שתף קטע נבחר

"תגלית נדירה": מטמון זהב במרתף התיאטרון

אוצר מהתקופה הרומית: בקומו שבצפון איטליה התגלו מאות מטבעות זהב בכד עתיק. "כמו לפתוח ארנק", התרגש ארכיאולוג

 

 

מאות מטבעות זהב מהתקופה הרומית התגלו במרתף של תיאטרון איטלקי. המטבעות אותרו במכל אבן במהלך חפירות באתר תיאטרון קרסוני, בקומו שבצפון איטליה. האוצר תוארך לסוף עידן האימפריה הרומית, משמע לפני יותר מ-1,500 שנה.

 

במשך יותר מ-100 שנה אירח תיאטרון קרסוני את מיטב האופרות שהופיעו בצפון איטליה, אבל ב-1997 המסך ירד על התיאטרון שנבנה ב-1870 והוא הפך לקולנוע. כעת הוא מפנה מקום לדירות יוקרה בעיר השוכנת לחופי אגם קומו. בעקבות זאת נהרס חלקו הפנימי של המבנה ובמהלך עבודות הבנייה התגלה האוצר העתיק.

מטבעות זהב נמצאו תיאטרון רומי קומו איטליה (צילום: רויטרס)
אוצר קומו(צילום: רויטרס)

מטבעות זהב נמצאו תיאטרון רומי קומו איטליה (צילום: EPA)
על חלק מהמטבעות גולפו תמונות קיסרים(צילום: EPA)

מטבעות זהב נמצאו תיאטרון רומי קומו איטליה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מטבעות זהב נמצאו תיאטרון רומי קומו איטליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

מטבעות זהב נמצאו תיאטרון רומי קומו איטליה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

במרתף התיאטרון, בתוך כד סדוק עם שתי ידיות שהוכן מ"אבן-סבון", מצאו פועלים מאות מטבעות זהב. יותר מ-1,500 שנה לפני הקמת התיאטרון ניצב באותו מקום נובום קומום פורום, האזור הציבורי המרכזי בתקופה הרומית.

 

על חלק מהמטבעות מגולפים קיסרים כוולנטיניאנוס השלישי ששלט בין 424 ל-455 וליביוס סוורוס, ששלט בין 461 ל-465. לכן ההערכה היא שהן הוטבעו בערך באותן שנים, בתקופת שקיעת האימפריה הרומית. המטבעות הועברו לשימור במעבדה במילנו.

 

"אנחנו עדיין לא יודעים בפירוט את החשיבות ההיסטורית והתרבותית של הממצא", כתב בפייסבוק שר התרבות האיטלקי אלברטו בוניסולי. הוא ציין כי באזור אוצרות ארכיאולוגיים רבים. "הממצא ממלא אותי בגאווה", הוסיף.

 

הארכיאולוג לוקה רינלדי אמר כי התגלית יוצאת דופן עקב המספר הרב של המטבעות שנמצאו, והמצב הטוב שבו השתמרו. "אנחנו מדברים על תגלית נדירה. זה למעשה אוסף שלם, שלא דומה לדבר אחר שנמצא בצפון איטליה. לעתים מטבעות מתגלים מחוברים זה לזה, אבל כאן כולם נפרדים. זה כמו לפתוח ארנק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מטבעות הזהב שנמצאו בתיאטרון בקומו
צילום: EPA
מומלצים