שתף קטע נבחר

חרדים מחו - ופקחי עיריית ירושלים סגרו מסעדה בשבת: "טעות אנוש"

חרדים שעד כה הפגינו מול מסעדות שפתוחות בשבת, הזמינו הפעם פקחי עירייה שסגרו מסעדה אתיופית במרכז העיר. המהלך הוביל להפגנה נגדית של חילונים. העירייה: "מדובר בטעות אנוש, מצרים על כך"

 

 

הפגנות השבת של חרדים בירושלים עולות שלב: עד כה נהגו להגיע עשרות חרדים קיצונים להפגין בשבתות מול מסעדות פתוחות ולהתפזר משם עצמאית. ואולם שלשום (ו') הם הזמינו פקחים של העירייה זמן קצר לפני כניסת השבת, ואלה סגרו את המסעדה האתיופית "חבש", במרכז העיר. לאחר שהפקחים סגרו את המסעדה, החליטו הבעלים לפתוח אותה מאוחר יותר. תוך זמן קצר חזרה קבוצת חרדים למקום - וכמה שכנים חילונים יצאו אליהם כדי להניס אותם.

 

החרדים הקיצונים הגיעו לפתח המסעדה 10 דקות לפני כניסת השבת וביקשו מפקחים שיסגרו אותה. בעלי המקום שלא רצו להתעמת עמם, עזבו יחד עם הסועדים, והפקחים נעלו את המקום. בתגובה הגיעה לשם קבוצת חילונים שנלחמת על אופיה הפלורליסטי של ירושלים, למחות נגד הסגירה. 

 

ישי פולברמכר המתנגד ומפגין נגד סגירת חנויות בשבת, סיפר: "מדובר באכיפה סלקטיבית נגד מקום קטן שיושבים בו בני העדה האתיופית, זה לא מפריע לאף אחד". פומברמכר הוסיף כי בשעה 23:30 בלילה הגיעו שוב קבוצת חרדים להפגין, לאחר שהמסעדה נפתחה מחדש.

פקחי העירייה באים לסגור את המסעדה בירושלים (צילום: איליה ליפצקר)
(צילום: איליה ליפצקר)

פקחי העירייה באים לסגור את המסעדה בירושלים (צילום: איליה ליפצקר)
(צילום: איליה ליפצקר)

פקחי העירייה באים לסגור את המסעדה בירושלים (צילום: איליה ליפצקר)
פקחי העירייה סגרו את "חבש" בירושלים(צילום: איליה ליפצקר)
 

"באנו לתמוך במסעדות שפתוחות בשבת ולהראות נוכחות. אנחנו לא מחפשים פרובוקציה", אמר איליה ליפצקר, יו"ר ירושלים ביתנו, מפלגה המתמודדת על מקום במועצת העיר. "שאלנו למה סוגרים את המקום והפקחים אמרו שאסור לפתוח בשבת. הם אמרו שכל בית עסק בירושלים צריך להיות סגור שבת, אבל זה לא נכון. יש מסעדות וברים שפתוחים באישור. ביום ראשון נפנה לראש העירייה ונדגיש שלא ייתכן שפקחים עושים מה שהם רוצים. נפעל גם בכלים משפטיים".

 

ליפצקר פרסם פוסט בפייסבוק ובו כתב: "ירושלים - עיר של כולנו? היום (שישי אחה"צ) הלכנו לתמוך במסעדה קטנה בלב ירושלים. הסיפור מתחיל מזה שכבר כמה שבועות קבוצה של חרדים קיצונים מטרידה את הלקוחות של המסעדות שעדיין פתוחות בשבת בעיר".

 

בהמשך כתב, "אותם קיצונים באים לקראת שבת למסעדות פתוחות, עומדים בהמוניהם בכניסה, צועקים על הלקוחות ומונעים את כניסתם של לקוחות נוספים. היום הם שינו את השיטה והזמינו את פקחי העירייה. הפקחים הגיעו ופשוט סגרו את המסעדה.

 

"ההסבר הרשמי של המפקחים, 'לפי חוק כל בית עסק בירושלים חייב להיות סגור בשבת בירושלים'. מי יכול להסביר איך זה קרה, שעיריית ירושלים במקום לתמוך בעסקים קטנים ולשמור על הסטטוס קוו נגררת אחרי חבורת קיצונים וסוגרת את המקומות בילוי אחרונים הפתוחים בשבת בעיר?"

 

לורה ורטון, יו"ר סיעת מרצ במועצת העיר ירושלים שלחה מכתב לפיקוח העירוני ולמנכ"ל העירייה בדרישה לברר את הסיבות לאכיפה סלקטיבית וכיצד הפקחים הופכים לזרוע המבצעת של החרדים הקיצונים. "אני מגנה בכל תוקף את ההתנפלות על מסעדות פתוחות בשבת. העיר שייכת לכולם, גם לציבור שמעוניין לצאת בשבת. החוק מאפשר פעילות של מקומות בילוי, לרבות מסעדות, כל ימות השבוע", אמרה.

 

לדבריה, "המשטרה והעירייה חייבים להגן על בעלי העסקים מפני בריונות. האלימות וניסיונות ההפחדה של קיצונים אלה הם חציית קו אדום ופגיעה בניסיון לקיים דו קיום בעיר. גם למי שרוצה לצאת ולבלות בסופי שבוע יש זכויות".

 

עינב בר, סגנית יו"ר סיעת התעוררות בירושלים שפעילה במאבק נגד סגירת עסקים בשבת, פנתה בצאת השבת לאגף אכיפה בעירייה כדי להבין מדוע המסעדה נסגרה בניגוד לחוק.

 

מעיריית ירושלים נמסר כי "מדובר בטעות אנוש ואנו מצרים על כך. על פי החוק והסטטוס קוו יש מסעדות פתוחות בשבת בירושלים ואין מסחר, ואין כל שינוי במדיניות זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איליה ליפצקר
המסעדה שסגרו הפקחים
צילום: איליה ליפצקר
מומלצים