שתף קטע נבחר

נתניהו בוחן: להוריד את אחוז החסימה בבחירות

מהלך חדש של נתניהו, על רקע משבר חוק הגיוס: רה"מ אמר בישיבת ראשי הקואליציה כי בכוונתו לבחון את הורדת אחוז החסימה בחצי אחוז. המטרה: לא לאבד את שותפיו הטבעיים בקואליציה. "בלי הסכמה, לא נתקדם", הבהיר

מתכנן את היום שאחרי הבחירות: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת ראשי הקואליציה כי בכוונתו לבחון מהלך להורדת אחוז החסימה בבחירות לכנסת בחצי אחוז. בשיחה שערך עמם היום (א') אמר נתניהו כי המהלך חייב להתבצע בהסכמה של כל מפלגות הקואליציה. "בלי הסכמה לא נוכל להתקדם בנושא", אמר נתניהו.

 

דבריו של נתניהו נאמרו על רקע משבר חוק הגיוס שעדיין מעמיד את המשך הקדנציה הנוכחית בסימן שאלה, וגורמים פוליטיים המעורים בפרטים אמרו כי נתניהו בוחן את היוזמה בשבועות האחרונים לקראת הרכבת ממשלה חדשה לאחר הבחירות.

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: AP)
רואה עצמו כמנהיג הקואליציה הבאה(צילום: AP)
  

ראש הממשלה חושש כי חלק משותפיו לא יעברו את אחוז החסימה בבחירות הקרובות, ועל כן העלה את האפשרות המדוברת. לפי הגורמים, נתניהו מודאג ממצבן של ש"ס וישראל ביתנו, שבמקרה של היחלשות נוספת בכוחן אף עשויות לא לעבור את אחוז החסימה.

 

יחד עם זאת, רוב ראשי המפלגות עדיין מתנגדים למהלך שכזה. כך, לדוגמה, אריה דרעי ככל הנראה לא יתמוך בהורדת אחוז החסימה כדי שלא יאפשר לפתוח פתח ליריבו הפוליטי אלי ישי. גם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הביע את התנגדותו ליוזמה, מחשש שמפלגות ימין חדשות יקומו ויסחפו אחריהן תומכים חדשים. גם בסיעת יהדות התורה ככל הנראה יתנגדו למהלך שלפי שעה לא יצליח לצאת אל הפועל.

 

בקדנציה הקודמת נלחמה ישראל ביתנו להעלות את אחוז החסימה, בין היתר כדי להציב חסם למפלגות הערביות ולהקשות עליהן להכנס לכנסת. שלוש המפלגות הערביות אולצו אז לחבור לרשימה אחת על מנת להיכנס לכנסת הנוכחית ואילו כעת בשל מצב הדברים שהשתנה בוחן נתניהו להוריד שוב את הרף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים