שתף קטע נבחר

12 שריפות ביום מבלוני נפץ: הנחיות חדשות בעוטף עזה

גורמים צבאיים נפגשו עם גורמי הביטחון ביישובים על רקע התחדשות השריפות והצבת מטעני חבלה על הבלונים. "חמאס שחרר את הרסן, מרגישים לפני הסלמה נוספת", אמרו בעוטף עזה

 

 

הרשויות המקומיות בעוטף עזה הפיצו בימים האחרונים הנחיות חדשות ומעודכנות על רקע התגברות טרור הבלונים מרצועת עזה שכוללים כעת גם מטעני נפץ.

 

התושבים עודכנו כי טרור הבלונים שמלווה אותם כבר למעלה מחצי שנה, קיבל בשבועות הקרובים תפנית, ובשבועות האחרונים במשטרה ובצה"ל חוששים מפגיעה ממשית בחיי אדם בשל המטענים המאולתרים שנקשרים לבלונים.

בלון נפץ ()
חשש מפציעות חמורות: מטעני חבלה על בלוני התבערה מעזה

על אף שהמטענים אינם עוצמתיים - חומרי הנפץ והבערה בהחלט עלולים לגרום לפציעות חמורות. "בלוני התבערה והנפץ התגברו בימים האחרונים ומופרחים גם בלילה וגם ביום", נכתב בהודעה שהופצה באחד מיישובי העוטף. "במידה וזיהיתם משהו על הקרקע, אל תיגעו ותתרחקו. ממליצים להורים להסביר זאת היטב לילדים".

 

עד לפני יותר משבועיים הייתה מגמת רגיעה בתופעת הבלונים, אם כי ההפגנות האלימות על גדר הגבול נמשכו והמשיכו לגבות קורבנות בצד הפלסטיני. נראה היה שחמאס הצליח במידה מסוימת לרסן את חוליות מפריחי הבלונים על רקע ההתקדמות בהסכם הרגיעה עם ישראל.

כיבוי שריפה מבלון בנחל גרר (צילום: כבאות והצלה לישראל מחוז דרום)
(צילום: כבאות והצלה לישראל מחוז דרום)

צוותי כיבוי של קק
(צילום: בני רובינוב יערן קקל)

אך עם הקיפאון בשיחות בשבועיים האחרונים - טרור הבלונים התחדש ואף שודרג כאמור למטעני נפץ. גורמים צבאיים שנפגשו בימים האחרונים עם אנשי הביטחון בעוטף עזה תדרכו אותם מחדש ועדכנו כי הנפיצות באזור עלתה מדרגה.

 

"התחושה שלנו היא שאנחנו ניצבים לפני סבב הסלמה נוסף", אמר אחד מאנשי הביטחון בעוטף עזה. "הייתה רגיעה מסוימת אחרי לפחות חמישה סבבי הסלמה קצרים, ולאחריהם נכנסנו לכמה ימים של שקט ומעט מאוד בלוני תבערה. כעת הכל התחדש וזה בהחלט איתות ברור: חמאס שחרר את הרסן ומאפשר לחוליות מפריחי הבלונים לשוב ולפעול".

 

בימים האחרונים מתפתחות בממוצע 12 שריפות ביום שפורצות כתוצאה מבלוני תבערה. מרבית השריפות מתפתחות באזור היערות בבארי ובכיסופים ובשטחים פתוחים במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב. צוותי הכיבוי בישובים חזרו לפעול במתכונת חירום לצד עובדי קק"ל ורשות הטבע והגנים שנמצאים בכוננות.

 

הבוקר שוב עלה חשד לטרור בלונים. כביש 4 נחסם לתנועה באזור צומת יד מרדכי עקב חפץ חשוד שככל הנראה נחת במקום באמצעות בלון מרצועת עזה. חבלן שהגיע למקום נטרל את החפץ וכעבור זמן קצר תנועת כלי הרכב התחדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפה כתוצאה מבלוני תבערה בעוטף עזה
מומלצים