שתף קטע נבחר

על פי חוק הלאום: חמאס חויב לפצות אדם שנפצע בפיגוע

במסגרת תביעה נגד חמאס בית המשפט חייב את הארגון לשלם פיצוי בסך 5.4 מיליון שקל לאדם שנפצע בפיגוע ב-1998. השופט הסתמך על משפט בחוק הלאום לפיו "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה, בשל יהדותם או אזרחותם"

 

 

הודעה על הפיגוע באוגוסט 88 (מתוך ארכיון ידיעות אחרונות)
הדיווח ב"ידיעות אחרונות" על הפיגוע ב-1998 בתל אביב(מתוך ארכיון ידיעות אחרונות)

חמאס חויב לשלם יותר מחמישה מיליון שקל לאדם שנפצע קשה בפיגוע בשנת 1998 ברחוב אלנבי בתל אביב ותבע את הארגון. כך קבע אתמול שופט בית משפט המחוזי בירושלים, משה דרורי, שבאופן תקדימי הסתמך בפסק דינו על משפט המופיע בחוק הלאום: "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה, בשל יהדותם או בשל אזרחותם".

 

משה דרורי (באדיבות אתר בתי המשפט)
השופט דרורי. "חוק יסוד שניתן יהיה לעשות בו שימוש בבתי המשפט"(באדיבות אתר בתי המשפט)

 בפיצוץ שנגרם ממטען שהוטמן בתוך פח בלב תל אביב נפצעו 16 אנשים ובהם התובע, שנפצע קשה והמוסד לביטוח לאומי קבע לו 100 נכות. על פי חוק הנכים, התובע אינו רשאי לקבל תגמולים נוספים מלבד אלה שהוא מקבל כבר מהמוסד לביטוח לאומי. בפסק הדין קבע השופט דרורי כי האחריות מוטלת על חמאס, מאחר ובחקירת שב"כ חברי החוליה, תושבי מזרח ירושלים, הודו במפורש בביצוע ובתכנון הפיגוע. מסיבה זו התובע לא יצטרך להחזיר את הכסף המשולם לו מהמדינה ויוכל לקבל כספים גם מחמאס בגין פציעתו.

 

השופט דרורי התייחס לכך כי באמנת חמאס יש קריאה ברורה לפגוע ביהודים. "כל הקורא את אמנת חמאס יגלה מהי הצרה והסכנה הנתונים ליהודים בעקבות ארגון זה. למעשה, ניתן לומר ללא הפרזה כי בני העם היהודי, ולא כל שכן כאשר הם נמצאים בישראל, הם בגדר מי שנתון בצרה בשל יהדותם".

 

מסיבה זו השופט דרורי בחר להסתמך על חוק הלאום ובו כאמור נכתב ש"המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי". בהמשך ציין דרורי כי מאחר והמדינה לא הצליחה למנוע מחמאס לבצע את הפיגוע שהוביל לפציעת 16 אנשים, "עדיין נותרה לסעיף (בחוק הלאום) תחולה, כמעין סעד חלופי, והיא לעודד - ולבטח לא להפריע - ליהודי שנפגע בפיגוע שנעשה על ידי חמאס לקבל את הפיצויים המירביים האפשריים על פי שיטת המשפט הישראלית".

 

בהמשך פסק הדין דרורי התייחס לעובדה שהפיגוע התרחש לפני 20 שנה ואילו חוק הלאום אושר בכנסת לפני חודשיים. דרורי הדגיש כי הוא לא סבור שמדובר בחוק הצהרתי וציין: "חזקה על הכנסת, כרשות מכוננת, כי הוציאה תחת ידה ". בסוף פסק הדין הדגיש דרורי כי "חובה עלינו השופטים - כחלק מרשויות השלטון במדינת ישראל - ליישם ולהפעיל את חוק יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי". לאור השיקולים, שבהם כאמור ניתן משקל לחוק הלאום, החליט בית משפט המחוזי בירושלים להטיל על חמאס לשלם לתובע פיצוי בסך 5.4 מיליון שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אתר בתי המשפט
השופט משה דרורי
באדיבות אתר בתי המשפט
מומלצים