שתף קטע נבחר

סופית: דניאל הרשקוביץ ימונה לנציב שירות המדינה

מינויו של מועמדו האישי של נתניהו, שהיה שר המדע וח"כ מטעם הבית היהודי, אושר בישיבת הממשלה. התנועה לטוהר המידות הזהירה כי תעתור נגד המהלך לבג"ץ: "מינוי בעל זיקה פוליטית מובהקת"

דניאל הרשקוביץ ובנימין נתניהו (צילום: נועם מושקוביץ)
הרשקוביץ ונתניהו, מהימים יחד בכנסת(צילום: נועם מושקוביץ)

הממשלה אישרה היום (יום ד') את מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ, מי שהיה שר המדע, חבר כנסת מטעם הבית היהודי ועד לאחרונה נשיא אוניברסיטת בר אילן, לתפקיד נציב שירות המדינה. על פי ההחלטה שאושרה בישיבת הממשלה, הרשקוביץ, מועמדו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ימונה לתפקיד לתקופה של שש שנים.

 

הועדה לבחירת נציב שירות המדינה שבראשה עומד השופט בדימוס חנן אפרתי ואיתו הפרופסורים מינה טייכר ודב גולדברגר כבר אישרו את המינוי. מינויו של הרשקוביץ עלה לאחר שמועמדתו הקודמת של נתניהו, עפרה ברכה, נפסלה.

 

ואולם, גם המינוי של הרשקוביץ נתקל בקשיים. התנועה לטוהר המידות פנתה במכתב דחוף ליועצת המשפטית של משרד רה"מ שלומית ברנע והזהירה כי אם המינוי יאושר היא תעתור נגדו לבג"ץ. התנועה טוענת כי המינוי לוקה בחוסר סבירות קיצונית, נוכח זיקתו הפוליטית המובהקת. הם נימקו כי פרופ' הרשקוביץ הינו אדם פוליטי, שאף שימש כיו"ר מפלגה פוליטית, מפלגת "הבית היהודי", היה חבר כנסת מטעמה בכנסת ה-18 וכיהן כשר המדע והטכנולוגיה מטעמה.

 

"מינויו של מר הרשקוביץ לנציב שירות המדינה הינו מינוי של אישיות בעלת זיקה פוליטית-מפלגתית מובהקת לתפקיד שקיים לגביו איסור מפורש על פעילות או זיקה פוליטית, וכל-כולו שמירה על ממלכתיות וא-פוליטיות של השירות הציבורי. קיומה של זיקה פוליטית-מפלגתית פוסלת אותו לתפקיד שאסור שידבק בו ולו רבב של פוליטיזציה. העובדה שפרופ' הרשקוביץ כבר פרש מהמפלגה, אין בה כדי למחוק את זיהויו כאדם עם זיקה פוליטית", אומרים בתנועה לטוהר המידות.

 

התנועה גם מעלה שאלות בנוגע להתנהלותו של הרשקוביץ סביב כללי מינהל תקין כגון מינויו של בנו של הרשקוביץ למרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן, על אף שוועדה מקצועית המליצה שלא למנותו ועל כך שהגן על שני שומרי סף של האוניברסיטה - היועץ המשפטי ומבקר הפנים - שנטען שפעלו בניגוד לכללי מינהל תקין ונטלו כספים לכיסם הפרטי.

 

היועצת המשפטית של משרד רה"מ הדפה את הטענות של התנועה לטוהר המידות. הנציב הקודם משה דיין סיים את תפקידו כבר במאי 2017, ומאז עומד בראש הנציבות אודי פראוור כממלא מקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
דניאל הרשקוביץ
צילום: חסן שעלאן
מומלצים