שתף קטע נבחר

החשודים בהצתת השמורה: "נתקענו בלי דלק". המשטרה: "יש סתירות"

"יצאנו לטייל בים המלח, וחבר שלנו העביר דלק מרכבו", טענו החשודים ממזרח ירושלים בהצתת שמורת עינות צוקים. במשטרה אמרו שיש סתירות בדבריהם וביקשו להאריך את המעצר ב-15 יום - אך הוא הוארך ביומיים בלבד. פרקליטם: "גם אם הם גרמו לשריפה זה לא לאומני. מה יש להם נגד הטבע?"

 

 

 

"במבט ראשון מהתמונות מהשטח ניתן להתרשם שאנחנו מדברים על יישובי עוטף עזה ולא על אזור ים המלח": כך אמר נציג המשטרה בפתח דיון הארכת המעצר בבית משפט השלום בירושלים של שניים מהחשודים בהצתת שמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה) שליד ים המלח, סולימאן בצה ומונתסר גית. החשודים טענו כי נתקעו בלי דלק ואחד מחבריהם עזר להם להעביר דלק מרכבו - אבל במשטרה אמרו מנגד כי "גרסתם לא תואמת את הממצאים בשטח ויש סתירות בדבריהם" וביקשו להאריך את מעצרם ב-15 יום. בסופו של דבר המעצר הוארך, אבל ביומיים בלבד.

 

בין 300 ל-400 דונם של צמחייה ייחודית עלו אתמול בלילה ולפנות בוקר (יום ג') באש בשמורת עינות צוקים, השמורה הנמוכה בעולם, וגם בעלי חיים נספו בשריפה. ברשות הטבע והגנים אמרו כי השיקום ייקח שנים. שלושה חשודים, תושבי מזרח ירושלים ועזרייה נעצרו לפנות בוקר - זמן קצר לאחר תחילת השריפה - ושניים מהם הובאו בשעות הערב להארכת מעצר. החשוד השלישי, תושב עזרייה, יובא להארכת מעצר בבית הדין הצבאי במחנה עופר היום בבוקר.

 

 

 
הארכת מעצר של החשודים בהצתה  (צילום: אוהד צויגנברג)
החשודים בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג)
הארכת מעצר של החשודים בהצתה  (צילום: אוהד צויגנברג)
הארכת מעצר של החשודים בהצתה (צילום: אוהד צויגנברג)

כיבוי השריפה בעינות צוקים (צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים )
כיבוי השריפה בעינות צוקים(צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים )

כיבוי השריפה בעינות צוקים (צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים )
כתם אדום, ליד ים המלח(צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים )

כיבוי השריפה בעינות צוקים (צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים )
(צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים )

דודו של אחד החשודים אמר: "הם נסעו לבלות בים המלח, כמו הרבה צעירים בגילם מהאזור. שלושתם חברים ובנסיעה חזור נגמר להם הדלק, אז אחד החברים עזר להם להעביר דלק מהרכב שלו לשלהם. אחר כך השוטרים עצרו אותם וחקרו אותם על הצתה, אבל אין להם שום קשר". אמו של אחד החשודים הוסיפה: "הבן שלי בסך הכל יצא לטייל ונתקע בלי דלק. במשטרה טוענים שהשריפה נוצרה לאחר שמישהו הדליק סיגריה וזרק על הדלק, אבל הבן שלנו בכלל לא מעשן".

 

עורכי הדין עטאף פרחאת ומחמוד רבאח, סנגורם של שני החשודים, אמר בדיון: "מה הטענה, שהם הציתו את השמורה כי הם שונאי טבע? מה יש להם נגד הטבע? האם הם נחקרו בחשד לגרימת נזק למדינת ישראל? כל ההאשמות של המשטרה אולי טובות לתקשורת, אבל אין בהן בסיס של אמת. גם אם הם גרמו לשריפה זה רחוק מאוד מלהיות על רקע לאומני כפי שהמשטרה מנסה לרמוז. אין כאן שום מניע לפגוע בציפורים, עצים או צמחייה. בראש של המשטרה מסתובב רעיון חסר כל בסיס שהמעשה נעשה על רקע לאומני".

 

השופט אילן סלע החליט בסוף הדיון כאמור להיענות באופן חלקי בלבד לבקשת המשטרה והאריך את מעצרם רק עד יום חמישי: "שניהם חשודים בהצתה במטרה לפגוע באתר טבע ובצמחייה. חומר החקירה מעלה חשד סביר הקושר אותם לאירוע השריפה בשמורת עין פשחה. מצופה כי המשטרה תצביע על פעולות שביצעה לצורך השלמת פעולות החקירה".

שריפה בעינות צוקים (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים)
השריפה בעין פשחה(צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים)

השריפה בעינות צוקים (צילום: דוברות כב
(צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

שריפה בשמורת הטבע עינות צוקים בים המלח (צילום: דוברות כב
(צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

השריפה באזור עינות צוקים (צילום: דוברות כב
(צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

שמורת הטבע עינות צוקים היא נווה מדבר ירוק ושופע ונחשבת לאחת השמורות הייחודיות והמעניינות ביותר בארץ - הן בשל עושר מיני החי והצומח שבה והן בשל שרידי הפעילות האנושית שהתגלו בה. למעשה זהו נווה המדבר הנמוך ביותר בעולם.

 

בשנת 2008 פרצה שריפה גדולה יותר באזור ומאז חלק מהצמחייה לא הצליחה להשתקם. אותה שריפה לפני 11 שנים פרצה בעקבות ניסיון חדירה של מבריחים מים המלח. במהלך החיפושים אחריהם הוטלו פצצות תאורה מעל השמורה ואחת מהן הובילה לשריפת ענק שכילתה חלקים נרחבים מהשמורה, כ-2,000 דונם.


פורסם לראשונה 11/09/2018 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
החשודים בבית המשפט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים