שתף קטע נבחר

ה"מכשול" בגבול עזה יתפורר כמו קו בר-לב

45 שנה אחרי יום כיפור ו-25 שנה אחרי אוסלו, ישראל שוב שבויה בקונספציה. כשחמאס ירצה, אלפי פלסטינים פשוט יחצו את הגדר. זו קריאת השכמה

 

בתמונה: מאמצים מועדים לכישלון בבניית "המכשול" בגבול עזה (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
בתמונה: מאמצים מועדים לכישלון בבניית "המכשול" בגבול עזה(צילום: רועי עידן )

קריסתו של קו בר-לב במלחמת יום הכיפורים הייתה אחד הסמלים המובהקים לעוצמת ההונאה העצמית שבה היו שקועים בכירי צה"ל והמדינה ערב הקרבות. אותה אוטו-תרמית שבמטרה להקטינה מכונה מאז "הקונספציה", עמדה על כך שלא צפויה מלחמה בינינו ובין סוריה ומצרים, ושאם כן, אז ודאי יעמדו הקווים בפרץ.

 

 

קו בר לב, יש לזכור, נתפס בימים ההם כמערך הגנה בלתי חדיר. כל אימוני האויב המרובים לחציית תעלת סואץ, כל גיוס הכוחות וקידומם אל הקו, לא הטרידו את מנוחתם של מנהיגי ישראל דאז. שקט. ישנים. תרדמת שגבתה את חייהם של 2,673 חיילים. קשה לשקוע לכזה סדר גודל של רמייה עצמית קולקטיבית. דבר הרסני כל כך יכול לקרות ללאום אולי רק פעם בדור.

 

אשליית אוסלו, שהסכמיה נחתמו 20 שנה אחרי המלחמה, הייתה אף היא מבוססת על קונספציה שגויה שחלמה כי יאסר ערפאת יביא שלום עלינו ועל כל ישראל, "בלי בג"ץ ובלי בצלם", דבר שגבה יותר מ-1,000 קורבנות עד מבצע חומת מגן ב-2002 שעצר את הסיוט.

 

דור עבר גם מאז, ושוב הגנרלים מעטרים שערים בעיתונים מרכזיים, הצבא קונצנזוס והמנהיגים זחוחים. קו בר-לב המודרני הוקם בגבול עזה, בדמות מכשול תת-קרקעי "חסר תקדים" הנתפס שוב במוחם הקודח של הרדומים כבלתי פריץ. בחמאס כבר הסתגלו מזמן: הם מתכוונים פשוט לחתוך את הגדר העליונה ולהתקדם באלפיהם ברגל.

 

כמו אז גם היום, האויב לא עושה זאת במכה אחת אלא מרגיל את הקו לשגרה דרך אימונים. כל הזמן "כמעט, אבל לא". החמאס מתאמן על רטוב כבר חודשים ועל הדרך משתעשע בעפיפוני תבערה, בלונים וצמיגים.

 

אבל הפעם הקו לא ייפרץ אלא פשוט יתפורר. שום צלף בצה"ל לא יפעיל את נשקו מול שיירה של אלפי אנשים שבראשה יעמדו, נניח, ילדים או נשים בהריון. המשפטיזציה שמפוררת את צה"ל מבפנים, הקצינים הבכירים שטרודים במוסרנות מדומיינת ותהליכים של נאצים, עלולים לגרום ללוחמים פשוטים להעדיף לגמור כמו המילואימניקים מהלינץ' ברמאללה מאשר כמו אלאור אזריה.

 

צריך לזכור: העם ער. הוא מעולם לא ישן. אלה השומרים הבכירים שמחבבים סייסטה בצהריים. לא אנחנו. חייבים להתחיל כבר היום בקריאת השכמה.

 

  • מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים