שתף קטע נבחר

קבאנו העיד בסנאט בדמעות: "אני חף מפשע, זו מתקפה פוליטית"

זמן קצר אחרי שכריסטין בלייזי פורד האשימה בסנאט את ברט קבאנו בתקיפה מינית, הגיע מועמד טראמפ לעליון להכחיש את הדברים. "מעולם לא תקפתי איש. השמאל מנסה להרוס את המינוי שלי", אמר קבאנו, בעדות אמוציונלית שנעה בין זעם לבכי. היום תצביע הוועדה המשפטית על המינוי

המועמד של דונלד טראמפ לבית המשפט העליון הגיע להעיד אמש (יום ה') בסנאט, זמן קצר אחרי עדותה הדרמטית של אחת המתלוננות נגדו על תקיפה מינית. כריסטין בלייזי פורד העידה במשך שעות בפני הוועדה המשפטית של הסנאט - ואמריקה כולה - וסיפרה בקול חנוק על המפגש הטראומטי שהיה לה עם ברט קבאנו במסיבה ב-1982, כששניהם היו תלמידי תיכון. כעת התייצב קבאנו לטעון שלא היו דברים מעולם, יום לפני שהוועדה המשפטית תצביע על מינויו לבית המשפט העליון.

 

 
ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: AFP)
בין זעם לדמעות. קבאנו בסנאט(צילום: AFP)

ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בראשית דבריו אמר קבאנו שהוא דרש שיתקיים שימוע כדי שיוכל לטהר את שמו, ולא מתכוון בשום אופן להסיר את מועמדותו לבית המשפט העליון. הוא סיפר שהעדויות שפורסמו נגדו לקראת ההצבעה הרסו את משפחתו ואת המוניטין שלו לתמיד. לדבריו מתנהלת נגדו מתקפה פוליטית מתוכננת, שנובעת מהכעס של הדמוקרטים כלפי הנשיא טראמפ. "הגלגל מסתובב", אמר ליריביו.

 

"המאמץ המתואם שלכם להרוס את שמי הטוב לא יגרום לי ללכת", אמר קבאנו למתנגדיו. "אולי תנצחו אותי בהצבעה הסופית, אבל לעולם לא תגרמו לי לפרוש". קבאנו זעם כשאמר ש"הטירוף בשמאל" גרם "להמציא משהו שיהרוס את המועמדות שלי". הוא הוסיף שהליך מינויו לבית המשפט העליון "הפך לבושה לאומית".

ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
  

"מעולם לא תקפתי מינית", אמר השופט קבאנו, כשאמו ורעייתו בקהל. בעדותה אמרה פורד שאין לה ספק שהוא היה הנער שתקף אותה במסיבה במרילנד. "לא הייתי במסיבה הזו", טען קבאנו. הוא הוסיף שהוא לא מטיל ספק בטענתה שהותקפה מינית בצעירותה - אך התעקש שהוא לא התוקף.

 

קבאנו הנרגש דיבר בגרון חנוק בחלקים מהצהרתו, וקטע לעיתים את דבריו כדי לשתות מים. במהלך העדות אמר בדמעות: "אני חף מפשע. מעולם לא עשיתי את זה, לה או למישהי אחרת", אמר קבאנו, וחזר על הדברים שאמר בראיון לפוקס ניוז - שבימי התיכון הוא כלל לא היה פעיל מינית. לאחר הצהרת הפתיחה שלו החלו חברי הוועדה המשפטית של הסנאט להפנות אליו שאלות. קבאנו סירב להשיב אם היה רוצה שתיפתח חקירת FBI בעניינו.

 

קבאנו נשאל בין השאר על טענותיה של ג'ולי סווטניק, אישה נוספת שהאשימה אותו לאחרונה בתקיפה מינית. כמו פורד גם סווטניק טוענת שהתקיפה הייתה במהלך מסיבות תיכון רוויות אלכוהול. "העניין של סווטניק זו בדיחה, זו פארסה", אמר על טענותיה. לפני העדות בסנאט אמר קבאנו שדבריה של סווטניק מגוחכים ושהוא מעולם לא פגש אותה.

 

במהלך העדות קראו סנאטורים דמוקרטיים לקבאנו להסיר את מועמדותו לאור ההאשמות. בתגובה, הסנאטור לינדזי גרהאם תקף אותם וביקר בחריפות את מעשיהם וביקש מעמיתיו למפלגה שלא לנטוש את המועמד של הנשיא לתפקיד. "זה השקר הכי לא מוסרי שראיתי מאז שאני בפוליטיקה", אמר לינדזי והוסיף כי הצבעה נגד קבאנו תתן לגיטימציה להתקפות נגד המועמד.

ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אמא של ברט קאבנו  (צילום: AP)
אמו של קבאנו באולם בסנאט(צילום: AP)
אמא של ברט קאבנו  (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

ברט קאבנו שימוע בסנאט (צילום: AFP)
קבאנו ורעייתו מגיעים לסנאט(צילום: AFP)

ערוצי החדשות בטלוויזיה האמריקנית העבירו בשידור חי את "השימוע ההיסטורי" מהסנאט. בין הצופים היה הנשיא טראמפ, שפקפק באמינות ההאשמות נגד המועמד שלו לבית המשפט העליון. טראמפ צפה בשידור מהסנאט במטוס האייר פורס 1, במהלך הטיסה מעצרת האו"ם בניו יורק לוושינגטון.

 

עם סיום עדותו של קבאנו הביע הנשיא האמריקני תמיכה במועמדו. "השופט קבאנו הראה לאמריקה מדוע הוא המועמד שלי. עדותו הייתה עוצמתית, כנה ומרתקת", צייץ טראמפ. "אסטרטגיית החיפוש וההשמדה של הדמוקרטים היא מבישה והתהליך הזה היה זיוף מוחלט ומאמץ כדי לעכב, לחסום ולהתנגד. הסנאט חייב להצביע!".

 

 

כאמור, אתמול אחר הצהריים הגיעה פורד לעדות דרמטית בסנאט. בפתח דבריה בסנאט אמרה: "אני לא כאן בגלל שאני רוצה. אני מבוהלת, אבל העדות הזו היא החובה האזרחית שלי לספר מה קרה כשאני וברט קבאנו היינו תלמידי תיכון". פורד, שהגיעה להעיד על רקע חשש לביטחונה האישי, תיארה את הלילה ב-1982 שבו פגשה במסיבה את קבאנו כשהיו תלמידי תיכון במרילנד.

 

באותה מסיבה, סיפרה פורד, קבאנו השיכור תפס אותה בחדר השינה וניסה להוריד לה את הבגדים. "האמנתי שהוא עומד לאנוס אותי", אמרה אחר הצהריים. "ניסיתי לזעוק לעזרה. כשעשיתי את זה ברט שם את היד שלו על הפה שלי כדי שלא אצרח. זה מה שהיה הכי מפחיד", אמרה. "זה מה שהותיר את ההשפעה הארוכה ביותר על חיי. היה לי קשה לנשום, וחשבתי שברט הולך בטעות להרוג אותי". פורד אמרה שהרגע הזכור ביותר מאותו לילה היה "הצחוק הפרוע" של קבאנו וחברו מארק ג'אדג', שלדבריה היה עד לתקיפה.

 כריסטין בלייזי פורד  (צילום: AFP)
פורד. "לא רציתי להגיע כאן, אבל זו חובתי"(צילום: AFP)

 כריסטין בלייזי פורד  (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
  

בהצהרתה בסנאט אמרה פורד שמאחורי העדות שלה, שמסכנת את המינוי של קבאנו השמרן, אין שום מניע פוליטי: "אני אדם עצמאי. המוטיבציה שלי להיחשף נועדה לספק עובדות על איך שמעשיו של קבאנו גרמו לחיי נזק, כדי שתוכלו לבחון זאת ברצינות כשאתם מחליטים איך להמשיך בהליך. זאת לא האחריות שלי לקבוע אם לקבאנו מגיע לכהן בבית המשפט העליון. האחריות שלי היא לומר את האמת".

 

על ההתלבטות אם לחשוף את סיפורה אמרה: "כשתאריך השימוע של קבאנו התקרב נאבקתי מול בחירה איומה: האם אני חולקת את העובדות עם הסנאט ושמה את עצמי ואת משפחתי באור הזרקורים? או שאני שומרת על פרטיות ומאפשרת לסנאט לקבל את ההחלטה על המינוי של קבאנו מבלי לדעת את כל האמת על התנהגותו בעבר? אני התייסרתי בהחלטה הזו במהלך אוגוסט ותחילת ספטמבר". לפני שנחשפה בראיון לוושינגטון פוסט היא שלחה מכתב לאנה אשו, חברת קונגרס מקליפורניה, וביקשה שלא להיחשף. המכתב הגיע גם לסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין, הדמוקרטית הבכירה בוועדה המשפטית בסנאט.

מחאה נגד ברט קאבנו  (צילום: gettyimages)
מחוץ לסנאט: הפגנה נגד קבאנו(צילום: gettyimages)

מחאה נגד ברט קאבנו  (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

מחאה נשים מחוץ ל סנאט וושינגטון ארה
(צילום: AFP)

תמיכה ב שופט ברט קאבנו  (צילום: AFP)
וגם הפגנת תמיכה בשופט(צילום: AFP)

תמיכה ב שופט ברט קאבנו  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

פורד היא אחת משלוש נשים שנחשפו והאשימו את קבאנו בתקיפה מינית בראשית שנות השמונים, לקראת ההצבעה על אישור מינוי השופט השמרן לעליון. השנייה היא סווטניק והשלישית היא דבורה רמירז - שטענה שקבאנו חשף בפניה את איבר מינו כשהיה סטודנט באוניברסיטת ייל. רמירז וסווטניק לא הוזמנו להעיד. הופעתה של פורד בסנאט הייתה הופעתה הראשונה מול המצלמות מאז חשיפתה. בשבוע שעבר אמרו עורכי דינה שהיא מסכימה להעיד על התקיפה, למרות האיומים שהיא מקבלת על חייה מאז שנחשפה.

 

21 חברי הוועדה המשפטית של הסנאט (11 רפובליקנים, 10 דמוקרטים) יצביעו מחר על מינויו של קבאנו לעליון. אם הוועדה תאשר את המינוי תתקיים בשבוע הבא הצבעה בסנאט. לרפובליקנים יש רוב זעום בסנאט - 51 מול 49 דמוקרטים. כמה סנאטורים רפובליקנים שטרם הודיעו אם יצביעו בעד קבאנו עשויים להכריע את הכף. עיתוי ההצבעה: פחות מחודשיים לפני בחירות האמצע בארה"ב, מבחן חשוב לטראמפ שרוצה לשמור על הרוב הרפובליקני בקונגרס.


פורסם לראשונה 27/09/2018 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים