שתף קטע נבחר

בן 12 ביקש לעבור לגור עם אביו – ביהמ"ש הסכים

גבר גרוש עמד לעבור מדרום הארץ למרכז עם זוגתו החדשה. בנו הקטין הביע רצון מובהק לעזוב את בית אמו, והשופטת קודלר עיאש אישרה זאת

בית המשפט למשפחה באשדוד אישר לאחרונה לילד בן 12 לעבור עם אביו למרכז הארץ למרות התנגדות אמו, המתגוררת בדרום, שטענה כי המעבר יגרום לנתק בינה לבין בנה. השופטת רותם קודלר עיאש קבעה שהיא לא יכולה להתעלם מרצונו המובהק של הבן לגור עם אביו.

 

בני הזוג נפרדו לפני כשנתיים. הסכם הגירושים קבע שתהיה להם משמורת משותפת על שלושת ילדיהם (בן ה-12 ועוד שני בגירים), ושהם לא יגורו במרחק של יותר מ-15 קילומטר מביתם המשותף שבדרום. האם נשארה לגור בבית עם הילדים והאב עבר להתגורר בסמוך.

 

אלא שבחלוף הזמן הם נקלעו לסכסוך מר סביב הבן הצעיר, שהושפע ממנו עד שניתק את הקשר עם אמו ועבר לאביו. בעקבות זאת הגישה האם תביעה להעברת המשמורת לידיה ואילו האב הגיש תביעת משמורת משלו, שבמסגרתה ביקש היתר להעביר את בנו למרכז הארץ, לעיר שאליה הוא עומד לעבור יחד עם זוגתו החדשה.

 

האב ציין כי סוף סוף שיקם את חייו והוא רוצה להתחיל דף חדש במקום אחר. לדבריו הילד רוצה לעבור איתו וכי בינו לבין זוגתו וילדיה התפתח קשר חם ואוהב.

 

מנגד טענה האם שהאב שכנע את הילד לעבור אליו תוך כדי הסתה פרועה נגדה וגרם לניכור הורי חמור. לדבריה, אם הילד יעבור לגור רחוק, הנתק בינה לבינו יגדל. היא ביקשה מביהמ"ש לא להקשיב לדברי הילד, שלא מביע את רצונו אלא את רצון אביו. היא הפנתה להסכם הגירושים שמחייב את האב שלא לעבור לגור רחוק, וטענה כי אין עילה לשנות אותו.

 

אבל השופטת רותם קודלר עיאש נעתרה לבקשת האב. היא התרשמה שהניכור ההורי הוסר שכן טיפול משפחתי שעברו הילד וההורים נשא פרי והקשר בינו לבין אמו חודש. בנוסף, עורכת הדין של הילד (האפוטרופא לדין) אישרה שהוא מעוניין לעבור למרכז והמליצה להיעתר לבקשת האב.

 

"בנסיבות אלו לא מצאתי להעדיף את האג'נדה הכללית והגורפת לפיה, במקרה בו שני ההורים טובים ומתפקדים יש להעדיף מגורים אצל האימא דווקא", כתבה בפסק הדין. "אין מדובר בפעוט מקטני קטינים. מדובר בנער דעתן, חזק ועצמאי, שהביע רצונו להתגורר עם אביו".

 

השופטת הוסיפה שהחוק הישראלי מכיר בזכותם של קטינים להישמע, והיא לא מתכוונת להתעלם מקולו של הילד או לזלזל ברצונו. בהתייחס להסכם הגירושים כתבה כי חלפו כבר שנתיים ומאז השתנו הנסיבות באופן שמצדיק ריענון: הילד הפך לנער ועבר לגור אצל אביו, וגם חיי האב השתנו והוא זכאי להתחיל פרק ב' בחייו היכן שהוא חפץ.

 

לפיכך נפסק כי המשמורת תמשיך להיות משותפת, אך הילד יעבור לגור עם אביו במרכז הארץ. האב חויב להקפיד על שמירת הקשר בין הילד לבין אמו ובנוסף השופטת הרחיבה את המפגשים עם האם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: רמי זרנגר
עו"ד סיגלית יפה
צילום: רמי זרנגר
מומלצים