שתף קטע נבחר

סודות מחדר המנהלים: היום שבו הפכתי למנהל קטן בחברת הייטק גדולה

ההצעה במעלית, המייל המביך ואיך ההרגשה להיות פתאום אחראי על עובדים שעד אתמול היו במעמד שלך. אחרי מספר שנים בתור מנהל זוטר בחברת הייטק, אודי הרשקוביץ החליט שהגיע הזמן לשתף את כולם בסודות מאחורי הקלעים של חדרי המנהלים, ומתחיל ביום שבו הפרידו אותו מ"פשוטי העם"

 

 

שנהיה לראש: "להיות מנהלים זו כבר מזמן לא פריבילגיה הניתנת למעטים"

 

האמת, זה היה באוויר כבר כמה חודשים. ידעתי שאני אחד המועמדים. וכשהגיעה הרה-אורגניזציה הרבעונית, תפס אותי מנהל הפיתוח במעלית ושאל אותי אם אני מעוניין להיות מנהל. לא עניתי מייד, שלא יחשבו שאני לא רציני, ולא שוקל את צעדי. הרי זו החלטה שיכולה לשנות את כל מהלך החיים. יש השלכות לכאן ולכאן ואסור לנהוג בפזיזות.

 

חיכיתי עד שהגענו לקומה העליונה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חיכיתי עד שהגענו לקומה העליונה(צילום: shutterstock)

החלטתי להיות מחושב ואחראי כמו שמנהל אמור להיות, ולקחת זמן למחשבה לפני שאני נותן תשובה. חיכיתי בסבלנות עוד שלוש קומות, וכשהגענו לקומה העליונה אמרתי: "בטח, למה לא, זה יכול להיות נחמד". וככה נהייתי מנהל.

 

המייל המביך שנשלח בתפוצת נאט"ו

הימים שלאחר השיחה הזאת היו קשים מאוד. היה קשה להסתובב במסדרונות ולא להגיד כלום לאף אחד. רק לחייך חיוך ממזרי כזה של "אני יודע משהו שאתם לא", וכמובן לא לאשר או להכחיש שום דבר. ההחלטה על המינוי נשמרה בסודיות גמורה. כל שותפי הסוד הושבעו בשבועה חמורה שלא לגלות לאף אחד שום דבר עד לישיבת הקבוצה הגדולה בעוד שבועיים, אז השינויים ייחשפו בפני פשוטי העם (כך נקראים הלא-מנהלים בפי המנהלים).

 

ואכן הסוד נשמר לחלוטין. עד לארוחת הצהרים. אז תפס אותי אחד המהנדסים בצוות ושאל אותי אם זה נכון מה שהוא שמע. אנחנו עובדים יחד כמעט שש שנים וחברים גם מחוץ לעבודה, אז השבעתי אותו שלא לגלות לאף אחד וסיפרתי לו. הוא כמובן לא גילה לאף אחד, חוץ מהבחורה מכח אדם שהיא באמת אחלה ויודעת לשמור סוד.

 

אופן ספייס משרד עבודה (shutterstock)
(shutterstock)

למחרת בבוקר המנקה אמר לי מזל טוב למינוי החדש. עד שהגיע זמנה של ישיבת הקבוצה כמעט כל הבניין כבר ידע, אבל בכל זאת הוצגתי בפני כולם, כולל המייל המביך שנשלח בתפוצת נאט"ו על כל מה שעשיתי בחמש שנים האחרונות, ועל זה שאני מביא איתי המון ניסיון (באנגלית זה נשמע יותר טוב…) ועוד כל מיני שטויות.

 

הקדמתי תרופה למכה - וצחקתי על כולם

אבל מה שהכי קשה בלהיות מנהל חדש, זה להיות פתאום אחראי על עובדים שעד אתמול היו במעמד שלך. עד עכשיו הייתם עובדים יחד, מתלוננים יחד ובעיקר צוחקים יחד על המנהל/ת שלכם. באמת לא נעים, במיוחד כשאתה יודע שעכשיו כל החבר'ה צוחקים עליך כשאתה לא באזור, ובינינו – יש הרבה על מה לצחוק. אבל אני הייתי מוכן מראש והקדמתי תרופה למכה.

 

בישיבת הצוות הראשונה שעשיתי בתור מנהל פתחתי את הנושא, הסברתי את הבעיה שלי ואז עברתי עובד אחרי עובד וצחקתי וירדתי על כל אחד בתורו. מה הם חושבים לעצמם? שרק להם מותר?

 

מזל טוב, תשכח מהבונוס

למחרת, אחרי שיחת ההבהרה עם מנהל המרכז ואחראית הכח אדם, התנצלתי בפני כולם. אבל אין מה לעשות, זה היה שווה את זה. כשהסתיימה ישיבת ההתנצלות חמקתי בשקט לקוביה שלי, להירגע טיפה. פתחתי את האימייל וסוף סוף זה הגיע. המייל ממחלקת כוח אדם שכותרתו: "מזל טוב לרגל מינוייך למנהל בחברתנו". 'או!' אמרתי לעצמי, עכשיו נגלה את הת'כלס. כמה באמת שווה להיות מנהל. הרי בסופו של יום אחת הסיבות המרכזיות שבגללה הסכמתי להיות מנהל היא הבונוס השמן שאני בטח אקבל, בנוסף להעלאה רצינית בסוף השנה.

 

מייד פתחתי את המייל. ואכן קיבלתי. לא אחד, לא שניים לא שלושה. 12 קורסים פרונטליים שאני צריך לעשות ועוד ארבעה קורסים אונליין. כל זה בשביל שאוכל לקבל את הזכות המרוממת לאשר החזרי הוצאות עד 5,000 שקל. גלגלתי את המייל עד למטה, חזרה למעלה. ניסיתי גם לצדדים. שום העלאה, שום בונוס. חתיכת פאדיחה.

 

המנהל הבינוני, הטוב והמצוין

במבט לאחור, אני יכול להגיד שזו הייתה רק ההתחלה. לא רק שלא קיבלתי העלאה, המצב רק נהיה יותר גרוע. בתור מהנדס, אתה תלוי בעיקר בעצמך. תהיה טוב, תתאמץ, תשקיע, וכל הנראה תתוגמל בהתאם. ומצד שני, אם לא תעשה את העבודה, תחטוף על הראש.

 

בתור מנהל צוות העסק די דומה אבל בשינוי קל. אם הצוות לא מספק את הסחורה, אתה חוטף על הראש. אבל אם הצוות קורע את עצמו, החבר'ה עובדים ימים ולילות ובסוף מצליחים להגיע בזמן, אז המהנדסים מתוגמלים והמנהל – גם חוטף על הראש כי הוא מעביד בפרך את הצוות שלו. ככה שאתה בכל מקרה מפסיד.

 

בכל זאת יתרון אחד כן יש בלהיות מנהל. אתה יכול להעביר ימים שלמים ולפעמים אפילו שבועות בלי לעשות שום דבר משמעותי, למשל לבזבז את הזמן בלכתוב את התובנות שלך על החיים, או פשוט לישון בקוביה, ואף אחד בכלל לא ישים לב…

 

והמהנדס החכם אומר: מנהל בינוני הוא מנהל שלא רואים אותו. מנהל טוב הוא מנהל שלא שומעים אותו. מנהל מצוין הוא מנהל שלא צריכים אותו.

 

הכותב בעל נסיון ניהולי, וממשיך לצבור חוויות בהיי-טק על בסיס יומיומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים