שתף קטע נבחר

ארה"ב מאשרת: נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר

מחלקת המדינה בוושינגטון הודיעה על סגירת הנציגות של אש"ף בבירת ארצות הברית. בהודעת ארצות הברית נכתב כי ההנהגה הפלסטינית לא קידמה צעדים לחידוש המשא ומתן עם ישראל וגינתה את תוכנית השלום האמריקנית עוד בטרם הוצגה

עכשיו זה רשמי: ארצות הברית הודיעה הערב (יום ב') על סגירת נציגות הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) בוושינגטון. זאת - עקב התנגדות הפלסטינים לבוא לשולחן המשא ומתן וניסיונם לגרום לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג לפתוח בהליכים נגד ישראל.

 

נציגות אש
(צילום: AP)

 

ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר כי נעשו מאמצים משמעותיים לכינון שלום יציב בין ישראל לפלסטינים, חרף זאת ההנהגה הפלסטינית לא קידמה צעדים לחידוש המשא ומתן עם ישראל וגינתה את תוכנית השלום האמריקנית עוד בטרם הוצגה.

 

עוד נמסר ממחלקת המדינה כי ההחלטה התקבלה ברקע מאמציהם החוזרים ונשנים של הפלסטינים להביא לחקירת ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

לפי טיוטת נאום של ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא דונלד טראמפ, שנראתה על ידי סוכנות הידיעות "רויטרס" ופורסמה הבוקר, הוא יאמר כי "ארצות הברית תמיד תעמוד לצד ידידתה ובעלת בריתה, ישראל".

 

הפלסטינים, שאישרו כי אכן הנציגות תיסגר עוד לפני ההכרזה הרשמית, זעמו על ההחלטה. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר מוקדם יותר היום: "ננקוט בצעדים הדרושים כדי להגן על זכויותיהם של אזרחינו החיים בארה"ב ולאפשר להם גישה לשירותים הקונסולריים שלהם". לדבריו, "הסלמה מסוכנת זו מראה כי ארה"ב מוכנה לפרק את המערכת הבינלאומית כדי להגן על פשעי ישראל ועל התקפותיה נגד האדמה הפלסטינית ונגד העם הפלסטיני ונגד השלום והביטחון בשאר חלקי האזור".

 

 

בשנה שעברה כבר הזהירו האמריקנים את הרשות הפלסטינית כי הם שוקלים לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון, אם הפלסטינים לא ייכנסו לתהליך שלום רציני מול ישראל - זאת, בשל ניסיונם להעמיד לדין בכירים ישראלים בבית הדין הבינלאומי.

 

 

על פי חוק שעבר בקונגרס האמריקני, הפלסטינים יאבדו את זכותם להפעיל נציגות בבירת ארה"ב אם הם יתמכו בחקירה של בית הדין הבינלאומי נגד ישראלים בעקבות פשעים, לכאורה, נגד פלסטינים. מזכיר המדינה האמריקני דאז, רקס טילרסון, קבע באותו זמן כי הפלסטינים אינם עומדים בחוק זה.

 

בסופו של דבר עם זאת, ארה"ב חזרה בה מאותו איום. אדגר ואסקז, דובר מטעם מחלקת המדינה האמריקנית, אמר בנובמבר אשתקד כי ארה"ב "יעצה לנציגות אש"ף להגביל את פעילויותיה לאלה שקשורות להשגת שלום כולל ובר-קיימא בין הישראלים לפלסטינים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנציגות של אש"ף בוושינגטון
צילום: AP
מומלצים