שתף קטע נבחר

"הכניסה למופע בחג - מאה אחוז רק לגברים": הדרת נשים בחסות העירייה ומשרד החינוך

בהזמנה למופע של זמרים חסידיים בנתיבות, שעליה הודפס לוגו האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך וסמל העירייה, צוין כי האירוע פתוח "לגברים בלבד". שדולת הנשים: "מתעלמים מזכויותינו". עיריית נתיבות: "נפתח את האירוע גם לנשים, אבל תהיה הפרדה". עם זאת, נשים שפנו למוקד ההזמנות נענו בשלילה. האזינו להקלטות

נציגת שדולת הנשים: "שלום, איך קונים כרטיסים?"

מוקדנית במרכז ההזמנות: "את יכולה דרך האתר או לבוא לעירייה"

נציגת שדולת הנשים: "אני רוצה לקנות לי ולבעלי כרטיסים"

מוקדנית במרכז ההזמנות: "זה רק לגברים"

נציגת שדולת הנשים: "אני לא יכולה להיכנס?"

מוקדנית במרכז ההזמנות: "לא"

נציגת שדולת הנשים: "לא יהיה מתחם לנשים?"

מוקדנית במרכז ההזמנות: "זה מאה אחוז רק לגברים"

 

בניגוד לחוק - משרד החינוך ועיריית נתיבות  נותנים חסות לאירוע שאליו נאסרה הגעת נשים. האירוע, "שמחת חג בנתיבות", יתקיים ביום שלישי הקרוב באולם באזור התעשייה בעיר ויכלול הופעות של זמרים חסידיים. בפרסומים השונים לקראת האירוע, שבהם מתנוסס הלוגו של האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך וסמל עיריית נתיבות, כמו גם באתר העירייה, מצוין כי הכניסה תתאפשר לגברים בלבד. נשים שפנו למוקד הזמנת הכרטיסים או לעירייה וביקשו לקנות כרטיס לאירוע בחול המועד סוכות נענו בשלילה.

 

שדולת הנשים בישראל פנתה בנושא למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, הממונה על יישום המלצות הצוות למיגור הדרת נשים במרחב הציבורי במשרד המשפטים. בעקבות כך שלחה עו"ד זילבר מכתב דחוף למשרד החינוך ולעיריית נתיבות, שבו התריעה בפני שני הגופים כי נתינת חסותם לאירוע מנוגדת לחוק.

פוסטר האירוע ()
למעלה: לוגו האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך. למטה: "לגברים בלבד"

בעיריית נתיבות מסרו ל-ynet בתגובה כי בעקבות הפניות בנושא, הוחלט שהאירוע יהיה פתוח גם לנשים. בנוסף, מעיריית נתיבות נמסר כי האירוע, שבו יופיע הזמר החסידי המפורסם יעקב שוואקי, יתקיים בכל מקרה בהפרדה בין גברים לנשים - אקט שגם הוא אסור כשניתנת לו חסות ממשלתית או עירונית.

 

ואולם, הפרסומים לקראת האירוע לא שונו. בשיחות שערכו נשים עם מוקד הזמנת הכרטיסים ועיריית נתיבות נמסר לפונות שמעוניינות בכרטיסים כי אין להן כל אפשרות להגיע אליו.

 

מנהלת תחום הדרת נשים בשדולת הנשים בישראל, אלינור דוידוב, פנתה בצהריים (יום ה') למוקד הזמנת הכרטיסים ולעיריית נתיבות. וכך נשמעה השיחה בין נציגת שדולת הנשים למוקדנית בעירייה, לאחר שנמסר לנו כי האירוע כן יהיה פתוח לנשים:

 

דוידוב: "אני רוצה לקנות כרטיס לי ולבעלי"

מוקדנית בעירייה: "זה רק לגברים"

דוידוב: "זה רק לגברים?"

מוקדנית בעירייה: "כן"

דוידוב: "אני לא יכולה לבוא איתו להופעה?"

מוקדנית בעירייה: "לא"

דוידוב: "אין אפילו מתחם לנשים?"

מוקדנית בעירייה: "לא"

דוידוב: "למה?"

מוקדנית בעירייה: "לא יודעת"

דוידוב: "אין מה לברר? זה מאה אחוז?"

מוקדנית בעירייה: "אין, זה מאה אחוז רק לגברים"

 

"נוכח הפרסום לפיו הכניסה לאירוע זה תותר לגברים בלבד, המדובר במתן חסות שיש בה קושי", ציינה עו"ד זילבר במכתב למשרד החינוך ועיריית נתיבות שמתפרסם לראשונה ב-ynet. "ההפרדה בין גברים לבין נשים, ככלל, היא מופע פסול של אפליה, אשר מפר את זכותן של הנשים לשוויון ולכבוד".

 

זילבר הוסיפה כי "בדו"ח שהגיש הצוות ליועץ המשפטי לממשלה הקודם בשנת 2013 , קבע הצוות, בין היתר, כי 'אל לה לרשות ציבורית להנהיג כל הפרדה בין נשים לגברים, גם אם הדבר נעשה לכאורה לבקשתו של חלק מהציבור הנוגע בדבר'. זאת, למעט חריג צר בדבר קיומו של אירוע ציבורי בעל אופי דתי מובהק שעיקרו הוא פולחן דתי או טקס דתי משמעותי אחר וכאשר הרשות סבורה כי רובם המכריע של באי האירוע מתאפיינים ברצון בהפרדה. על פני הדברים האירוע אינו נופל לגדרי חריג זה".

 

לבסוף נכתב כי "בעקבות פניית שדולת הנשים, העביר מנהל האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך התייחסות ראשונית, ולפיה למיטב זכרונו מדובר ב'ערב חיזוק והתעוררות לבני ישיבה'. נודה לקבלת פירוט בנושא, באשר התייחסות זו אינה עולה מהאופן בו פורסם האירוע כמיועד לציבור הרחב בכללו ובאשר על פני הדברים אין הצדקה לקיימו כאירוע מופרד".

אלינור דוידוב מנהלת תחום הדרת נשים בשדולת הנשים בישראל (צילום: דנה שמעוני)
אלינור דוידוב(צילום: דנה שמעוני)

"מופע פסול של אפליה". עו"ד זילבר (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
"מופע פסול של אפליה". עו"ד זילבר(צילום: יאיר שגיא)

משדולת הנשים בישראל נמסר כי "אירועים בחסות עירונית או ממשלתית לא יכולים להתקיים לגברים בלבד וגם לא בהפרדה מגדרית. עיריית נתיבות ומשרד החינוך החליטו להתעלם מזכותן של נשים להגיע לכל מקום שאליו ירצו, לקנות כרטיס לכל מופע וליהנות מכל אירוע תרבותי בעיר או במדינה.

 

"עיריית נתיבות יכולה וצריכה לשרת את תושביה הדתיים והחרדים, כל עוד זה לא נעשה על חשבון המרחב והרצון החופשי של נשים, דתיות כחילוניות. שדולת הנשים בישראל תמשיך להיאבק בהדרת נשים בכל הכוח ובכל האמצעים העומדים לרשותה".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מקצה לרשויות המקומיות תקציב לטובת פעילויות תרבות שונות, ובכלל זה לפעילויות תורניות. יודגש כי הפעילויות ואופיין נקבעים על ידי הרשויות עצמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים