שתף קטע נבחר

אסיר לשעבר, מבוקש בארה"ב: המנהיג החדש של הג'יהאד האיסלאמי

זיאד נחאלה, שכיהן עד כה כסגן המנהיג, נבחר להחליף את רמדאן שלח שלקה באירוע מוחי. נחאלה נשלח בעבר למאסר עולם ושוחרר בעסקת ג'יבריל. לאחר שבית משפחתו הופצץ בצוק איתן היה בורג מרכזי במו"מ עם ישראל. סגנו החדש: מוחמד אל-הינדי

זיאד נחאלה נבחר השבוע למנהיג הג'יהאד האיסלאמי בבחירות שנערכו להנהגת הארגון. נחאלה יחליף את רמדאן שלח, שלקה לפני כמה חודשים בשבץ שמנע ממנו להמשיך בתפקיד.

זיאד נחאלה ()
זיאד נחאלה. מנהיג הג'יהאד האיסלאמי

נחאלה בן ה-65 כיהן כסגנו של שלח, וכעת הוא יהיה המזכ"ל השלישי של הארגון מאז שפתחי שקאקי ייסד אותו וחוסל, על פי דיווחים זרים, על-ידי ישראל בזמן שהיה במלטה באמצע שנות התשעים.

 

המנהיג החדש, נשוי ואב לשישה, נולד בעזה ונשלח למאסר עולם בישראל בשנת 1971. 14 שנים לאחר מכן הוא שוחרר במסגרת עסקת ג'יבריל - וצורף על-ידי שקאקי לארגון החדש שהקים.

מוחמד אל-הינדי  ()
מוחמד אל-הינדי, מימין. לצדו: יחיא סינוואר

ב-1988 נעצר בפעם השנייה על-ידי ישראל בשל פעילותו בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני נגד המדינה - וגורש ללבנון. נחאלה נבחר לנציג הארגון ולקח חלק בפעילות של הזרוע הצבאית בארגון. אחרי ההתנקשות בשקאקי נבחר לסגן מנהיג הארגון ונשאר בתפקיד עד היום.

 

לנחאלה יש חלק מרכזי בפעילות הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי - ובמרבית שנותיו בחו"ל התגורר בסוריה לצד רמדאן שלח, שם נע על הציר בין טהרן לביירות. לנחאלה קשרים ענפים במדינות איסלאמיות וערביות - והוא מבוקש באופן רשמי על-ידי הרשויות בארצות הברית.

 

לקראת סיום מבצע "צוק איתן", שבמהלכו ישראל הפציצה את בית משפחתו ברצועת עזה, השתתף במשא ומתן לחתימה על הסכם הפסקת האש. על אף ששלח היה בקדמת הבמה בכל הנוגע למשא ומתן - נחאלה היה בורג מרכזי בחלקו של הג'יהאד האיסלאמי בהבנות שהושגו.

 

סגנו החדש של נחאלה יהיה מוחמד אל-הינדי מעזה ונחשב לדמות הבכירה ביותר בארגון ברצועה בשנים האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים