שתף קטע נבחר

דיווח בסעודיה: "ישראל הסכימה למכור לנו כיפת ברזל". משרד הביטחון מכחיש

לפי עיתון סעודי, ההסכמה התקבלה לאחר התערבות אמריקנית ותוך הבטחה שהעסקה לא תפגע בביטחון ישראל: "הסוללה הראשונה תגיע בדצמבר לסעודיה". משרד הביטחון: "מכחישים קיומה של עסקת מכירת כיפת ברזל לסעודיה"

האם המדינה הראשונה שתקבל את מערכת ההגנה כיפת ברזל היא מדינה ערבית? בסעודיה דווח כי בישראל הסכימו למכור לריאד את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת. לפי העיתון "אל חליג'", גורם דיפלומטי בכיר מסר כי "במסגרת התפתחות היחסים בין ישראל וסעודיה, סעודיה ביקשה לקנות מישראל סוללות כיפת ברזל". בתגובה אמרו במשרד הביטחון: "מכחישים קיומה של עסקת מכירת כיפת ברזל לסעודיה".

 

 

מערכת כיפת ברזל הגנה אווירית עוטף עזה דרום הסלמה ב דרום ירי רקטות חמאס (צילום: AFP)
כיפת ברזל. בקרוב גם בסעודיה?(צילום: AFP)

 

בכתבה בעיתון הסעודי נטען כי "בתחילת השיחות, סירבה ישראל בתוקף למכור את הטכנולוגיה למדינה ערבית, כי הדבר עלול לפגוע באינטרסים של ישראל. אך לאחר התערבות אמריקנית, הסכימו בישראל למכור את המערכת לסעודיה".

 

בנוסף, נכתב בדיווח כי הסעודים ישלמו עשרות מיליוני דולרים לישראל, בנוסף להתחייבות בכתב בתיווך אמריקני שהעסקה לא תפגע בביטחון ישראל ובנות בריתה בטווח הקצר והארוך. לפי הדיווח לפחות, סוללת כיפת ברזל הראשונה תגיע לסעודיה כבר בחודש דצמבר הקרוב, ותוצב בגבול תימן. לאחר מכן, הסעודים יקיימו כמה ניסויים ומטווחים במערכת.

 

עד כה, לא נמכרה כיפת ברזל לאף מדינה זרה - למרות שבישראל התקבלו בקשות רבות לרכש המערכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים