שתף קטע נבחר

אורח ביום כיפור: נחש זעמן הסתתר במשקוף

נחש זעמן שחור צעיר נכנס לבית בקדימה באזור השרון והסתתר באחד החדרים בבית. הדיירים במקום נתקלו בו באחד החדרים והזעיקו למקום את דוד דוד, לוכד נחשים. לאחר חיפוש מדוקדק בתכולת החדר, נמצא הנחש הצעיר מתחבא מאחורי המשקוף, חולץ בעדינות ושוחרר בחזרה לטבע

 

 

דיירים בבית במושבה קדימה באזור השרון הבחינו כי נחש דק באורך של כ-20 סנטימטר נכנס אל ביתם והסתתר באחד החדרים, לפני יום כיפור.

 

הם יצרו קשר עם דוד דוד, לוכד נחשים מוסמך מטעם רשות הטבע והגנים ודיווחו כי הנחש נעלם באחד החדרים בבית.

 

נחש זעמן מסתתר במשקוף (צילום: דוד דוד)
(צילום: דוד דוד)

 

הנחש נכנס לדירה ביום כיפור ונלכד בצאת החג

"הם עדכנו אותי כי ראו אותו וניסו לחפש אותו בחדר אך ללא הצלחה, אך מסתבר שפגשו בו בשנית במהלך יום כיפור. הגעתי לשם מייד אחר צאת החג והתחלתי לחפש אחריו", מספר דוד ל- ynet. על סמך התיאור שסיפקו הדיירים, קשה היה לזהות האם מדובר בנחש ארסי או לא.

 

"הם דאגו לא רק לסגור את הדלת של החדר בו נראה נחש, אלא עבדו בצורה יותר חכמה. כשראו את הנחש מציץ מאחורי הארון ונכנס פנימה, הם בודדו את כל הציוד שלא היה במרחק נגיעה מהארון, כך שבמידה וגם ימשיך לזוז משם, יהיו לו פחות מקומות להסתתר בהם", הוא מגלה. "החדר היה כמעט סטרילי, הדלת היתה אטומה מתחת והנחש יכול היה לצאת רק דרך חור בקיר, לו היה כזה".

 

לאחר חיפוש מדוקדק בארון, בריהוט בחדר שכלל גם חיפוש במגירות נשלפות וניעור של 10 זוגות נעליים, לא היה סימן לנחש.

 

"אתה מגיע למצב שבו יש משהו שהתפספס ואז התיישבתי על הרצפה, התחלתי להסתכל על הכל מבחינת נקודת מבט של נחש כדי למצוא מקומות מסתור מתאימים שאולי התפספסו", משתף דוד.

 

"ראיתי את הזעמן מסתכל עליי"

"פתאום ראיתי ליד הדלת, אבן רופפת מהפאנל. כשהסתכלתי ראיתי שיש שם חור שיכול לאפשר לנחש להיכנס לתוך הפאנל של הדלת. הדייר נתן לי אישור להוציא את הפאנל לפני שאתחיל לשבור ולמעוך את אזור המשקוף. לקחתי את המלקחיים, הפרדתי בעדינות את הפאנל והארתי על החריץ עם הפנס. ראיתי את הזעמן מסתכל עליי והוצאתי אותו בעדינות החוצה".

 

לדברי דוד, הנחש שנלכד היה זעמן שחור צעיר. בתקופת הגדילה הנחשים הללו מתאפיינים בגוון אפור, חום ואפור, גופם מכוסה בנקודות קטנות וכהות, זאת עד הגעה לגודל של כמטר. בשלב זה צבעם הופך לשחור בוהק, ומכאן שמם.

 

נחש זעמן צעיר ליד מטבע של 10 שקלים (צילום: דוד דוד)
(צילום: דוד דוד)

 

נחשב לחברו הטוב של החקלאי

הזעמן השחור המשתייך למשפחת הזעמניים מגיע גם לאורך של כשני מטרים וחצי, הוא פעיל בעיקר בשעות היום. הזעמנים השחורים נפוצים במרכז הארץ ובצפון, נחשבים לגדולים בנחשי ישראל. הם זריזים מאוד, אינם ארסיים, וזכו לשמם עקב צבעם השחור ואופיים הזועם, המתבטא בנטייה לנשוך ולתקוף בקלות.

 

הזעמן השחור נחשב לאחד הנחשים שמסייעים רבות לחקלאים מאחר והם מתמחים בטרף של עכברים, נברנים וחולדות. הם טורפים גם ציפורים בוגרות, קינים וביצים, ונחשבים לטורפים של צפעים מצויים צעירים ומתחרים יחד על מזון.

 

לאחר הלכידה המוצלחת, הוכנס הזעמן הצעיר לטרריום קטן מפלסטיק והושב בחזרה לטבע בשלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד דוד
זעמן שחור צעיר נלכד במשקוף בבית בשרון ביום כיפור
צילום: דוד דוד
מומלצים