שתף קטע נבחר

אירופה הצביעה: להעניש את הונגריה על פגיעה בדמוקרטיה

האיחוד האירופי זועם על הסירוב של הונגריה לקלוט מבקשי מקלט, ומודאג שראש הממשלה אורבן הופך אותה לדיקטטורה. ברוב גדול הצביע הפרלמנט האירופי בעד הפעלת סעיף 7 - הליך משמעתי נגד חברה באיחוד

ברוב גדול קבעו היום (ד') חברי הפרלמנט האירופי שיש להעניש את ממשלת הונגריה של ויקטור אורבן, על חתירה תחת ערכיה הדמוקרטים של היבשת ופגיעה בשלטון החוק. 448 חברים הצביעו בעד ההחלטה, 197 התנגדו ו-48 נמנעו. החברים הצביעו בעד הפעלת סעיף 7 - הליך משמעתי נגד אחת המדינות החברות באיחוד.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (צילום: EPA)
ראש ממשלת הונגריה אורבן(צילום: EPA)

מבין מנהיגי היבשת אורבן נחשב למתנגד הגדול ביותר של המהגרים. הוא הכעיס את האיחוד האירופי כשסירב לשאת בנטל ולקלוט מבקשי מקלט שהגיעו לאירופה. בנוסף חוששים מתנגדיו שהוא והפך את הונגריה לדיקטטורה. מאז שעלה לשלטון ב-2010 הוא מפעיל לחץ גדול על בתי המשפט, התקשורת וארגונים לא ממשלתיים. בולט במיוחד היה המאבק שלו במיליארדר היהודי תומך הדמוקרטיה ג'ורג' סורוס.

 

האיחוד האירופי אמנם מחה לא פעם על מדיניותו של אורבן, אבל לא הצליח לבלום אותו. כעת, עם הפעלת סעיף 7, יידרשו שאר המדינות החברות באיחוד האירופי לבדוק את יחסן להונגריה - ואת הדרכים להשפיע עליה שתשנה את דרכה.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

במסגרת סעיף 7 העונש החמור ביותר הוא שלילת זכויות ההצבעה באיחוד האירופי. לא סביר שזה יקרה. מעבר לאחדות שצריכה להישמר ביבשת ההערכה היא שהממשלה הלאומנית בפולין שמתנגדת גם להגירה תחסום כל עונש נגד אורבן וממשלתו.

 

אורבן, שמעודד מהתחזקות של פוליטיקאים לאומנים ופופוליסטים ביבשת, גינה את ההצבעה. בנאום אתמול בפרלמנט האירופי אמר הוא אמר שהוא לא ייכנע לניסיון "הסחיטה" של האיחוד האירופי, וימשיך ליישם את מדיניותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ויקטור אורבן. "לא ניכנע לניסיון הסחיטה"
צילום: EPA
מומלצים