שתף קטע נבחר

"צוות בדיקה פנימי לצה"ל - שערורייה, עבודה בעיניים"

מבקר מערכת הביטחון עד לפני ארבעה חודשים תקף את החלטת הרמטכ"ל לא לכלול גורם חיצוני בצוות הבדיקה על דו"ח נציב קבילות החיילים, שמצא ליקויים בכשירות זרוע היבשה. "תקלה חמורה מעין כמותה, רק גורם חיצוני יצביע על התמונה האמיתית", כתב בפייסבוק

חיזוק משמעותי לטענות נציב קבילות החיילים על רמת המוכנות של צה"ל למלחמה: מבקר מערכת הביטחון עד לפני ארבעה חודשים, חגי טננבאום-ארז, פרסם הערב (יום ד') ביקורת חמורה על התנהלות הצבא בנוגע לליקויים שנמצאו לפי נציב קבילות החיילים, אלוף במיל' יצחק בריק, בכשירות של זרוע היבשה למלחמה. הוא אמר כי הודעת הרמטכ"ל הבוקר על צוות בדיקה פנימי היא "שערורייתית עד כדי זלזול וזחיחות, שלא לומר פארסה. בקיצור - עבודה בעיניים".

 

חלקים בדו"ח בן ה-250 עמודים של בריק, שהוגש בחודש האחרון לשר הביטחון ולוועדת חוץ וביטחון, מבוססים על דו"חות הביקורת האחרונים של טננבאום, שבאופן קבוע - כמו דו"חות מבקר צה"ל - מוסתרים מהציבור, גם אם חלקים מהם אינם מסווגים.

האלוף במיל' בריק ( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון) ( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון)
האלוף במיל' בריק( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון)

טננבאום, ששימש במשך שמונה שנים כמבקר מערכת הביטחון, התייחס להחלטת הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, לפיה מבקר צה"ל תא"ל במיל' אילן הררי, ואלוף במיל' אבי מזרחי - לצד קצינים נוספים במילואים - יבדקו את הטענות המועלות בדו"ח של הנציב בריק. "זה נראה כמו פארסה אחת גדולה - עבודה בעיניים", טננבאום-ארז בפוסט שפרסם בפייסבוק. "רק גורם חיצוני בלתי תלוי, שימונה על ידי ועדת חוץ וביטחון ושלא מוטלים עליו מורא, יצביע על התמונה האמיתית והכוללת".

 

מתוך עמוד הפייסבוק של חגי טננבאום ארז (צילום: מתוך פייסבוק)
הפוסט של טננבאום(צילום: מתוך פייסבוק)

 

הוא מתח ביקורת על כך שאין בצוות הבדיקה שנבחר על ידי הרמטכ"ל גורם חיצוני לצה"ל מתוך מערכת הביטחון. "זו תקלה חמורה מעין כמותה, כיצד אין גורם חיצוני כמבקר מערכת הביטחון הממונה על ידי הממשלה לקיים מטעמה פיקוח, בקרה וביקורת על צה"ל. ביקורת מעין זו נעשית על ידי הגורם המבוקר הראשי ובה מקרוביו הקרובים ביותר של הרמטכ"ל כמו גם גורמים שהיו נשוא הביקורת בעצמם. דו"חות מבקר מערכת הביטחון שתומכים במרבית המקרים בממצאי נקח"ל לא נדונו כלל על ידי סגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל".

 

טננבאום-ארז הוסיף כי כבר יותר משנתיים "דוחות מבקר מערכת הביטחון, שתומכים במרבית המקרים בממצאיו של הנציב ואף בחלקם מחמירים יותר, לא נדונו על ידי סגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל. מי יבדוק נכונותם ואמיתותם, שהרי הם לא נדונו כלל באופן מעמיק ויסודי וגם לא נקבעה על בסיסם כול תכנית למניעת הישנותם".

 

"מינוי צוות פנימי לבדיקת ממצאי גורמים חיצוניים זו הצגה ופארסה אחת גדולה וזריעת חול בעייני הציבור - בקיצור 'עבודה בעיינים'. רק גורם חיצוני בלתי תלוי, שימונה על ידי ועדת חוץ וביטחון ושלא מוטלים עליו שום מורא, ואין לו כול קרבה מסוג שהוא למבוקרים, רק הוא יוכל להצביע באופן אובייקטיבי וללא משוא פנים על התמונה האמיתית והמלאה".

גדי איזנקוט (צילום: יריב כץ)
הרמטכ"ל איזנקוט(צילום: יריב כץ)

הבוקר הודיע הרמטכ"ל כי צוות בראשות מבקר צה"ל תא"ל (מיל') אילן הררי ואלוף (מיל') אבי מזרחי, לצד קצינים נוספים במילואים, יבדוק את הטענות שהועלו בדו"ח הקשה של נציב קבילות החיילים. בדו"ח, שמתפרס על פני 250 עמודים, הוצגו מאות מסמכים מדוחות ביקורות פנימיים ועדויות של קצינים מדרגות שונות, שחושפים ליקויים חמורים במוכנות צה"ל למלחמה, בדגש על זרוע היבשה.

 

הבעיה העיקרית בדוחות של מבקרי צה"ל ומערכת הביטחון היא שהם מוסתרים מהציבור ולא מתפרסמים, גם לא חלקיהם שאינם מסווגים. דו"ח נקח"ל המדובר כולל 15 נושאים שונים שלפי גורמים שקראו אותו מעידים על פער גדול ומדאיג בין הצהרות צה"ל על רמת מוכנות טובה למלחמה, לבין המצב בשטח בפועל.

 

הדו"ח כולל פערי מוכנות בימ"חים, בציוד הלחימה בחלק מהחטיבות, בעיקר במילואים, באמצעי תקשורת חדשים שלא הוטמעו בכל היחידות, בחוסרי התאמה בין שטחי האימונים לתכניות האופרטיביות ועוד.

 

הרמטכ"ל הנחה כי הדו"ח הראשוני יוצג לעיונו בתוך 45 ימים. עוד קודם להחלטה, בחודש האחרון מסר הרמטכ"ל דו"ח משלו לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת ולשר הביטחון, ובו חתם על רמת כשירות ומוכנות טובות של צה"ל - גבוהות יותר משהיה הצבא, בעיקר בקרב כוחות היבשה, לפני חמש או עשר שנים.

 

בצה"ל הדגישו כי דו"חות מבקרי צה"ל ומערכת הביטחון מוגשים לוועדת החוץ והביטחון ולקבינט, ונערכים בהם דיוני מעקב וטיפול. עוד ציינו בצבא כי מערכת השליטה ובקרה צי"ד מבצעית כבר ברוב יחידות הצבא, לרבות חלק ניכר מחטיבות המילואים, והיא חיזקה משמעותית את ניהול הקרב בתמרון בכל רמות המפקדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים