שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  השבת מאחדת
  שרה ווארך הזניקה את פרויקט השבת הבינלאומית לגבהים: אפיית חלות לשבת, לביבות לחנוכה, אזני המן לפורים וחוג ספר, הכל אצלנו בשיקגו

  "לפני חמש שנים, רבה של דרום אפריקה, הרב ד"ר וורן גולסטין, השיק יוזמה לשמירת שבת הלכתית אחת ברחבי דרום אפריקה”, סיפרה שרה ווארך, מנהלת פרויקט השבת בשיקגו, בפתיחת אירוע אפיית חלות בחוצות בהשתתפות 3,000 נשים מכל הזרמים.

   

  הערב התנהל ללא כל שיפוט או התנצחות לגבי אופן חגיגת השבת, שבת רפורמית, קונסרבטיבית או אורתודוקסית. עיקר הרעיון היה אחדות ושבת יהודית.

  בעת תפיחת הבצק יצאו כל הנשים בריקודים ושבו הביתה עם זוג חלות וספר על שבת. משפחות דתיות ובתי כנסת הזמינו את חברי הקהילה לארוחת שבת והוחלט על ניתוק הטלפונים הסלולריים ל-25 שעות. האירוע הצליח מעבר למשוער. כ-90% מיהדות דרום אפריקה השתתפה באירוע. הרב הציע לחגוג שבת בינלאומית ב-25 וב-26 באוקטובר. הרעיון היכה גלים וכיום הצטרפו לרעיון תשעים מדינות ו-115 ערים. 4000 איש הגיעו לפרויקט השבת בברזיל.

   

  f ()
  ווארך בפעולה (באמצע). צילום: אנדראה אלטמן

   

  גם שיקגו הצטרפה לפרויקט הבינלאומי ונערכו מספר אירועים לאפיית חלות. שרה ווארך החליטה על פיתוח, הרחבת ופרישת פרויקט השבת לאורך השנה. היא יצרה קשרים עם מרכז JCC בעיר ומספר ארגוני קירוב שנעתרו לפנייתה והפכו לשותפים מלאים בנושא. ווארך מארגנת פעילויות באוניברסיטאות ובבתי ספר יהודיים. בנוסף העלתה רעיון לשיווק סעודת שבת בקופסה. שש מסעדות כשרות בעיר מציעות למכירה תפריטים מיוחדים לשבת לכל הקהילה. בחנוכה התקיים ערב קהילתי לאפיית סופגניות ולביבות בהשתתפות המונים. בפורים התקיים ערב לאפיית אוזני המן והרצאה על מצוות החג, בשיתוף פעולה עם הכולל תורה מציון. כ-80 איש, רובם אינם משתייכים לזרם כלשהוא הגיעו לאירוע. בפסח התקיים אירוע להכנת קנידלך.

   

  להלן התכניות לשנה החדשה:

  ב-13 בנובמבר ייפתח חוג ספר שידון בספרו של הסנטור ג'ו ליברמן "מתנת השבת "בבית הכנסת "דרכי נועם".

  ב-9 בדצמבר יתקיים ערב אפיית סופגניות.

  ב-10 וב-31 בינואר יתקיימו שני ערבי אפיית חלות לזוגות בשילוב הרצאה של הרב ווארך ב-Illinois Center for Jewish Studies.

  כבכל שנה יערך בסתיו אירוע לאפיית חלות באוקטובר בשיתוף פעולה עם הJCC. במהלך האירוע תערך שיחה על אחדות, זהות יהודית והערך המרכזי בשבת- המשפחה. באולם ישבו ראשי נבחרות ויחלקו עם הקהל את ניסיונן וחוויותיהן באפיית חלות. DJ ינגן מוסיקה יהודית סוערת.

  לפני שנה הגיעו לאירוע שלושה דורות סבתות, בנות ונכדות, סה"כ 2000 נשים. השנה יאפשרו למספר נשים כפול להשתתף. ישראליות ואמריקאיות מכל מרחבי הספקטרום הדתי מוזמנות.

   

  ערב אפיית החלות יתקיים ביום חמישי ה-25 באוקטובר בשעה 7:00 בערב בחמישה מקומות: Lake County JCC *Bernard Weinger JCC * Florence G. Heller JCC*ida Crown Jewish Academy * University of Illinois Champaign and Atletico Center at Northbrook

   

  www.theshabbatprojrctchicago.org

   

   

  המלצת השבוע: NO CHILD

  ההצגה החדשה של תיאטרון Victory Gardens מצוינת. שמה נובע מחוק רפורמה בחינוך שנקראה"אף ילד לא נשאר מאחור". במטרה שמערכות החינוך בארה"ב יסגרו פערים ויאפשרו לתלמידיהם להגיע ליכולות אקדמיות גבוהות יותר. במציאות, החוק לא פתר את הבעיה. בבתי ספר בהם יש רוב מובהק של תלמידים שחורים, ההישגים נמוכים והמוטיבציה הנמוכה. המחזה נפתח ואשת התחזוקה בביה"ס מלקולם X מספרת לקהל את ההיסטוריה. בעבר, הבניין העתיק היה בלב ליבה של שכונה איטלקית, אך ברבות השנים האיטלקים עזבו והשכונה הידרדרה נחלשה רוויה בעוני, פשע ומשפחות חד הוריות שחורות.

   

  f ()
  צילום: ג'ון מייז

   

  בעלילה גברת סאן, אומנית ומורה לדרמה מגיעה אופטימית לכיתה י' הידועה לשמצה בבית הספר. תכניתה שאפתנית ואנרגטית חסרת גבולות. היא מתכננת שתלמידיה יראו, ינתחו ויעלו את המחזה "טובת ארצנו”, דרמה על קבוצת אסירים אוסטרלים שבתהליך שיקומם מנסים להעלות מחזה.

  אנו חשים במאמציה, התחבטויותיה והנאותיה של סאן, המורה האומנות. בשלב מסוים לאחר ששלפה את כל הקסמים מהשרוול היא מיואשת. כמו יתר המחנכים שנשחקים במהירות ומתפטרים. סאן מתמודדת עם נוער המגיע ממשפחות חד הוריות, ללא אב במשפחה, עם בנות בגיל 14 בהריון, ועם חוסר עניין ותמיכה של ההורים בילדים. זה אינו מחזה פוליטי על אפליה אלא ביקורת עצמית. ברגע הייאוש נראית קרן אור. חל שינוי ביחס התלמידים בנוגע לעתידם. המסך עולה ומחזה בתוך מחזה עולה על הבמה בהצלחה.

  צוות השחקנים פנטסטי, וחלקם משחקים מספר תפקידים. הבימוי נפלא. המחזה מקורי, מבריק המשלב הומור שנון עם הרבה מאד רגש. מומלץ מאד. המחזה יוצג עד ה-23 בספטמבר.

   

  www.victorygardens.org


  פורסם לראשונה 14/09/2018 14:18

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים