שתף קטע נבחר

יחימוביץ': "רמסתם את ביהמ"ש"; שקד: "כמה רוע"

לפי בקשת 25 חברי כנסת, התכנסה המליאה לדיון תחת הכותרת "המתקפה של שרת המשפטים על בג"ץ". שקד - שעלתה לטונים גבוהים - הטיחה בחברי האופוזיציה: "ביזיתם את בית המשפט. כמה רוע והתנשאות יוצאים מכם". לפיד השיב: "למי טוב בית משפט חלש? למושחתים בכירים"

 

 

בדיון פגרה מיוחד שנערך בצהריים (יום ב') בכנסת תחת הכותרת "המתקפה של שרת המשפטים על בג"ץ", תקפה איילת שקד בחריפות את האופוזיציה - וטענה: "ביזיתם את בית המשפט. כמה רוע והתנשאות יוצאים מכם". את דבריה, שנאמרו בעוקצנות, נימקה שקד כשהצביעה על דוגמאות שבהן חברי הכנסת מהשמאל "מבזים בעצמם את בית המשפט, כשפסיקותיו מתנגשות עם תפיסות עולמם".

 

"מעולם לא הייתם חסידים של בית המשפט, ובוודאי שאתם לא דוגמה - לא לנימוסים ולא להליכות. אתם לא באמת רוצים בית משפט עצמאי, חזק וזקוף. אתם רוצים בית משפט כפוף. אתם מעדיפים אותו אחרי אילוף. כל זמן שהוא מיושר איתכם הוא מקור הצדק; בשנייה שהוא מציע דרך מעט שונה אתם מוכנים לשרוף את המועדון. לא פחות".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר במהלך הדיון: "למי טובה משטרה חלשה? למושחתים. למי עוד טובה משטרה חלשה? למושחתים בכירים. למי עוד יותר טובה משטרה חלשה? לראש ממשלה שיש נגדו חשדות חמורים.

 

"למי טוב בית משפט חלש? למושחתים. למי טוב עוד יותר בית משפט חלש? למושחתים בכירים. למי ממש טוב בית משפט חלש? לראש ממשלה שיודע שלפתחו של בית המשפט הזה תגיע השאלה אם הוא יכול לכהן או לא לכהן עם כתב אישום. התשובה אגב, היא שהוא לא, הוא לא יכול.

"זאת הסיבה שכל כך דחוף להם להחליש את בית המשפט. ובגלל זה לא אכפת להם לפרק מבפנים את החברה הישראלית".

 

"זאת מדינה מופלאה", הוסיף לפיד. "אני גאה לחיות פה. אבל יש תקלה. התקלה שלנו היא במערכת הפוליטית. בממשלה שמכהנת פה. המערכת הפוליטית שלנו הפכה למחלה אוטואימונית. המערכת תוקפת את עצמה. תוקפת את הגוף מבפנים".

 

"אתם מייצרים את גלי ההסתה" 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), אמרה בדיון: "אני חושדת בשרת המשפטים איילת שקד שהיא רוצה להביא להדחת שופטי העליון ולהדחת נשיאת העליון. זה עולה בבירור מנאום ההסתה שנשאת. על מה? על זה שהעליון העז שלא לדחות על הסף את העתירות על חוק הלאום? מה עושים למי שמסכן אותך? עולים עליו עם D9. אולי תחסכי זמן ותיתני לבית המשפט עליון רשימת מטלות, במה מותר להם לטפל ובמה לא. על הפרדת רשויות שמעת? ומה אם מחר תחוקקו חוק יסוד שיאמר שלנשים אין זכות יסוד על קניינן, או אולי תשללו מערביי ישראל את זכות ההצבעה, גם אז אסור יהיה לבית המשפט להתערב?".

 

יחימוביץ' הוסיפה: "כל אזרח בישראל קם כל בוקר ואומר לעצמו: אני חייב חוק לאום. ממש הגשמתם את רצון העם. ועכשיו, זה לא שאתם קשובים לרצונו של העם, אתם מייצרים את גלי ההסתה. אתם לא רוכבים על נמר, אתם הנמר. העם הרבה יתר מתון וסבלני מכם ובוטח בבית המשפט העליון. רקחתם חוק עלוב, פוגעני וגזעני, עשיתם את זה בצורה מכוערת ועכשיו זה הפך לדיבר מתוך עשרת הדיברות, שאם יפגע בו בג"ץ זו תהיה רעידת אדמה משפטית ופוליטית. וכל זה באופן צמוד להדחת המפכ"ל. ביזיתם אותו, רמסתם אותו, עשיתם לו דה-לגיטימציה. אתם במו ידיכם, במהלך מנוול, הפכתם אותו לפרסונה נון-גראטה".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בדיון: "מדי יום אנו מתבשרים על עוד יוזמה ועוד גחמה לחיסול שלטון החוק והשוויון בפני החוק, היכולת של מערכות האכיפה למלא את תפקידן - וזכות הציבור לדעת. האחרונה בשרשרת השליפות הייתה ההחלטה שלא להאריך את כהונת המפכ"ל בקו הגמר של חקירות נתניהו. זאת הדחה פוליטית. איפה נראה הדבר שראש הממשלה שמואשם בעבירה הכי קשה לנבחר ציבור בספר החוקים ימנה את השופטים והחוקרים של עצמו. ככה נראית מאפיה".

 

זנדברג אמרה עוד כי "פרשיות חמורות נגד ראש הממשלה, ומי שאמונה על שלטון החוק שותקת כמו דג. אולי תגלי לנו מה דעתך על ביטול הוועדה למינוי בכירים במקום למלא את פיך מים. כשאנחנו רואים את הפחדנים חסרי החוליות כמו השר לביטחון פנים ושרת המשפטים, אנחנו מבינים שהם לא מסוגלים למנות שומר סף עצמאי ואובייקטיבי. במקום הצעה שהמינוי יגיע מוועדה בלתי תלויה הם רוצים פשוט לבטל את הוועדה למינויים. הלך הרוח של שקד הוא המסוכן ביותר לדמוקרטיה הישראלית, והוא זה שמקרב אותנו לדמוקרטיות הלא ליברליות של מזרח אירופה ולדיקטטורים מרחבי העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
איילת שקד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים