שתף קטע נבחר

"הוא מחוסר הכרה, אנחנו מבצעים הנשמה": הקלטת השיחה למד"א על הפיגוע

אחרי פיגוע הדקירה שגבה את חייו של ארי פולד בגוש עציון, נחשפת השיחה למוקד מד"א שבה דווח לראשונה על האירוע

 

 

 

שעות אחרי הפיגוע שבו נרצח ארי פולד בצומת גוש עציון, נחשפת השיחה למוקד מד"א, שבה דווח לראשונה על האירוע הקשה. ההקלטה המלאה - בפתח הכתבה.

 

תמלול הקלטת השיחה למד"א:

מוקד: "מד"א שלום"

מדווחת: "שלום, אני עכשיו בקניון הרים בגוש עציון, היו יריות, כרגע שוכב אחד על הרצפה, חייב נט"ן. לעצור דימום, לעצור דימום"

מוקד: "אוקיי הנט"ן כבר יצא"

מדווחת: "בוא נזיז עד שנוכל לטפל בוא, בוא נזיז...מה עוד... יש לך... אתה איתי?"

מוקד: "כן, אני איתך"

מדווחת: "אתה צריך אותי עוד? כי אני רוצה לטפל בו"

מוקד: "רק תגידי לי כמה נפגעים בדיוק".

מדווחת: "כרגע שניים, שניהם שוכבים, אחד...מנוטרל על ידי המשטרה... בהכרה, נראה מחוסר הכרה, אנחנו מנשימים אותו עכשיו, כנראה...אוקיי?".

 

מוקדם יותר דווח ב-ynet כי בצה"ל נערכים לסכל "פיגועי השראה" נוספים. כמו כן, גורמי חקירה מעריכים כי המנוח נבחר באקראי על-ידי המחבל – מבלי שידע על התבטאויותיו של הראשון ברשתות החברתיות, שהיה פעיל ימין מוכר שעסק רבות בהסברה בעברית ובאנגלית. עוד נמסר, כי משפחת המחבל אינה מוכרת כתומכת טרור או פעילה באחד הארגונים – אך המעגל הרחוק יותר של המחבל יתוחקר.

 

ארי פולד ()
"אביר אמיתי". ארי פולד

המחבל חליל ג'בארין  ()
המחבל, חליל ג'בארין

גיסתו של פולד מסרה כי קרוב משפחתה המנוח"האמין בעם ישראל, בארץ ישראל, על פי תורת ישראל. הוא אהב את הארץ, היה מחנך, מורה, ולחם באופן תמידי שהאמת תצא לעולם. היום בבוקר הלך לקניות ומחבל דקר אותו בגב, שפגע בו בריאה - ואחר כך מת מפצעיו. עם ישראל וארץ ישראל איבדו היום אביר אמיתי שכל נשמתו ועבודתו היה לקדושת השם ועם ישראל".

 

בנוסף, מקור בכיר במנגנוני הביטחון הפלסטיניים הכחיש בשיחה עם ynet כי המנגונים היו אלה שהעבירו לישראל את המידע על כוונתיו של המחבל לבצע פיגוע. לדבריו, למנגנוני הביטחון לא היה מידע קודם על הפיגוע טרם ביצועו מאף גורם משפחה או גורם אחר, כפי שדווח מוקדם יותר בחלק מכלי התקשורת הישראליים. עם זאת, הגורם ציין כי אמו של המחבל התריעה על כוונותיו של בנה לצה"ל באופן ישיר במחסום בדרום הגדה.

 

 

גורם אחר אישר ל-ynet את הדברים ומסר גרסה זהה לאירוע. בתוך כך, גורמים במשפחת המחבל מסרו כי הוא סיפר לאמו כי הוא יוצא לפעילות ספורטיבית. כשבושש להגיע הביתה מבית הספר – קינן באמו החשד כי הוא בדרכו לבצע פיגוע ולכן התריעה על כך.

 

כמו כן, פרק הזמן הקצר שחלף בין הודעתה של האם במחסום, שנמצא דרומית לעיירה יטא, לבין מועד הפיגוע שהתבצע צפונית לחברון לא יכול היה להבשיל לכדי התרעה קונקרטית. לפי שעה לא הוטל סגר על העיירה יטא – ייתכן שבשל גודלה.

 

המחבל, חליל ג'בארין, בן 16 ללא עבר ביטחוני מהעיירה הפלסטינית יטא שממנה יצאו מחבלים רבים בעבר, נורה על-ידי אזרח שעבר במקום ופונה לבית החולים שערי צדק כשהוא בהכרה. במתחם הקניות שבו דקר מבלים ישראלים ופלסטינים ובשל ריבוי פיגועים בעבר המתחם נסגר לכניסת כלי רכב פלסטיניים, והוצבו בו חיילים - כמו בכל צומת. 

 

פיגוע דקירה בצומת גוש עציון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פיגוע דקירה בצומת גוש עציון (צילום: יוסי ויצמן, תיעוד מבצעי מד
(צילום: יוסי ויצמן, תיעוד מבצעי מד"א)

 

ירה עם הנרצח במחבל: "ראיתי יד עם סכין מונפת - ודוקרת"

פולד, אב לארבעה ילדים, הסתער לעבר המחבל לאחר שנדקר ואף ירה לעברו, אבל בבית החולים שערי צדק נאלצו לקבוע את מותו לאחר שנפצע אנושות מדקירת המחבל. במועצה המקומית אפרת אמרו כי צוותים מקצועיים של המועצה מלווים את בני המשפחה. "אחי חי את חייו כגיבור ומת כגיבור. הוא היה גיבור עד הרגע האחרון", אמר הלל פולד, אחיו של הנרצח. הלווייתו תתקיים בשעה 23:30 בבית העלמין בכפר עציון.

 

גבי ועקנין, שירה יחד עם פולד במחבל, סיפר על האירוע: "שמעתי מישהו צועק 'פיגוע, פיגוע'; ראיתי מישהו עם יד ימין מונפת באוויר ואוחזת בסכין ודוקר לפחות פעמיים. המחבל התחיל לצעוק בערבית ופתח בריצה. כשהוא הגיע לפתח הקניון - הנרצח ירה בו. גם אני יריתי בו עד שהוא נוטרל".

 

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ספד לארי פולד מאפרת, שנרצח היום (א') בפיגוע בגוש עציון. פרידמן כתב: "אמריקה מרכינה ראשה עקב הרצח האכזרי של אחד מאזרחיה על ידי טרוריסט פלסטיני. ארי פולד הגן על ישראל בלהט רב והיה פטריוט אמריקני. הוא ייצג את המיטב של שתי המדינות וייחסר לנו מאוד. תנחומים למשפחתו".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "לצערי הרב, על אף העבודה העילאית של כוחות הביטחון לסיכול הטרור עלה בידי המרצח לבצע את הפיגוע הנתעב. אין לנו כיפת ברזל בפני הטרור. המאבק בטרור הוא מאבק קשה וארוך אך מדינת ישראל לא תירתע ממנו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר גם הוא תנחומים למשפחת הנרצח: "בכוחותיו האחרונים ארי נלחם בגבורה במחבל ומנע אסון כבד יותר. הוא היה אב נפלא לארבעה ילדים, שנאבק על האמת לטובת ההסברה הישראלית. יהי זכרו ברוך".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים