שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: "חייל חייב לסרב לפקודה בלתי חוקית בעליל שסותרת את ערכיו"

בביקור בישיבת ההסדר הר-עציון נשאל הרמטכ"ל על חייל שנדרש לעבור על ערכיו ואמונותיו. לדבריו, "החייל צריך לדעת שהוא ייבדק ואם הוא צדק וזה היה בניגוד צורם לערכיו ואמונותיו הוא ייצא נקי, אבל אם לא הוא ייתן על כך את הדין"

 

גבי איזנקוט ב ישיבת הסדר הר עציון (צילום: עידו כהן)
הרמטכ"ל בישיבת ההסדר(צילום: עידו כהן)

בכירי צה"ל בישיבת הסדר: הרמטכ"ל, ראש אכ"א, דובר צה"ל, הרב הצבאי הראשי וקצין מילואים ראשי ביקרו הבוקר (יום ו') בישיבת ההסדר הר-עציון, מוסד ותיק ויוקרתי בציונות הדתית, ובמדרשת "מגדל עוז" לבנות הפועלת בחסותה, ונפגשו עם רבניהם.

 

בפגישה בישיבה שממוקמת באלון שבות השתתפו גם עשרה צוערי קורס קצינים שהם תלמידי הישיבה. על רקע טענות שנשמעו לאחרונה מצד רבנים כי זכויותיהם הדתיות של החיילים נפגעות במהלך השירות, במיוחד בבה"ד 1, סיפרו הצוערים לקצינים כי הם אינם חשים כך וכי יש הקפדה שלא תהיה פגיעה בערכיהם ואמונותיהם. במדרשה נפגשו הרמטכ"ל ופמלייתו עם תלמידות דתיות שעומדות לפני גיוס וכאלה שכבר משרתות - סוגיה ששנויה אף היא במחלוקת בתוך הציבור הדתי ובין רבנים לצבא.

גבי איזנקוט ב ישיבת הסדר הר עציון (צילום: עידו כהן)
איזנקוט בהר עציון(צילום: עידו כהן)

גבי איזנקוט ב ישיבת הסדר הר עציון (צילום: עידו כהן)
(צילום: עידו כהן)

גבי איזנקוט ב ישיבת הסדר הר עציון (צילום: עידו כהן)
(צילום: עידו כהן)

גבי איזנקוט ב ישיבת הסדר הר עציון (צילום: עידו כהן)
(צילום: עידו כהן)

במהלך הביקור שוחח רא"ל גדי איזנקוט עם כלל תלמידי הישיבה בבית המדרש ואמר: "באופן טבעי יש ויכוחים ציבוריים בחברה הישראלית, במיוחד בשל כך שמחתי לשמוע מצוערים בוגרי הישיבה שהם מצליחים לשמור על הערכים שלהם לצד הקשר החברי שהם יוצרים עם חבריהם ליחידות שהגיעו מציבורים אחרים של החברה הישראלית. רוח צה"ל יונקת ממסורת העם היהודי והיא קודם כל חתירה לניצחון וביצוע משימות ומיד לאחריהם גם ערכי כבוד האדם והרעות".

 

"אני מודאג מכך שרק שני שליש ממאה מיועדים לגיוס בוחרים להתגייס", הוסיף איזנקוט. "המסר שלי לצעירים במדינת ישראל זה לעשות שירות משמעותי ככל שניתן וחייל קרבי זה השירות היותר משמעותי".

 

במענה לשאלה בנוגע לחייל שנדרש בפקודה לעבור על ערכיו ואמונותיו אמר הרמטכ"ל: "כאשר יש פקודה בלתי חוקית בעליל אסור לחייל להקשיב לפקודה. ב-40 שנות שירות נתקלתי במקרים בודדים שבהם ניתנו פקודות בלתי חוקיות. כאשר חייל משוכנע שהפקודה שקיבל מהמפקד שלו אינה חוקית בעליל וסותרת את ערכיו חובה על החייל לסרב לקיים את הפקודה. החייל צריך לדעת שהוא ייבדק ואם הוא צדק וזה היה בניגוד צורם לערכיו ואמונותיו הוא ייצא נקי, אבל אם לא הוא ייתן על כך את הדין".

 

בישיבה אמרו כי הביקור הוא חלק ממאמץ של שני הצדדים לשמור על האמון והיחסים הטובים של צה"ל עם בני הציונות הדתית.

 

הרב יעקב מדן, אחד מראשי ישיבת הר-עציון ומראשי איגוד ישיבות ההסדר שהיה שותף חשוב בשיח שבין הרמטכ"ל לבין רבני הציונות הדתית, אמר בפגישתו עם הרמטכ"ל: "לצבא יש תפקיד חשוב מאוד ביצירת לכידות בחברה הישראלית ועל כולנו להירתם ולתת את חלקנו כדי שמשימה זאת תצליח. בעשרת ימי תשובה אנחנו צריכים לעשות את חשבון הנפש שלנו ולהודות לאנשים שבחרו להקדיש את חייהם לביטחון המדינה, אני מודה לקדוש ברוך הוא ששיבץ את רב-אלוף גדי איזנקוט בעת הזו בראש הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו כהן
איזנקוט בישיבת ההסדר
צילום: עידו כהן
מומלצים