שתף קטע נבחר

ביהמ"ש דחה גרושה שביקשה לעבור לצפון: "נזק מיותר לילדים"

אם ל-3 רצתה לעזוב את העיר הדרומית שבה מתגורר בן זוגה לשעבר ולהתקרב למשפחתה. היא נדחתה, בין היתר בשל מצבה הכלכלי

בית המשפט לענייני משפחה באשדוד דחה לאחרונה את בקשתה של אם לשלושה לאפשר לה לעבור איתם מהעיר שבה מתגורר גם אביהם בדרום - לצפון הארץ, שם חיה משפחתה. השופטת רותם קודלר-עיאש שוכנעה כי הרחקת הילדים מאביהם נוגדת את טובתם, בין היתר לנוכח מצבה הכלכלי הקשה של האם.

 

בני הזוג נישאו ב-2016, לאחר שכבר הביאו לעולם שני ילדים, שניהם כיום עדיין מתחת לגיל 6. לאחר הנישואים נולד בנם השלישי. לאחרונה הם הפרידו מגורים ובדרכם לגירושים. בבית המשפט טענה האם שכי במהלך חייהם המשותפים נהג כלפיה בעלה באלימות וכעת היא רוצה לשים קץ לאומללות שחוותה. לשם כך ביקשה להעתיק את מקום מגוריה מהדרום ולעבור עם שלושת הילדים לעיר בצפון, שבה מתגורר אביה, וכן בנות דודות וחברות.

 

לדבריה, כי כיום היא והילדים עומדים בפני חוסר ביטחון כלכלי, מאחר שבעלה הפסיק לשלם שכר דירה וחשבונות. היא הוסיפה שמאחר שמדובר בילדים קטנים, המעבר לא יפגע בחייהם החברתיים.

 

מנגד טען האב שהילדים קשורים אליו מאוד ויש לו יכולת לדאוג להם ולפרנס אותם. באחד הדיונים הוא הצהיר שלנוכח שעות עבודתו כנהג משאית, הוא מוכן להתחייב לקחת חלק בטיפול בילדים כל יום אחרי העבודה. לדבריו, כאשר האם תמצא עבודה, הוא יישא בנטל גידול שווה של הילדים. בהקשר זה הוסיף שהאם לא בדקה אפשרויות של עבודה או לימודים באזור הדרום, מה גם שאמו עוזרת עם הילדים, וכך גם אחיו ובת זוגו.

 

ואכן, השופטת רותם קודלר-עיאש לא אישרה את הבקשה של האם, כיוון שלא מצאה שהמעבר לצפון בעת הזאת ישרת את טובת הילדים. היא סקרה את תולדות מערכת היחסים בין בני הזוג לשעבר, שהתאפיינה במעבר רב של דירות, כולל לצפון, וציינה שחייהם אינם יציבים משום בחינה – רגשית, כלכלית ופיזית – ואף לא בהחלטתם להיפרד.

 

היא התרשמה שלאם אין תוכנית מסודרת שיכולה להצליח, מה גם שאין לה אפשרויות תעסוקה בצפון, ואף לא דמות שתוכל לשמש עבורה עוגן רגשי או כלכלי, שכן אביה נכה שעובד אחר הצהריים, ועם אמה היא שרויה בנתק.

 

בפסק הדין צוין כי מהעדויות עלה שדווקא משפחתו המורחבת של האב, המתגוררת בדרום, ובמיוחד הוריו, עוזרים לצדדים עם ילדיהם: "ביהמ"ש אינו יכול לאפשר לקטינים לעבור ניסיונות קשים וכושלים ויש להבטיח להם לכל הפחות יציבות על דרך של קביעת מקום מגוריהם נכון לעת הזו ועד לשינוי הנסיבות... קרוב למקום מגורי אביהם".

 

בסיכומו של דבר קבעה השופטת קודלר-עיאש: "במצב דברים שבו יורחקו הקטינים... מאביהם ואמם תצא לשוק העבודה ותותיר אותם ברשות הסבא, ייחשפו הקטינים לנזק נפשי קשה ומיותר, בהעדר קשר עם אביהם מולידם וסביר להניח בהעדר קשר עם אמם נוכח קשיי הפרנסה שהיא צפויה לשקוע בהם, כמפרנסת יחידה".

 

בתוך כך הדגישה השופטת שהיא מצפה מהאב למצוא את הדרך להקדיש יותר זמן לילדיו, ולאפשר גם לאם לצאת לעבוד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אברהם אלטלף
מומלצים