שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פורסמה תמונה חדשה של "אופרטיוניטי", שהקשר עמה אבד

  בנאס"א עדיין לא הצליחו לקבל אותות חיים מהרובר שהקשר עמו אבד ב-10 ביוני. בינתיים פרסמו בנאס"א תמונה של רכב החלל, שכנראה לא שרד את סופת האבק הגדולה במאדים

   

  התמונה שצולמה מהמקפת (צילום: נאס
  התמונה שצולמה מהמקפת(צילום: נאס"א/AFP)

   

  יותר מ-100 ימים ללא אות חיים: סוכנות החלל האמריקנית עדיין מנסה לחדש את הקשר עם הרובר "אופרטיוניטי", שהקשר עמו ניתק ב-10 ביוני בשל סופת האבק הגדולה שהשתוללה אז על מאדים. הערב (יום ג') פרסמה נאס"א תמונה של הרובר, שצולמה בשבוע שעבר על-ידי המקפת Mars Reconnaissance Orbiter, מגובה של 267 ק"מ.

   

  רכב החלל "אופרטיוניטי" (הזדמנות) שוגר למאדים ב-7 ביולי 2003. ב-25 בינואר 2004 הוא נחת על כוכב הלכת השכן, זמן קצר לאחר נחיתתו של רכב החלל "ספיריט" בצידו השני של מאדים. השניים תוכננו לעבוד כמה חודשים בלבד, אך המשיכו לשדר נתונים הרבה מעבר לפרק הזמן שתוכנן מראש. "ספיריט" הפסיק לשדר במרץ 2010 ושנה לאחר מכן הודיעה נאס"א על סיום המשימה. על-פי דף המשימה של רכב החלל הוא הספיק לנסוע בתקופה זו יותר מ-40 ק"מ.

   

   

  על פני מאדים השתוללו בחודשים יוני ויולי סופות אבק ענקיות, שלמעשה מנעו מקרני השמש להגיע אל קולטי השמש המספקים אנרגיה ל"אופרטיוניטי". על-פי הודעת נאס"א בחודש יוני, סופת האבק כיסתה יותר מ-41 מיליון קמ"ר - יותר מהשטח של צפון אמריקה ורוסיה ביחד.

   

  למרות שמאז השמיים התבהרו, הרובר "אופרטיוניטי" עדיין לא שלח אותות למרכז הבקרה בכדור הארץ. בנאס"א מנסים בכל זאת ליצור קשר עם הרובר, אך הם יודעים שהסיכוי שהוא שרד את סופת האבק הגדולה - לא גדול, בין היתר מפני שמדובר ברכב חלל בן 15 שנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נאס"א/AFP
  התמונה שפרסמה נאס"א
  צילום: נאס"א/AFP
  מומלצים