שתף קטע נבחר

רוסיה מגיבה: חסמה לטיסה ולשיט אזורים מול סוריה

לאחר הפלת המטוס על ידי צבא אסד, במהלך תקיפת חיל האוויר בלטקיה, פתחה רוסיה בתרגיל ימי נרחב באזור קפריסין שבמהלכו ישוגרו רקטות. היא חסמה אזורים רבים במרחב, גם במטרה לחלץ מהים את שרידי האיליושין שבו ציוד מודיעיני

 

 

רוסיה מגבירה את הפעילות במזרח הים התיכון לאחר הפלת המטוס מול חופי לטקיה. הרוסים פרסמו אתמול (יום ד') הודעות "נוטאם" (הודעות טייס) שמגבילות לטיסה אזורים רבים במרחב האווירי של קפריסין ובאזור הסמוך לחופי סוריה לטובת פעולות צבאיות רוסיות. החסימה תכלול גם אזורים רבים במרחב הימי ותימשך עד יום רביעי. התרגיל שעליו הודיעו הרוסים צפוי להשפיע על נתיבי הטיסות הנשלטות על ידי מגדל הפיקוח האזורי בקפריסין ובהן הטיסות לישראל, לבנון וסוריה.

 

בעדכון התעופתי נכתב בין היתר כי "כמה נתיבי טיסה ייסגרו בגלל תרגיל של חיל הים הרוסי". בנוסף נסגרו אזורים לטיבה עקב "ניסויי ירי רקטות של חיל הים הרוסי באזור". ממפות החסימות ניתן לראות שביממה שלפני הפלת מטוס האיליושין 20 לא נראו כלל חסימות באזור - ואילו מאתמול ישנן הגבלות טיסה רבות מאוד. בין היתר נסגרו אזורים נרחבים לטיסה בסמוך לחופי מזרח הים התיכון וסוריה. ההנחיה לטסים במרחב היא לא לטוס מתחת לגובה של 19 אלף רגל באזורי התרגיל.

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מציין שהתרגיל הרוסי וחסימת האזורים לא צפויים להשפיע על תקיפות ישראל בסוריה. מטרתו המרכזית היא להראות כי יש תגובה להפלת המטוס, ומטרה נוספת היא לאתר בים את שרידי המטוס שבו ציוד מודיעיני, לפני שגורם אחר - האמריקנים למשל - יקדימו אותם.

 

מצה"ל נמסר: "רוסיה פרסמה על סגירות אוויריות לזמן מוגבל הדורשות תיאום אל מול פעילות אווירית במרחב הים התיכון באזור קפריסין וסמוך לישראל. הגבלות אלה לא פוגעות בטיסות האזרחיות והצבאיות במרחב. נדגיש כי לא מדובר בפעם הראשונה שבה מוחלות מגבלות מסוג זה וכי הן תחומות בזמן".

 


מפת חסימות במרחב האוורי בקפריסין ()
מאתמול: הגבלות רבות לטיסה ושיט

מפת חסימות במרחב האוורי בקפריסין  ()
ב-18 בספטמבר: אין חסימות כללי

במקביל, הודיע אמש משרד ההגנה הרוסי כי החל בצעדים לשדרוג אבטחת בסיסי צבא רוסיים בסוריה ולהתקנת כלי בקרה אוטומטיים. "הנשיא ולדימיר פוטין הוציא הנחיות הקוראות להגברת הגנת הבסיסים שלנו בחמימים וטרטוס", אמר סגן שר ההגנה יורי בוריסוב. "לדוגמה, תאגיד קלשניקוב הביא פתרונות טכנולוגיים בצורת כלי בקרה אוטומטיים שיוצבו בבסיסים ויגבירו את הגנת המתקנים שלנו".

 

אמש נשיא סוריה בשאר אסד, שצבאו הוא שהפיל את מטוס האיליושין 20 הרוסי במהלך תקיפת צה"ל בלטקיה, שלח איגרת תנחומים לנשיא רוסיה פוטין. אסד כתב כי "האירוע המצער הזה הוא תוצאה של היהירות הישראלית, שעושה תמיד שימוש בשיטות הכי מכוערות כדי להשיג את המטרות שלה ולבצע את התוקפנות שלה באזור".

 

משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, יוצאת היום למוסקבה בעקבות יירוט המטוס הרוסי על ידי צבא סוריה בזמן תקיפת ישראל בלטקיה. על פי הודעת דובר צה"ל, מפקד חיל האוויר והמשלחת יציגו את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה, כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע.

 

עוד נמסר כי אלוף נורקין והמשלחת "יציגו את המשך הניסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה ולהתבססות בסוריה". אל מפקד חיל האוויר יצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל, וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים.

מטוס מסוג איליושין 20 Il-20 (צילום: AP)
מטוס איליושין 20. צבא אסד הפיל אותו, 15 חיילים רוסים נהרגו(צילום: AP)

תיעוד תוצאות תקיפת צה
יעד התקיפה: מחסן תחמושת שהושמד לחלוטין(צילום: (ImageSat International (ISI)

העיתון "אל שרק אל אווסט" ציטט גורמים ישראלים שאמרו כי איראן לא האמינה שישראל תתקוף בלטקיה. "ישראל שיגרה את הטילים כדי להשמיד נשק איראני חדש שהגיע לסוריה על מנת שיופעל נגד ישראל באמצעות חיזבאללה ומיליציות איראניות אחרות", אמרו. "טהרן חשבה שישראל לא תתקוף בלטקיה בשל הנוכחות הרוסית הרבה ולכן הגבירה את הפעילות שלה שם, והקימה מחסני ומפעלי אמל"ח, כמו גם סדנאות לשיפור אמל"ח ישן".

 

בשעות הראשונות אחרי התקיפה היה חשש כבד בישראל שהזעם הרוסי יביא לתביעה חד משמעית רוסית מישראל להפסיק את כל התקיפות הצבאיות בסוריה. התביעה הרשמית שיצאה מהקרמלין – "הצד הרוסי קורא לצד הישראלי להימנע מתקריות כאלה בעתיד" – אינה ברורה לגמרי, אך ללא ספק תחייב את ישראל לזהירות יתרה בתקיפות העתידיות. בישראל מבהירים כי אין שינוי במדיניות הישראלית נגד התבססות איראן בסוריה ונגד הברחות נשק איכותי שובר שיוויון. מאידך, בישראל אומרים, כי מוקדם עדיין לראות איך התקרית והשלכותיה ישפיעו על חופש הפעולה הישראלי בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים