שתף קטע נבחר

מחקר ענק: מוצרי חלב מפחיתים את הסיכון שלכם למות מהתקף לב ושבץ

חוקרים שבדקו עשרות אלפי אנשים מרחבי העולם מצאו כי אלה שצרכו מוצרי חלב היו בסיכון מופחת למות מהתקף לב ושבץ מוחי. ככל שצריכת מוצרי החלב הייתה רבה יותר, כך ההגנה הייתה גדולה יותר

עדות מדעית נוספת ליתרונות הבריאותיים שבחלב: מחקר רחב היקף שכלל עשרות אלפי אנשים מרחבי העולם מצא כי צריכת מוצרי חלב מפחיתה את סיכון התמותה ממחלות קרדיווסקולריות. הממצאים פורסמו בגיליון החדש של כתב העת הרפואי the Lancet.

 

במחקר השתתפו 136 אלף איש בגילאי 35 עד 70 מ-21 מדינות והוא נמשך תשע שנים. הנבדקים חולקו לארבע קבוצות:

הראשונה כללה את אלה שלא צרכו כלל מוצרי חלב.

השנייה צרכה פחות ממנת חלב אחת ליום.

השלישית צרכה שתי מנות חלב ביום.

הרביעית יותר משתי מנות חלב ביום.

 

מנת חלב נקבעה כשוות ערך לכוס חלב, גביע יוגורט, 15 גרם גבינה צהובה או כפית חמאה.

 

מוצרי חלב. מגנים על הלב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מוצרי חלב. מגנים על הלב(צילום: shutterstock)

 

יותר מוצרי חלב - הסיכון לתמותה פוחת

במהלך המחקר הנבדקים מילאו שאלונים אודות הרגלי התזונה שלהם. אלה שצרכו בממוצע 3.2 מנות חלב ביום, היו בסיכון תמותה נמוך ממחלות לב וכלי דם בהשוואה לקבוצה שלא צרכה מוצרי חלב. החוקרים עוד מצאו כי ככל שכמות המוצרים היומית שנצרכה הייתה גבוהה יותר – כך פחת סיכון התמותה.

 

החוקרים עוד מצאו כי צריכת מוצרי החלב הגבוהה ביותר, של 4 מנות או יותר ביום, נמצאה בצפון אמריקה ואירופה. צריכת החלב המועטה ביותר הייתה באסיה ואפריקה, שם צרכו הנבדקים בממוצע פחות ממנת חלב אחת ביום.

 

הקשר בין צריכת חלב ומוצריו וסיכון מופחת לתמותה נשמר בין אם החלב היה דל שומן או עתיר שומן. מרבית מוצרי החלב שנצרכו כללו חלב ויוגורט, כך שלא נבדקה משמעותית השפעת צריכת גבינות צהובות או חמאה על סיכון התמותה.

 

"ישנן השפעות תרבותיות הקשורות לצריכת חלב, אך בכל מקום בעולם הממצאים היו זהים: ככל שצרכו יותר מוצרי חלב, כך פחת הסיכון למות ממחלות לב וכלי דם", סיכמו החוקרים, שהמליצו להקפיד על שלוש מנות חלב ביממה.

 

בשנים האחרונות ממוצע צריכת החלב לנפש בישראל עלה משמעותית. על פי נתוני מועצת החלב, הישראלי צורך בממוצע מעל 170 ליטרים של חלב בשנה, שהם כמעט שתיים וחצי כוסות חלב ביום.

 

ומה צריך לדעת במקרה שהתקף לב מתרחש?  

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מה מקטין הסיכון להתקף לב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים