שתף קטע נבחר

דלק קידוחים ונובל אנרג'י רוכשות 40% מצנרת הגז המצרית של EMG

הצדדים, דלק, נובל אנרג'י ואיסט גז המצרית, ישלמו 518 מיליון דולר עבור רכישת צנרת הגז המצרית המושבתת, וזכות השימוש בה. העסקה תאפשר לשותפות תמר להזרים גז למצרים עוד במהלך 2018, בהנחה שהלקוחות שם יבקשו זאת

לאחר כמה שבועות של מגעים קדחתניים חברות דלק קידוחים, נובל אנרג'י ואיסט גז (EAST GAS) המצרית חתמו על עסקת רכישה של כ-40% מצנרת הגז המצרית המושבתת של EMG.

 

המגעים על עסקה קרובה דווחו לפני מספר חודשים בכלכליסט, כאשר מי שהצטרפה לעסקה היא כאמור איסט גז, חברה ממשלתית מצרית שעוסקת בתחומי הולכת הגז. הצדדים ישלמו 518 מיליון דולר עבור רכישת הנכס וזכות השימוש בו. נובל ודלק ישלמו 370 מיליון דולק בחלוקה שווה, 185 מיליון כל אחת, והשותף המצרי ישלם את יתרת הסכום. המהלך יאפשר לשותפות תמר להזרים גז למצרים עוד במהלך 2018, בהנחה שהלקוחות שם יבקשו זאת.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק(צילום: גיל יוחנן)
 

שותפויות הגז תמר ולווייתן חתמו בפברואר השנה על עסקת ענק למכירת גז ללקוחות תעשייתים במצרים שמיוצגים על ידי דולפינוס העלומה. העסקה כללה מכירת גז בחוזה קבוע ל-15 שנה ובהיקף של כ-32 מיליארד מ"ק ובשווי של כ-7.5 מיליארד דולר ממאגר לווייתן, ועסקה מקבילה של מכירת גז בהיקף כספי דומה ממאגר תמר. בשנים הראשונות אספקת הגז ממאגר תמר תתבצע על בסיס עודפי הפקה שלא נמכרו לשוק הישראלי.

 

מתחילת העשור הבא אמורים הצדדים - שותפות תמר מצד אחד ולקוחות מצריים מצד שני - לקבע את חוזה הגז לכמויות קבועות שיועברו מדי שנה.

יוסי אבו מנכ
יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים(צילום: דלק קידוחים)

עוד נודע ל"כלכליסט" שבמסגרת העסקה לשימוש בצנרת המושבתת של EMG, דלק קידוחים ונובל קיבלו אישור שני ומקביל להשתמש בצנרת הירדנית ששימשה בזמנו את EMG למכירת גז לירדן. מדובר בצנרת עוקפת שלא עוברת דרך אשקלון כאשר דלק ונובל יוכלו להשתמש בה - או כגיבוי או למכירה חדשה ללקוחות אחרים. השימוש בצנרת הירדנית ניתן ללא תמורה, כך שמבחינת דלק ונובל מדובר ב"שתי ציפורים באותה עסקה".

 

העסקה תלויה בהיתרי רגולציה וסגירות עם דד ליין ליוני 2019.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים