שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  כך גייסתי את עדי המדינה: חוקר ארגוני הפשע מדבר

  עדות דרמטית במשפט פרשה 512, תיק החיסולים בעולם התחתון: ראש צוות החקירה הגיע מחו"ל וסיפר על חקירות בברזיל ובארה"ב ועל הסלקת מכשיר הקלטה "במקום שקשה לראות". על גיוס עדי המדינה: "סימנו 4 אנשים"

   

  קצין בפרשת 512 (צילום: מוטי קמחי)
  קצין המשטרה בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

  קצין המשטרה שחקר את תיק החיסולים בעולם התחתון ועשוי להוביל להפלת כמה מארגוני הפשע הגדולים ביותר עלה על דוכן העדים: בבית משפט המחוזי בתל אביב מעיד הבוקר (יום ה') לראשונה בפרשה 512 - פרשת הענק שעוסקת בראשי עולם הפשע הישראלי - ראש צוות חקירת הפרשה י', שהיה מעורב גם בחקירות רגישות נוספות.

   

  ראש צוות החקירה הגיע מחו"ל, שם הוא מכהן במשטרה בתפקיד רגיש. הוא סיפר על חקירות בברזיל ובארצות הברית, על יום פרוץ החקירה ועל גיוס עדי המדינה הרבים. את דבריו החל באזכור הפיגוע הפלילי ב-2003, אז נרצחו שלושה אזרחים ממטען חבלה שהיה אמור לפגוע בזאב רוזנשטיין, יריבו של יצחק אברג'יל וארגון הפשע שבראשו עמד.

  זירת הפיגוע הפלילי בתל אביב ב-2003 (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
  זירת הפיגוע הפלילי בתל אביב ב-2003(צילום: תומריקו)

  "ב-2003 התפקיד שלי התחיל ביום הפיצוץ", אמר י' על הפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. "הייתי בלש במחלק שטיפל בתיק, הייתי קרוב לזירה. הגעתי לשם. בהמשך עברתי לתחום החקירות וב-2011 הייתי ראש צוות בימ"ר. קיבלתי הוראה להגיע ללהב להצטרף לצוות שחוקר את 512. התחלנו לבנות תשתית ראייתית על בסיס שיחות והאזנות סתר מכל העולם".

   

  בהמשך סיפר כי ב-2012 ראש היאחב"ל (היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות) החליט "לצאת לחקרה נוספת בארצות הברית לחקור עד נוסף". אותו עד הפך מאז לעד מדינה. על יום פרוץ החקירה הגלויה אמר: "ב-18 במאי, יום הפרוץ, עצרנו אנשים בבתי הסוהר ובבתים. מאות שוטרים היו מעורבים. גבינו עדויות משני עדי מדינה, בנינו פאזל של כל המעורבים - חלקם לא היו כבר בחיים, חמישה היו בבתי כלא, 15 היו משוחררים".

   

  "אדם נוסף ראה בעיניו את אותם אירועים" 

  הוא התייחס לגיוס ששת עדי המדינה ואמר: "היו כאלו שידענו שמנותקים מהארגון תקופה, וחלקם כבר אנשי עסקים. סימנו ארבעה אנשים. האמנו במידע שהם מחזיקים. אחד נכח באותה פגישה גורלית בבלגיה שבא אנחנו יודעים תוכנן הרצח (הפיצוץ ביהודה הלוי ג.מ). ידענו שאם אותו עד ישתף פעולה בנקודה זו ובתיקי הסמים זה יחזק עדות של עד מדינה נוסף בארגון. פנינו לעד שנאמר שבנה את המטענים, הבאנו אותו לחקירה והוא סיפר להפתעתי שהנאשמים היו אצלו בבית וניצלו אותו. הוא יכול היה לחזק עוד עדות ממקור ראשון. הוא היה בחוץ כשבנו את המטען. הבנו שגם אדם נוסף ראה בעיניו את אותם אירועים".

   

  י' פירט על גיוס אחד מאותם עדי מדינה: "אחד הנחקרים (עד המדינה שהרכיב את המטענים ג.מ.) נתן לנו סימנים שהוא רוצה להפוך לעד מדינה. לקחנו ציוד הקלטה, יצאנו לנסיעה והוא אמר לנו בנסיעה שהוא מעוניין. שאלתי אותו 'מה אתה יכול לתת?' אתה שם מכשיר הקלטה ולוקח מראש שהכל יתומלל. אסור לשים בכיס כי הבחור שמוקלט תמיד יגיד - 'תרים את החולצה'. לכן הסלקתי את המכשיר במקום שקשה לראות וזה בא על חשבון האיכות של ההקלטה".

  יצחק אברג'יל וזאב רוזנשטיין (צילום: מוטי קמחי, ערן יופי כהן) (צילום: מוטי קמחי, ערן יופי כהן)
  יצחק אברג'יל וזאב רוזנשטיין(צילום: מוטי קמחי, ערן יופי כהן)

   

  פרשת עולם ארגוני הפשע    (צילום: בראל אפרים)

  פרשת עולם ארגוני הפשע    (צילום: בראל אפרים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יצחק אברג'יל הוא הנאשם המרכזי בתיק 512, שעוסק בארגון הפשיעה שלו ובו נאשמים שורת בכירים בעולם הפשע הישראלי. בין היתר מיוחסים לאברג'יל עמידה בראש הארגון ואישומים ברציחות שאירעו בעשור הקודם. המשפט נמצא בשלב מתקדם ובמהלכו העידו כבר חמישה עדי מדינה. למרות מגעים מתקדמים להסדרי טיעון בין הפרקליטות לנאשמים המשא ומתן לא הבשיל להסדר והמשפט מתנהל כסדרו.

   

  ביולי 2015 הוגש כתב אישום חמור נגד 18 נאשמים, בראשם אברג'יל. נטען שבשנים 2002-2006 הוא עמד בראש ארגון פשע שייצא וייבא קוקאין ואקסטזי ברחבי העולם בהיקפי ענק, וחבריו ביצעו שורה של עבירות אלימות, בהן חיסולים ורציחות.

   

  באישום מתואר בין היתר כיצד בעשור הקודם, במסגרת מאבקים עקובים מדם בין ארגון אברג'יל לארגון הפשיעה של העבריין זאב רוזנשטיין, נרצחו שלושה אזרחים בפיגוע פלילי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בסוף שנת 2003. זאת, לאחר שמטען שהונח במטרה לפגוע ברוזנשטיין בידי אנשיו של אברג'יל פגע באזרחים חפים מפשע. אישומים נוספים נוגעים גם לניסיונות חיסול נוספים של רוזנשטיין.

   

  אברג'יל מיוצג במשפט על ידי עורך הדין שמשון וייס מהסנגוריה הציבורית. בתיק מייצגים את החשודים בין היתר גם עורכי הדין רצון דרחי, קובי בן שעיה, מיקי חובה אליקה לוין, משה יוחאי, ליאור שטלצר, יוגב נרקיס ויניב שגב.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים