שתף קטע נבחר

הותקפה בהפגנת החרדים בבני ברק: "דפקו על האוטו וצרחו". האזינו להקלטות

שיר פפרברג, בת 27 מתל אביב, נקלעה להפגנה בבני ברק בערב שבת. בפוסט בפייסבוק כתבה: "מאות עלו על האוטו, נתנו מכות וצרחו". למזלה, שני עוברי אורח נחלצו לסייע לה. המשטרה: "הכוחות חזרו לשגרה רק לאחר שמסרה שלא נשקפת לה סכנה"

 

 

שיר פפרברג, בת 27 מתל אביב, נקלעה אמש (ו') להפגנת חרדים אלימה בגבול בני ברק-רמת גן, ובקושי חולצה ממנה. בפוסט בפייסבוק היא תיארה כיצד מאות מהם התנפלו על מכוניתה, תקפו במכות, יריקות והשלכת כיסאות. היא פנתה למשטרה - אך לפתע בני זוג חרדים נחלצו לעזרתה ומילטו אותה לביתם. עם זאת, בשיחה עם המשטרה נשמעת פפרברג רגועה יחסית לאירוע. ההקלטה - בפתח הכתבה.


בפוסט שהעלתה תיארה פפרברג: "אין לי דרך להשתחרר מהלינץ' שעברתי בשעתיים האחרונות ויקח לי עוד הרבה זמן להירגע. הגעתי אחר הצהריים ל'טרם איכילוב' לצורך קבלת מרשם רפואי, ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן, גבול בני ברק. כשיצאתי מהרופא ונכנסתי לרכב, התחלתי לנסוע והבנתי שאני בבעיה. נקלעתי להפגנת החרדים שאיבדה שליטה.

 

 

 

 

 

שיר פפרברג (צילום: לירי כהן אהרונוב)
שיר פפרברג(צילום: לירי כהן אהרונוב)

פוסט שיר פפרברג (צילום: מתוך עמוד הפסייבוק של שיר פפרברג)
(צילום: מתוך עמוד הפסייבוק של שיר פפרברג)
  

"מהר מאד התגודדו סביבי מאות חרדים, ירקו על הרכב שלי, עלו עליו, נתנו מכות לאוטו וצרחו 'שעבס, שעבס'. ניסיתי לצלצל לאמא שלי ששומעת את כל מה שקורה מסביבי ואת הלחץ שלי. והיא אומרת לי 'תתקשרי למשטרה'. התקשרתי 100, ענתה לי שוטרת נחמדה ואמרה לי שהם מודעים להפגנה. ניסיתי להסביר לה שאני בסכנה ושאני חייבת עזרה. תשובתה - ששוטר יחזור אליי. אחרי חמש דקות התקשרתי שוב למשטרה, כי אחד החרדים עלה לי על מכסה המנוע ודפק לי על השמשה הקדמית. אמרו לי, 'מצטערים, אין לנו דרך להגיע אלייך, הכל חסום. איבדנו שליטה, תהיי איתנו על הקו, אל תנתקי'".

 

הקלטת השיחה חשפה את הדיאלוג שניהלה פפרברג:

פפרברג: "אני תקועה פה בבני ברק, יצאתי מהמר"ם ברחוב המקביל לז'בוטינסקי, אני פשוט בחרדה, אני אומרת לכם, הם פשוט קופצים לי על הרכב, אנחנו פה איזה ארבעה רכבים שאני פשוט... אי אפשר לצאת, סגרתם את כל הכבישים, אני פשוט לא יודעת מה לעשות אני אומרת לך, יש מסביב לאוטו שלי איזה מיליון חרדים, אני כולה רוצה לצאת הביתה, יצאתי מהמר"ם, אני חולה, אני לא יודעת איך אני יוצאת מפה".

מוקדנית משטרה: "מה השם שלך?"

פפרברג: "שיר".

מוקדנית משטרה: "אני הבנתי .... איזה רכב..."

פפרברג: "יש לי רכב יונדאי אפורה".

מוקדנית משטרה: "אומרים לי .. שוטרים במקום".

פפרברג: "אין 'הם אומרים לי'. היה פה שוטר, אמרתי לו, 'תקשיב, אני מרגישה מאוימת, תעזור לי. הוא אמר, 'אין לך לאן לצאת' ואמר לי 'תעצרי בצד את האוטו'".

מוקדנית משטרה: "מה הוא אמר לך?"

פפרברג: ''תעצרי בצד את האוטו'. אני לא יוצאת מהאוטו, תקשיבי, הם דופקים לי פה על השמשות, אני מפחדת לצאת מהאוטו, אני לא יוצאת משום אוטו".

מוקדנית משטרה: "אני מבינה את מה שאת אומרת, אני כרגע מעבירה את הדיווח שלך וגם ... שתוכלי להתייעץ איתו? יש שם כמה שוטרים שנמצאים במקום, בסדר? אני כרגע מעבירה את הדיווח שלך, בסדר? זה כבר ידוע לנו המקרה של ההפגנה שבמקום".

פפרברג: "זה לא על ההפגנה, הם עושים.. אני רוצה לצאת מפה, הם פשוט עושים סביב האוטו שלי עיגול, הם לא נותנים לי לזוז, אני אומרת לך, אני בחרדה, הם צורחים פה 'שעבס שעבס', דופקים לי על החלונות. כי אני תקועה בתוך בני ברק, אני לא על ז'בוטינסקי, זה לא שאני תקועה בעומס".

מוקדנית משטרה: "אני מבינה, בסדר כרגע איפה את ברחוב ז'בוטינסקי או ב...?"

פפרברג: "במקביל אליו".

מוקדנית משטרה: "את יודעת איזה רחוב זה שם?".

פפרברג: "לא".

מוקדנית משטרה: "בסדר אני עכשיו מעבירה את זה".

הפגנות חרדים וחסימת כבישים רכבת קלה בני ברק (צילום: יובל חן)
הפגנות חרדים בבני ברק(צילום: יובל חן)

משלא חזרו אליה מהמשטרה, התקשרה פפרברג שוב למוקד 100.  

שוטר: "משטרה שלום, יניב".

פפרברג: "שלום, התקשרתי קודם שאני תקועה בבני ברק".

שוטר: "כן".

פפרברג: "ושאני לא יכולה לזוז כי קופצים עליי פה מכל עבר החרדים. אמרו שאיזה שוטר ייצור איתי קשר, אף אחד לא יצר איתי קשר, עוד דקה הם שוברים לי פה את החלונות".

שוטר: "איפה את נמצאת?"

פפרברג: "אני נמצאת ברחוב המקביל לז'בוטינסקי, מאחורי המר"ם".

שוטר: "איזה רחוב זה?"

פפרברג: "וואלה לא יודעת, אני חניתי, הלכתי למר"ם אני חולה. יואו איזה חיות זה לא להאמין. יואו, מה זה הדבר הזה".

שוטר: "תסתכלי באיזה רחוב את נמצאת".

פפרברג: "אין אין אני לא מצליחה זה... הם גם חוסמים אותי, אני לא יכולה להתקדם לא אחורה לא קדימה".

שוטר: "את בתוך הרכב?"

פפרברג: "כן, אני מפחדת לצאת".

עוברי אורח: "את רוצה לעלות אלינו לסעודה, אחרי הסעודה יתרוקן פה".

פפרברג: "לא, לא, תודה רבה נשמה".

עוברי אורח: "זה לא כל שבת ככה זה חד פעמי. תשתי משהו. מספיק שכמה מטומטים יתחילו פה לעשות בלגן".

פפרברג: "ברור, ברור".

עוברי אורח: "תכבי מנוע, תבואי, תשתי, תרגישי בבית. אל תתביישי. באמת בכיף בואי".

פפרברג: "וככה להשאיר את הרכב? אני לא יודעת מה לעשות".

עוברי אורח: "עוד שעתיים לא יהיה פה כלום".

 

 

הפגנות חרדים וחסימת כבישים רכבת קלה בני ברק (צילום: יובל חן)
(צילום: יובל חן)

הפגנות חרדים וחסימת כבישים רכבת קלה בני ברק (צילום: יובל חן)
(צילום: יובל חן)

הפגנות חרדים וחסימת כבישים רכבת קלה בני ברק (צילום: יובל חן)
(צילום: יובל חן)

סגירת כבישים הפגנות חרדים בני ברק עבודות רכבת קלה (צילום: שירלי כהן)
הפגנת החרדים בבני ברק(צילום: שירלי כהן)
 

בהמשך הפוסט כתבה פפרברג: "חרדים 'נחמדים' הביאו כיסאות פלסטיק כדי להטיח ברכב שלי וממש תוך שזה קורה זוג חרדים צעירים שראו מהחלון את המצוקה שלי (בחור ובחורה) מחלצים אותי דרך השמשה אליהם הביתה תוך קריאות ויריקות (עלי ועליהם) שלא בא לי להיזכר בהם. מזל, מזל, מזל שיש בינהם אנשים טובים ושחולצתי ברגע האחרון. אני מתביישת שזאת המדינה שלנו ושכך היא נראית. יש לנו את אותו האלוהים, אני הנכדה של הרב יעקב הלוי גליקסברג שהיה הרב הראשי של אודסה. כנראה שלרוע אין גבול. מקווה שיבוא שינוי".

 

פפרברג סיפרה ל-ynet כי במהלך התקיפה בני הזוג החרדים "שכנעו אותי לצאת מהרכב ונתנו לי להגיע לביתם. גם הם חטפו יריקות וקללות. היו שם מאות, זה פשוט משהו שאי אפשר להסביר".

 

לדבריה, "דרך ארץ קדמה לתורה. היכן נמצאים הרבנים? רציתי לדעת מה הם חושבים על אלימות שכזו. אני הייתי לבד באוטו, זו טראומה לכל החיים. התקשרתי למשטרה בפעם הראשונה הייתה זו מוקדנית נחמדה בפעם השנייה אמרה ששוטר יחזור אליי אבל אז אמרו שלא יכלו להגיע הכל חסום. זה היה ב-19:00, זה ברחוב מקביל לז'בוטינסקי".

 

מהמשטרה נמסר כי כוחותיה התמודדו עם "הפגנה המונית בהשתתפות עשרות אלפי מפגינים. מאות שוטרים ולוחמי מג"ב נפרסו באזור. במקרים שבהם חשו אזרחים חשש כלשהו, כוח משטרתי הוזנק למקום על מנת לחלצם. גם במקרה שתואר הכווינו מוקדנים כוחות לאתרה, מאחר שלא נמסרה הנקודה המדוייקת שבה מתרחש האירוע". עוד מסרו כי "אפשר לשמוע בשיחת המוקד, כחמש דקות בלבד אחרי הדיווח הראשוני, שהכוחות הוחזרו לשגרה רק לאחר שזו מסרה שהיא הולכת מרצונה עם זוג אזרחים ולא נשקפת לה סכנה".

 

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לירי כהן אהרונוב
שיר פפרברג
צילום: לירי כהן אהרונוב
מומלצים