שתף קטע נבחר

נתניהו: "נעלה עוד אלף מבני הפלאשמורה לישראל"

רה"מ הודיע כי המדינה תעלה מאות בני פלאשמורה שילדיהם נמצאים בארץ - וביקש מדרעי להגיש הצעת החלטה. ח"כ יחימוביץ ומטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה תקפו: "נתניהו זורע תקוות שווא, סיכל את ההחלטה בעבר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ב') כי הוא החליט להעלות לארץ כ-1,000 מבני הפלאשמורה באתיופיה שילדיהם כבר נמצאים בארץ.

 

בנימין נתניהו (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
"נעלה עוד 1,000 מבני הפלאשמורה שילדיהם בארץ"(צילום: הדס פרוש/פלאש90)

 

נתניהו אמר את הדברים בכינוס ועדת השרים לקידום ושילוב בני העדה האתיופית, והוסיף כי הוא הבטיח להעלות את בני הקהילה כבר בישיבה הקודמת והדבר הוחלט בעקבות התייעצות עם חברי הכנסת דוד אמסלם ואברהם נגוסה.

 

"ההחלטה הזאת היא לא פשוטה בגלל השלכות אחרות על יוצאי אתיופיה - אבל אני נחוש לעשות זאת בנוסף ל-1,300 בני הפלאשמורה שכבר העלינו לישראל".

 

בני הפלאשמורה באתיופיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בני הפלאשמורה באתיופיה(צילום: AFP)

נתניהו אמר כי הוא ביקש משר הפנים אריה דרעי, שלא הגיע לישיבה, להביא את הצעת ההחלטה לממשלה. "זהו המשך הכיוון של הטיפול החשוב שאנחנו נותנים לקהילה היקרה הזאת, שהיא חלק מעמנו וחלק ממדינתנו".

 

"יריקה בפרצופה של העדה האתיופית"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה את נתניהו ואמרה כי "אין כל שחר להודעתו של נתניהוי על העלאת 1,000 מיהודי אתיופיה, ואין סיבה להאמין לו שימלא את הבטחתו".

 

"כבר יותר משנה שנתניהו שב ומסכל במו ידיו את החלטות הממשלה עצמה בעניין זה, וסירב לתקצב את ההחלטה בתקציב המדינה. שוב ושוב, ברשעות ובגזענות, נמקים אלפי יהודים באדיס אבבה ובגונדר, ועד שלא נראה אותם כאן לצד בני משפחותיהם,

מדובר בזריעת תקוות שווא".

 

מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה מסר בתגובה כי ההחלטה היא "יריקה בפרצופה של העדה האתיופית". מהמטה נמסר כי "רה"מ התעלם מהחלטה שהתקבלה לפני כמעט שלוש שנים, לפיה המדינה תעלה את כל שארית יהודי אתיופיה, המונים כ-8,000 איש.

 

"דחיית הנושא פעם אחרי פעם גורמת למוות מיותר של ממתינים, סבל לא אנושי למשפחות אשר חלקן נמצאות בארץ וחלקן עדיין ממתינות לעלות ארצה. בבית הקברות באתיופיה כמעט ואין מקום כבר לקבור את המתים".

 

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר: "אני מברך את ראש הממשלה על הובלת החלטת ועדת השרים להעלאת קבוצה נוספת של עולים מאתיופיה. זהו אמנם צעד בכיוון הנכון להשלמת חובה היסטורית ומוסרית אבל הכרחי להתחייב להביא ארצה את יתרת הממתינים במחנות בגונדר ובאדיס אבבה כדי לאפשר להם להגשים את החלום הציוני.

 

"מכאן, שהמבחן הוא ביישומה המהיר ביותר של ההחלטה הנוכחית ובמחויבות להעלאת קהילת הממתינים כולה בהקדם. הסוכנות היהודית תהיה נכונה לקלוט אותם בכל עת ולממש את חלומם להתאחד עם קרוביהם החיים במדינת ישראל. אין סיבה לחששות ולכל מיני תירוצים המונעים את השלמת המהלך כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צוויגנברג
בני פלאשמורה
צילום: אוהד צוויגנברג
מומלצים