שתף קטע נבחר

אורחים בהפתעה: שני צפעים על פרגולה אחת בחדרה

לוכד הנחשים אבי ברוכים הוזעק במהלך חג ראש השנה כדי ללכוד צפע מצוי שהכיש יונה שקיננה בתוך פרגולה בחצר הבית בחדרה. לאחר יומיים הוא הופתע לקבל קריאה נוספת מבני המשפחה שגילו צפע שני באותה הפרגולה. "הצפעים מתכוננים לאכילה אחרונה לקראת החורף והם הרבה יותר פעילים מאשר בחודשי הקיץ החמים", הוא מסביר

 

 

שני נחשי צפע מצוי שהגיעו לביקור בגינה בחדרה בחיפוש אחר מזון, השתמשו בפרגולת עץ בגינה כמקום מחבוא ונקודת מארב לציד יונים.

 

"הכל החל כשבעל הבית מצא יונה מתה מתחת לפרגולה. הוא ידע שהיונים מקננות שם לעיתים ושיער כי יש קן. הוא טיפס בעזרת סולם כדי לפנות את הקן מהפרגולה וכשהושיט יד לעבר הקן, זיהה בצפע במרחק של כ-30 ס"מ מהזרוע שלו. הוא ירד במהירות והזעיק אותי", מספר ל-ynet אבי ברוכים, לוכד נחשים מפרדס חנה-כרכור ומדריך סדנאות להיכרות עם זוחלי הארץ. ברוכים הגיע לבית בחדרה לפני ערב ראש השנה כדי לסייע בלכידת הנחש. "הנחש היה בפרגולה ומתחתיו הסתובבו בני הבית".

 

צפע מצוי מסתתר בפרגולה בגינה בחדרה (צילום: אבי ברוכים)
(צילום: אבי ברוכים)

 

ברוכים איתר את הנחש ולכד צפע זכר בוגר באורך של כמטר, בעזרת מוט לכידה והכניסו לשקית בד מאובטחת. "הכל עבר בשלום, אך אחרי יומיים, כשהמשפחה טסה לחו"ל ובני משפחה שלהם הגיעו להתארח בביתם, מסתבר שצפע נוסף הגיע לביקור".

 

"עליתי לבדוק אם אין צפע כדי להיות שקט ומצאתי צפע"

אביתר (השם המלא שמור במערכת) הגיע עם משפחתו מאזור הדרום כדי לבלות את חופשת החג בביתם של קרובי משפחתו בחדרה, בשכונה הסמוכה לשמורת טבע ולחוף הים. כששמע מבני משפחתו על הביקור של הצפע, הוא החליט לבדוק ליתר ביטחון את הפרגולה.

 

"היו לי כבר בעבר מפגשים רבים עם צפעים, אז איך שנכנסנו לגינה עליתי לבדוק אם אין צפע בפרגולה כדי להיות שקט, ואז מצאתי צפע שמתחבא באחת הפינות", מספר אביתר. "אני חושש מנחשים כבר שנים רבות וקראנו לאבי ללכוד את הצפע. את שארית החופשה כבר העדפתי לבלות בתוך הבית  עם המזגן ולא לצאת לגינה".

 

לדברי ברוכים שהוזעק שוב למקום, הצפע השני, נמצא במרחק של כמטר מהמקום בו נצפה הצפע הראשון. לאחר שהצפע השני נלכד, התברר כי מדובר בנקבה בוגרת באורך של כ-80 ס"מ.

 

הצפע המצוי הוא אחד הנחשים הנפוצים והארסיים בישראל. הוא מגיע לאורך של כמטר ושלושים סנטימטר, טורף מכרסמים, בעלי כנף וזוחלים, ביניהם גם נחשים ולטאות. הצפעים שמחפשים את מזונם מגיעים גם לקרבת מגורי אדם ועלולים לסכן את בני האדם בהכשה.

 

אבי ברוכים, לוכד נחשים (צילום: ארז ארליכמן)
אבי ברוכים, לוכד נחשים(צילום: ארז ארליכמן)

 

הצפעים נבהלו מהכלב וברחו לפרגולה

כיצד הגיעו שני צפעים לאותה הפרגולה תוך זמן קצר? לדברי ברוכים, "הבית נמצא בסמוך לשמורת טבע. הצפעים מחפשים מקורות מים ומזון. הם נכנסו לתוך החצר, אך הכלב שהיה שם הרתיע אותם", הוא מסביר. "הם טיפסו על אלמון הודי, צמח מטפס שגדל בסמוך לרגלי הפרגולה ששימש להם כסולם למפלט נגיש ומהיר למקום גבוה, הרחק מהכלב".

 

לדבריו, הצפעים נשארו במקום מאחר והכלב הרתיע אותם כשהוא שוהה בחצר וממתינים למועד בו הוא לא יימצא בחצר כדי שיוכלו להמשיך הלאה. שני הצפעים נלקחו לאזור השדות בין בנימינה וזכרון יעקב, הרחק משדות חקלאים ומגורי אדם, שם הושבו בחזרה לטבע.

 

ברוכים מציין כי לאחר תקופת הקיץ הפעילה, "הצפעים מתכוננים לאכילה אחרונה לקראת החורף, והם הרבה יותר פעילים מאשר בחודשי הקיץ החמים. ניתן לראותם פעילים גם בשעות היום ונתקלים להם לרוב כשהם מחפשים לאכול חולדות ועכברים או אחר מקורות מים", הוא מסכם. "מומלץ לשים לב לנקיון וסדר בחצרות הבתים ודירות הגן, שיכולים להוות מקומות מסתור לנחשים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי ברוכים
צפעים מצויים בפרגולה בחדרה
צילום: אבי ברוכים
מומלצים