שתף קטע נבחר

סין מאיימת על שבדיה: בכי, צואה והומור גרוע

בייג'ינג דורשת התנצלות מהטלוויזיה השבדית בעקבות מערכון שמסביר לתיירים סינים שאסור לעשות צרכים במקומות ציבוריים ושכלבים זה לא אוכל. ברקע: סרטון ויראלי של סינים מסולקים ממלון בשטוקהולם, בוכים בהיסטריה וקוראים "זה רצח". ויש גם אזהרת מסע

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של שבדיה נאלץ אתמול (ג') להביע צער על עוגמת הנפש שנגרמה בעקבות שידור מערכון סאטירי על סין – מערכון שגרם לחלק מהסינים להיעלב והוביל את בייג'ינג לטעון שמדובר בפגיעה בכבודה של סין. עם זאת הערוץ הדגיש כי אין בכוונתו להתנצל בפני בייג'ינג.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

במערכון, ששודר בשבוע שעבר, הוצגה רשימת כללי "עשה ואל-תעשה" לתייר הסיני, ובה מוּנְחים הסינים בין השאר שלא "לחרבן", כך במקור, במקומות ציבוריים. רשימת כללי האל-תעשה כללה גם הנחיות שלא לעשות את הצרכים ליד אתר היסטורי ולא לחשוב בטעות את הכלבים לארוחת הצהריים.

 

בעקבות שידור המערכון דרשה שגרירות סין בשבדיה מאנשי התוכנית להתנצל, איימה בנקיטת צעדים נוספים, וטענה כי המערכון מקדם גזענות ושנאת זרים. הסינים זעמו גם על העובדה שבמפת סין שהוצגה במערכון לא נכללו טיבט וטייוואן, שטחים במחלוקת שסין רואה בהם חלק בלתי נפרד משטחה.

 

ערוץ הטלוויזיה מצדו טען כי המערכון נועד דווקא להדגיש את ה"סינופוביה" בשבדיה וללעוג לה, והבהיר כי לא יתנצל: "אנחנו מניחים שהרשויות הסיניות מסוגלים להבחין בין חופש הביטוי והסאטירה לבין דיווח חדשותי", אמר הבמאי יאן הלין.

שבדיה סין משבר דיפלומטי תמרור ()
פה לא עושים צרכים. מתוך המערכון

המערכון השבדי שודר בעקבות אירוע אחר שעורר מתיחות בין שתי המדינות: ב-2 בספטמבר, בשעת לילה מאוחרת, נקראה משטרת שבדיה לסלק שלושה תיירים סינים בני משפחה אחת ממלון בשטוקהולם, ובצילומי וידאו מהמקום נראים השוטרים סוחבים את התיירים בניגוד לרצונם אל מדרכה סמוכה ומניחים אותם עליה. התיירים נראים ונשמעים בוכים בכי היסטרי, וצועקים בין השאר "זה רצח" ו"הצילו".

 

לטענת סין היחס למשפחה הסינית היה אכזרי ובלתי ראוי, אולם לפי הרשויות בשבדיה מדובר בשלושה תיירים שהפרו את הסדר במלון: השלושה הגיעו לבית המלון בשעת לילה מאוחרת, שעות ארוכות לפני שעת הצ'ק-אין המיועדת שלהם, ומשהוסבר להם שלא יוכלו להמתין זמן רב כל כך בלובי של המלון – לטענת הצוות החלו השלושה להשמיע איומים. בעקבות האירוע פרסמה סין אזהרת מסע לאזרחיה המבקשים לנסוע לשבדיה.

 

המתח בין שבדיה לסין העמיק לאחרונה גם על רקע מעצרו בסין של אזרח שבדי יליד סין בחשד להדלפת סודות מדינה.


פורסם לראשונה 25/09/2018 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה תעשה צואה. מתוך המערכון
מומלצים