שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם זכייה במיליונים תעשה אתכם מאושרים?
  מי בינינו, שלא חולם לפעמים, שאיזה סכום כסף גדול "יפול עליו משמיים" בהפתעה - שיקום. ומי בינינו, שנוהג לשחק בפיס או בלוטו – ולא מפנטז מדי פעם מה יעשה עם כל כמות הכסף שתיפול עליו כשיזכה - גם שיקום

  חוקרים רבים ניסו להתחקות אחר ההשפעות הפסיכולוגיות של זכייה בסכום גדול בפיס / לוטו / שאר הימורים, בעיקר כדי לתת תשובה לשאלה: האם העושר הוא המפתח לאושר? והנה - מסתבר שלא. לאורך זמן מסתבר שרמת האושר לא הושפעה מרמת העושר, ולא פעם אף קרה להיפך -האנשים המעושרים הפכו לאומללים.

   

  מחברי מחקר, שנעשה בהולנד ופורסם ב-2008 גילו, שאנשים שהרוויחו יותר כסף אמנם דיווחו על רמת אושר גבוהה יותר. אבל אנשים שזכו בלוטו דיווחו כי הזכייה לא הפכה אותם למאושרים יותר. לטענת החוקרים, מה שעשוי להסביר את התופעה הזו היא תאוריה מעולם הפסיכולוגיה והסוציולוגיה: "הסתגלות נהנתנית", לפיה אנשים הנולדים עם סף אושר מסוים, שעשוי להשתנות מעט בעקבות אירועים חיוביים או שליליים, יחזור לבסוף לסף ההתחלתי. כלומר: אדם שזכה בלוטו יוכל להשקיע את הונו בחוויות שגורמות לו לאושר רב – אך הזכייה עצמה אינה מספקת כדי לעשות אותנו מאושרים בטווח הרחוק.

   

  אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

   

  תשאלו אנשים בני 50 ומעלה מה הם יעשו עם סכום כסף גדול שיגיע אליהם פתאום, ורובם ישיבו, שיסדרו את הילדים, את עצמם, יסעו ויבלו וישקיעו בנדל"ן וגם יתרמו קצת, ובעיקר – האוברדראפט לא יאיים עליהם עוד. אלא שבמציאות זה לא כך.

   

  למשל, לא מזמן סיפר זוכה בלוטו (השם במערכת) על סכנת הזכייה: "לפני כמה שנים, באמצע יום עבודה גיליתי שזכיתי ב-9 מיליון שקלים. התפטרתי, אשתי התפטרה, קניתי מכוניות לילדים ולי, עשינו שופינג מטורף, מסעדות, כסף למשפחה, ואפילו לא טרחנו לבדוק את חשבון הבנק. עד שיום אחד התקשרו מהבנק. בישרו לנו שיש לנו חוב גדול. הזכייה נמחקה לחלוטין. התגרשנו. חזרתי לעבוד כמו פעם, והסכמתי להרוויח פחות מאשר הרווחתי לפני הזכייה. הפכתי אומלל ובודד".

   

  זכיתם? אל תספרו! ותמשיכו את החיים כרגיל.

  "אחת העצות העיקריות שלי לזוכים היא לא לספר", אומר הזוכה. "צריך לנסות להמשיך את החיים כרגיל ולהתייעץ עם מומחים. ליהנות מהזכייה, אבל לא לשכוח לשמור על הפרופורציות".

   

  גם מחקר שבדק זוכי לוטו בפלורידה הוכיח את ההנחה הרווחת: זכייה בסכומי כסף גדולים אינה הופכת אנשים למאושרים, וגם לא מונעת מאנשים להגיע למצב של פשיטת רגל. המחקר שהתפרסם ב־2010 בוצע בשיתוף פעולה של שלוש אוניברסיטאות: פיטסבורג, קנטאקי וונדרבליט מטנסי. במסגרת המחקר נבדקו 35 אלף זוכים שזכו בסכומים שבין 600 דולר ל־150 אלף דולר בשנים 1993־2002. על פי הממצאים שפורסמו בכתב העת "The Review of Economics and Statistics", אנשים שהיו בעלי חובות משמעותיים לא הצליחו להימנע מפשיטת רגל גם לאחר זכייה משמעותית בלוטו.

   

  בין הסיבות שהעלו החוקרים לשיעור פשיטות הרגל הגבוה בקרב הזוכים הייתה אי־יכולתם של הזוכים להתנהל מבחינה כלכלית באופן נבון. סיבה נוספת נגעה ל"נובורישיות" של הזוכים: מיד לאחר זכייתם, הם החלו לצרוך מוצרי יוקרה ובזבזו את כספם.

   

  לסיכום: כסף לא קונה את הכל: לא אהבה, לא אושר. צריך לחלום ובגדול. אבל להמשיך לעבוד קשה, כדי להגשים לבד את החלומות, לא באמצעות כסף, שנופל פתאום מהשמיים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים