שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נזיפה בתנועת הצופים. נפגעת הטרדה מינית: "תעזרו לי"
  פרשת ההטרדות המיניות בתנועה נחשפה כבר לפני שנה, אך עד כה לא סייעו לנפגעות - ואחת מהן נאלצה לפנות לציבור בעצומה מקוונת. ראשי הצופים שלחו מכתב ובו מתקפה מצד הורי חניך שנטען כי הטריד מינית, יו"ר ועדת החינוך נזף בהם: "מראה שלא הפנימו את הרגישות"

   

  תנועת הצופים (צילום: אלעד גרשגורן )
  תנועת הצופים (צילום: אלעד גרשגורן )

  "עזרו לנו למנוע את המקרה הבא של הטרדות מיניות בצופים" - זו לשון הפנייה שהפיצה א', חניכה בתנועה שנפגעה לפני כארבע שנים בידי חניך שהטריד אותה מינית. כשנה חלפה מאז שנחשפו סיפוריהן של חניכות בהווה ובעבר בתנועת הנוער, שטענו כי הוטרדו מינית במהלך פעילות בתנועה. כעת נחשפת נזיפה ששיגר יו"ר ועדת החינוך של הכנסת בראשי הצופים, בעקבות תגובתם - שכללה התקפה פרועה מצד הוריו של חניך שנטען כי הטריד מינית חניכות.

   

  בעצומה מקוונת שהפיצה א', היא כתבה כי היא "מושיטה את ידה לשיתוף פעולה מלא עם התנועה, ורוצה בטובת התנועה וביטחון החניכים בלבד. ברצוננו ליצור לחץ על מובילי התנועה למען שינוי מדיניותיה בטיפול בהטרדות מיניות". מאות חתמו תוך ימים ספורים על העצומה. א' סיפרה: "לא קיבלתי גב, נפגעתי מאוד מהתנועה. הרבה מאוד זמן הרגשתי ניכור, תחושה שאני לא יכולה להיות שם".

  הפרסומים אשתקד הביאו לכינוסה הדחוף של ועדת החינוך של הכנסת. שלוש נערות שנפגעו אף הגיעו לשם וגוללו את סיפוריהן. בוועדה דרשו כי הצופים יפיקו לקחים כדי שהפעילות בתחום התנועה תהווה מרחב בטוח עבור כמאה אלף החניכים והחניכות שלה. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס), קצב אז 30 יום שבמהלכם אמורה הייתה תנועת הנוער לפרט מה יהיו הצעדים שתנקוט לשם כך.

  ועדת הכנסת דיון ב הטרדות מיניות תנועת הצופים (צילום: אוהד צויגנברג)
  דיון בהטרדות מיניות בתנועת הצופים(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  בדיון בוועדת החינוך בחודש נובמבר אשתקד טען מזכ"ל הצופים, קלי קרלו כהן, כי הכשל הערכי של התנועה בטיפול בנפגעות התקיפה המינית הוא מה שקשה לו מכל. "אני מתחייב פה, קבל עם ועדה - תנועת הצופים לא תשקוט כדי להסדיר כל מקרה, באמפתיה מלאה לכל מותקף ומותקפת. אני מתחייב שכך יהיה".

   

  ועדת הכנסת: "תנועת הצופים לא הפנימה רגישות בנושא"

  אלא שאמפתיה לא התבטאה בתגובה המנומקת שהעבירו הצופים ליו"ר ועדת החינוך חודש מאוחר יותר. שם שילבו התייחסות לדרך שבה נהגו בחניכות התנועה שהופיעו בפני הוועדה. לאחד מהמקרים, סיפורה של א' - שהייתה בת 15 בלבד כשלטענתה חניך בתנועה הטריד אותה מינית - צירפו הצופים מכתב מפורט מהוריו של החניך תוך הפרה בוטה של צנעת הפרט שלה. המכתב שהועבר לוועדה היה סוג של כתב הגנה משפטי לטענות שהועלו.

   

  ל-ynet נודע כי באפריל האחרון שלח ח"כ מרגי מכתב חריג וחריף בתוכנו ליו"ר הצופים, אלי בן יוסף, ותקף את המהלך: "אני מצר כי בתגובתכם צירפתם את המכתב, שבו הנכם מציינים כי לכאורה נטל האחריות צריך להתחלק בין הנער לנערה, תוך פירוט מיותר וכניסה לפרטים אישיים של מהלך הקשר.

   

  "אני סבור שיש טעם לפגם בהעברת מכתב זה. לא ברור מדוע תנועת הצופים חשבה שיש לעשות במכתב שימוש ולהפיצו ברבים בלא לתת את הדעת כי עליכם להגן ולשמור על כבודה של החניכה תוך שמירה על חיסיון וצנעת הפרט. עצם השימוש במכתב מעיד שתנועת הצופים לא הפנימה את הרגישות בנושא. כולי תקווה כי מקרים אלו לא יישנו בעתיד".

  יעקב מרגי (צילום: מוטי קמחי)
  ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת(צילום: מוטי קמחי)

  בסעיף נוסף בתגובת התנועה לוועדת החינוך של הכנסת נכתב כי "נוהל הטרדות ותקיפות מיניות חשוף וזמין באתר התנועה לכל מי שחפץ, ובכללם הורים וחניכים". אלא שבדף הבית של האתר אין התייחסות כלשהי לנושא. אזכור לטיפול בהטרדות מיניות מסתתר בקובץ חבוי בחלק של אגף משאבי אנוש. בנוסף ניתן לקרוא את ההגדרה להטרדה מינית ודרכי ההתמודדות איתה, אך דף זה לא עודכן לאחרונה, ואינו מציע פתרונות למותקפים במסגרת התנועה.

   

  במכתב שהעבירו לוועדת החינוך פירטו נציגי התנועה מהלכים נוספים שמבצעים בצופים. כך למשל, מרכזי השבטים עוברים הכשרות מרובות על ידי גורמים חיצוניים שנועדו לסייע בהתמודדות עם הטרדות מיניות. בצופים פנו לשר החינוך נפתלי בנט בבקשה לערוך דיון דחוף בנושא: "במצב הנוכחי, בהעדר הנחיה ברורה וללא טיפול מהיר בתלונות מצד גורמי האכיפה, נאלצות תנועות הנוער לעמוד בתווך שבין שני הצדדים, ללא יכולת או סמכות לפעול באופן הנכון והמתחייב מהסיטואציה".

   

  ועדה חיצונית שלא שומעת את המותקפות

  מהלכים נוספים שהתחייבו לנקוט בצופים כללו הקמת ועדה חיצונית בראשות השופטת בדימוס נורית אחיטוב, במטרה לגבש נורמות של טיפול במקרים של תלונות על הטרדות מיניות. הוועדה החלה לפעול כבר בסוף 2017. היא כללה גם נציגה מאיגוד נפגעי ונפגעות תקיפה מינית, ואמורה הייתה להיוועץ עם גורמים מקצועיים, בעלי תפקידים ואנשי צוות מהצופים. 

    

  א' סיפרה ל-ynet כי הגיעה במיוחד לדיוני הוועדה יחד עם הוריה, אך בסופו של דבר רק ההורים הורשו להיכנס ולשוחח עם הנציגים. "השופטת אמרה שזה ילכלך את החקירה אם ארצה יום אחד ללכת למשטרה", אמרה. גורמים בוועדה אמרו ל-ynet כי אסור היה להם לדבר עם הנפגעות, כדי שלא לפגוע בהליך פלילי אם יתקיים, וכן משום שמדובר היה בקטינות.

   

  "זה קצת מוזר", אמרה א'. "הוועדה אמורה הייתה להיפגש איתי חודש קודם לכן ובגלל שלא יכולתי הזיזו את הדיון". היא הוסיפה כי בזמן בו התכנסה הוועדה היא כבר הייתה בגירה ועברה את גיל 18. בתגובה לפניית ynet אמרו בצופים כי מסקנות הוועדה יפורסמו בקרוב.

   

  "מרחבים חינוכיים בטוחים"

  מתנועת הצופים נמסר בתגובה כי היא "מפעילה מרחבים חינוכיים בטוחים המשמשים משכן לעשרות אלפי חניכים וחניכות בכל רחבי הארץ, בכל רגע נתון. התנועה פועלת מעשה שבשגרה על מנת למנוע ולמגר כל תופעה בעלת אופי של אלימות באשר היא, לרבות אלימות מינית". עוד אמרו: "המערך החינוכי של התנועה כולה פועל באמצעות כלים מקצועיים אשר נבנו במיוחד ופותחו בתיאום עם הגופים המתמחים בנושא (לרבות מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית) על מנת שנוכל לתת את המענה ההולם, המיידי והמקצועי הנדרש במקרים של פגיעה מינית".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הוא פועל לתיקון תקנת התמיכה לתנועות הנוער, לפיה כל תנועת נוער תחוייב למנות לפחות בעל תפקיד אחד שעבר הכשרה מסודרת בנושא הטיפול בהטרדות מיניות.  עוד נמסר כי המשרד שוקד על גיבוש חוזר מנכ"ל. עם תום העבודה הוא יפורסם באופן מסודר לציבור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים