיליפינים חושש מעונש מוות בטייוואן: "נשבע שלא רצחתי"

  אורן שלמה מאייר נעצר בפיליפינים בחשד שהיה מעורב ברצח אזרח קנדי שגופתו בותרה בטייוואן. יממה לפני הסגרתו האפשרית, הוא אומר: "הכרתי את הדמויות אבל לא עשיתי את זה. תופרים לי תיק וסימנו אותי כאשם". לפי הדיווחים, ארה"ב ביטלה את דרכונו, ובכך ניתן אור ירוק להסגרתו

   

  אורן שלמה מאיר ()
  מאייר אחרי שנעצר בידי המשטרה בפיליפינים

   

  האזרח הישראלי-אמריקני אורן שלמה מאייר (37) שחשוד במעורבות ברצח אזרח קנדי בטייוואן שגופתו בותרה, ואשר נעצר ביום חמישי האחרון בפשיטה של משטרת הפיליפינים, אומר: "אני נשבע שלא רצחתי. הכרתי את הדמויות אבל לא עשיתי את זה. תופרים לי תיק וסימנו אותי כאשם". לפי פרסומים בפיליפינים, ארה"ב ביטלה את דרכונו האמריקני של מאייר, מה שסולל את הקרקע להסגרתו לטייוואן כנראה כבר היום (יום א').

  אורן שלמה מאיר בשדה התעופה ()
  מאייר בצילום של מצלמות אבטחה בשדה התעופה

  אורן שלמה מאיר ממצלמות האבטחה ()

  אמו של שלמה מאייר טסה לפיליפינים וביקרה את בנה במעצר. היא טוענת שהתגלו לה פרטים חדשים שמוכיחים שתפרו לבנה תיק. בליל 22 באוגוסט, שעות ספורות אחרי הרצח כביכול, פלשה המשטרה לדירתו של אורן בסביבות 3:00 לפנות בוקר (אור ליום חמישי, 23 באוגוסט), והחלו לחקור אותו. היות שאינו מבין סינית הוא התקשר לעורך דינו בטייוואן כדי שיתרגם עבורו את דרישות השוטרים לסינית.

   

  מאייר ביקש לסור לתחנת המשטרה מאוחר יותר במשך היום. הם הסכימו ועזבו את דירתו. בשעות הבוקר המאוחרות הגיע מאייר לתחנת המשטרה והוא טוען שענה לכל שאלות השוטרים ואף הראה להם את כרטיס הטיסה שלו ליום המחרת, 24 באוגוסט, לפיליפינים. הוא הראה להם את ההזמנה לבית המלון ואת העובדה שכל אלו הוזמנו מבעוד מועד, הרבה לפני 22 באוגוסט. הוא גם הסביר להם שהוא בהליך פרידה מבת זוגו וכי הוא רק נוסע לחדש ויזה ועליו לשוב בהקדם כדי לסיים את ההסכם. עוד טען שזוגתו מתעמרת בו בסירובה לאפשר לו הסדרי ראייה. "היה לו מאוד חשוב לחזור לטאיפה, לעבוד ולסיים את חוזה המשמורת כדי שיוכל לבלות יותר זמן עם בנו. השוטרים ידעו זאת ואישרו לו לצאת לפיליפינים".

  עו
  עו"ד מרדכי ציבין. פנה בדחיפות למשרד החוץ
   

  מצויד בתיק קטן ובו ציוד רק לשלושה ימים יצא מאייר לפיליפינים. "רק בהגיעו לכאן הבין כי הוא מבוקש ואז נתקף פניקה", טענה אמו וציינה כי "שגרירות ארה"ב ומדינת ישראל נהגו בו בגסות כאילו כבר הוכחה אשמתו". מאייר נשבע לאמו שלא רצח את המורה הקנדי. הוא אמר: "הכרתי את האיש אך לא עשיתי את זה".

   

  עו"ד מרדכי ציבין, המתמחה בטיפול באסירים ישראלים, פנה בדחיפות למשרד החוץ בדרישה שיתערבו למנוע את הסגרתו של מאייר לטייוואן, בהתאם לכלל הבינלאומי לפיו לא יוסגר אדם למדינה בה הוא צפוי לעונש מוות. אמו יצרה קשר עם סגנית שגריר ישראל בפיליפינים וזו אמרה לה שזה לא תפקידה וכי ישראל איננה מתערבת בהליכים פנימיים של מדינות מארחות.

   

  עו"ד ציבין אומר כי "ההתעלמות המוחלטת של משרד החוץ, כאשר מדובר בסכנה לגזר דין מוות, הינה שערוריה. אם יאונה לו הרע מכל, משרד החוץ לא יוכל לומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה' וכל הסבר אחר יהיה התחמקות". עוד אמר כי "משרד החוץ התערב בעבר במקרים בהם אזרחים ישראלים היו צפויים לגזר דין מוות בתאילנד ובמקומות אחרים וכן התערב במקרים קלים יותר, למשל, שיחה של קונסול ישראל עם תובע ושופט באולם בית משפט באוזבקיסטן, ופעמים הפלו לטובה בני מיוחסים. לצערי, לא הועילה הביקורת החריפה שנמתחה על משרד החוץ בועדת הכנסת לביקורת המדינה, בישיבה שכונסה לבקשתי בשנת 2005, בעניין התרשלות משרד החוץ בטיפול בישראלים הנעצרים בחו"ל".

   

  חשד: ביתרו את הגופה עם מאצ'טות

  מאייר, אומן קעקועים, חשוד ברצח ובביתור גופתו של רמאדג'ן סנג'יי ראיין, אזרח קנדי, על רקע סכסוך בין סוחרי סמים. גופתו של סנג'יי, שהוא גם מורה לאנגלית, נמצאה מבותרת בפארק מקומי בטאיוואן ב-22 באוגוסט. משטרת טאיוואן טוענת כי לאחר הרצח – מאייר, שמוגדר בתקשורת המקומית כ"סוחר המריחואנה הגדול ביותר בצפון טייוואן" ואומן קעקועים, ושותפו לרצח אודן בנט, אזרח אמריקני, נראו נכנסים לסופרמרקט מקומי וקונים בירות כדי לחגוג לאחר מכן בדירתו של מאיר.

   

  המשטרה עצרה לאחר מכן את בנט שהודה ברצח והעיד על חלקו של שלמה מאייר, אשר ב-25 באוגוסט נמלט בטיסה לפיליפינים. הוא נראה במצלמות האבטחה מגיע לשדה התעופה הבינלאומי של טייפה כשהוא מחופש לתרמילאי ובשעה 2:00 לפנות בוקר עלה על טיסה לפיליפינים.

   

  על פי דיווחים בתקשורת המקומית, מאייר נולד בישראל וגדל באמריקה. בשנת 2015, לאחר שסיים את ההתמחות שלו בלוס אנג'לס, הגיע לטייוואן ועבד כמורה לאנגלית לילדים בגילאי 2 עד 12 בטייפה. בשנת 2017 הקים חנות לקעקועים בשם DC Tattoos והשם המקצועי שלו היה "עוז דיימונד". המשטרה טענה שהמניע לרצח הוא סכסוך על מכירת סמים.

   

  בנט טען בחקירה שלו כי מאייר הציע לו לברוח ביחד איתו לפיליפינים אך הוא סירב, והאמין שהזהות האמיתית שלהם כרוצחים לא תתגלה על ידי המשטרה. החקירה העלתה כי מאייר ובנט עקבו אחרי ראיין כשיצא לטיול עם הכלב שלו בפארק מקומי. הם התנפלו עליו, קשרו אותו בשרשרת מתכת ואז רצחו אותו וביתרו את גופתו בעזרת מאצ'טות. בתקשורת הטיוואנית פורסמה תמונה מזעזעת של רגלו המבותרת של ראיין.


  פורסם לראשונה 08/09/2018 22:48

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים