שתף קטע נבחר

העקרב הלאומי של ישראל: נבו יריחו

במסגרת קמפיין לבחירת העקרב הלאומי של ישראל, התמודדו בשלב הגמר שלושה מיני עקרבים: עקצן צהוב, נבו יריחו ועקרבון נגבי. במקום הראשון זכה נבו יריחו, הגדול בעקרבי ישראל בעל צבתות חזקות ובליטה אופיינית בבסיס קוץ העוקץ. מארגני הקמפיין מקווים כי בחירתו תסייע לשפר את ההגנה על העקרב שנאסף מהטבע למטרות סחר

בתום מירוץ צמוד בשלב הגמר בבחירת העקרב הלאומי של ישראל בין העקצן צהוב ונבו יריחו, הגולשים הכריעו וקבעו בהפרש של קולות בודדים, כי נבו יריחו הוא הזוכה בתחרות.

 

פנחס אמתי, ממייסדי חקר העקרבים בישראל, מכריז על העקרב הזוכה:  

 

מירוץ צמוד בין העקרבים

ההצבעה התקיימה באתר ynet ובעמודי הפייסבוק של עמותת "מדע גדול בקטנה", צילום פרוקי-רגליים, אוספי הטבע הלאומיים והמעבדה לחקר עקרבי ישראל.

 
לאחר סיכום ההצבעות, נקבע כי נבו יריחו זכה ל-1845 קולות לעומת העקצן הצהוב שהגיע למקום השני עם 1839 קולות. עקרבון נגבי סוגר את הרשימה במקום השלישי עם 227. 

 

עקצן צהוב, נבו יריחו ועקרבון נגבי (צילום: רוני לבנה)
עקצן צהוב, נבו יריחו ועקרבון נגבי(צילום: רוני לבנה)

 

לאחרונה עם פרסום מדריך שדה שנועד לסייע לציבור לזהות את עקרבי ישראל שיצא ביוזמת רשות הטבע והגנים, אוסף העכבישנים הלאומי באוניברסיטה העברית בירושלים, עמותת דוכיפת והמעבדה לחקר עקרבים, הוחלט לפתוח בקמפיין להעלאת המודעות לעקרבי ישראל.

 

כדי להגדיל את המודעות לבחירת העקרב הלאומי, פורסמו בשבועות האחרונים בשיתוף עם עמוד הפייסבוק של עמותת "מדע גדול בקטנה" והגופים המשתתפים, 15 מיני עקרבים מתוך 21 הידועים כיום מישראל. בתום הליך הבחירה עלו לגמר שלושה מיני עקרבים: עקצן צהוב, נבו יריחו ועקרבון נגבי.

 

 

מאויימים בטבע ונסחרים כחיות מחמד

לדברי יוזמי הקמפיין, "בניגוד לבחירת ציפור לאומית, שם מדובר בקבוצה אהודה על הציבור, הרי שהעקרבים אינם זוכים לחיבה יתרה בקהל הרחב. רק מעטים יודעים כי מדובר בפרוקי-רגליים, שחלקם התגלו לראשונה ותוארו על-ידי חוקרים ישראלים, ושהעקרבים בעלי חשיבות אקולוגית רבה, אורחות חיים מעניינים, מופיעים במקורות יהודיים שונים ועל גלגל המזלות".

 

לדבריהם, "בשנים האחרונות מתברר יותר ויותר שלעקרבים, בניגוד לתדמיתם הציבורית, תרומה משמעותית וחשובה לבריאות האדם. מרכיבים שבודדו מארס עקרבים, מסייעים בריפוי מחלות קשות. מחקר העקרבים בישראל נמצא בעיצומו וכבר כעת אנו עומדים על כ-21 מינים מתוך כ-2,400 מינים ידועים בעולם – מספר לא מבוטל לשטח גיאוגרפי קטן יחסית. בעולם בכלל ובישראל בפרט, העקרבים כולם ארסיים, למרות שלא כולם מסוכנים לאדם, מאוימים מבחינת אובדן שטחים פתוחים, הרעלות סביבתיות וסחר לצורך גידולם כחיות מחמד".

 

יוזמי הקמפיין מקווים כי עם בחירתו של נבו יריחו כעקרב הלאומי של ישראל ניתן יהיה לקדם את ההליכים להכרזתו על מין מוגן, דבר שעשוי להפחית את מימדי תופעת איסופו מהטבע כחיית מחמד.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני לבנה
נבו יריחו
צילום: רוני לבנה
מומלצים