שתף קטע נבחר

יעל עם רשת מנגל בפה: מטיילים הותירו פסולת, החיות נפגעו

תושב עין גדי, שטייל עם בתו במצוקי דרגות, פרסם כמה תמונות של בעלי חיים שנפגעו מהפסולת שהשאירו מטיילים במקום. "כשהגענו לפסגת ההר קיבל את פנינו יעל צעיר עם רשת מנגל בפה ואחריו עוד יעל עם שקית על הראש", הוא סיפר בכאב

מאות אלפי ישראלים מטיילים בחג בשמורות הטבע, אך חלקם משאירים את הפסולת מאחוריהם. התוצאה: חיות הבר אוכלות את השאריות ונפגעות. גיל כספי מעין גדי תיעד מחזות קורעי לב ממצוקי דרגות - יעל עם רשת מנגל בפיו ויעל אחר עם שקית פלסטיק, שהותירו מטיילים בשטח, על ראשו.

 

יעל עם רשת מנגל בפה (צילום: גיל כספי)
יעל עם רשת מנגל בפה(צילום: גיל כספי)

 

כספי לקח את בתו לטיול במצוקי דרגות, אך במקום לראות את הטבע השניים זכו לראות את חוסר האחריות וחוסר הרגישות של המטיילים הישראלים, שהשאירו לכלוך לחיות הבר. "כשהגענו לפסגת ההר קיבל את פנינו יעל צעיר עם רשת מנגל בפה ואחריו עוד יעל עם שקית על הראש", סיפר כספי בכאב. "המשכנו למנחת המסוקים ונדהמנו לגלות כמויות של זבל שלא ראיתי בחיי... עשרות מטרים של טינופת".

 

הוא פרסם חלק מהתמונות שצילם בדף הפייסבוק שלו, אך את חלקן הוא העדיף שלא לפרסם. "התמונות קשות... אנשים רעים... כל כך מכעיס וכל כך עצוב... לו ידעתי לפני...", כתב בפוסט שזכה למאות לייקים ומעל מאה שיתופים.

 

יעלים ליד ערימות זבל שהשאירו מטיילים (צילום: גיל כספי)
יעלים ליד ערימות זבל שהשאירו מטיילים(צילום: גיל כספי)

יעל עם רשת מנגל בפה (צילום: גיל כספי)
יעל עם רשת מנגל בפה(צילום: גיל כספי)

 

גולשים הזדהו עם התחושות הקשות של כספי. "ממש מכעיס. ועצוב בשביל החיות. חוסר אחריות", כתבה ליאת אלמקייס. "יש אורחים לרגע, שלא יודעים איך להתנהג. מבאס", כתבה דפי אנג'יל. גולשים אחרים הביעו צער: "אין מילים. פשוט תמונה שמנצחת כל מילה שאפשר להגיד. כואב הלב".

 

מרשות הטבע והגנים נמסר: "לצערנו תופעת הפסולת בגנים ובשמורות שבשטחים הפתוחים היא תופעה מוכרת, במיוחד בתקופת חגים וחול המועד שבה מאות אלפי מטיילים פוקדים את השטחים הפתוחים. לשמחתנו תופעה זו עם השנים מצטמצמת יחסית אודות להעלאת המודעת לחשיבות השמירה על ניקיון הסביבה. פסולת זו, מעבר לפגיעה הנופית ובחוויית הביקור של המטיילים בשטח, מהווה סכנה ממשית לחיות הבר. הן בכך שהן אוכלות מזון שאינו מותאם להם ואף יכול לגרום לחנק ומוות והן בכך שאכילת מזון זה משנה את התנהגותן הטבעית - מחיפוש מזון בטבע לחיפוש מזון במצבורי פסולת ואשפה באזורים מטויילים בקרבת האדם. לדבר גם השלכות מסוכנות כאשר מדובר באוכלוסיות טורפים כגון תנים וזאבים שמחפשים מזון בקרבת יישובים וריכוזי מטיילים"

 

ברשות הטבע והגנים הוסיפו כי ההשלכות למפגש בין בני האדם לחיות הבר הוא שהיעלים אוכלים מזון אדם שאינו בריא להם והמטיילים יכולים בעקיפין לגרום למותם הן ממחלה, הן מאכילת אריזות מזון, שלהן ריח זהה למזון שבעלי החיים רגילים לאכול. כמו כן, היעלים יכולים לסבול מסתימת מעיים.

 

 

התופעה הקשה קיימת גם באזור מצפה רמון. על פי מאגר הנתונים של רשות הטבע והגנים, בשנים 2011-2017 מתו או פונו פגועים לבית החולים של חיות בר מסיבות אלו ואחרות במצפה רמון 21 יעלים, חלקם עקב דריסה וחלקם עקב סתימת מעיים או תופעות לואי של סתימת מעיים. מחקר שנערך על ידי רשות הטבע והגנים בנקודת תצפית במצפה רמון עלה כי 43% מאכילים יעלים למרות איסור מפורש.

 

כספי שמח לקרוא את התגובות המזדהות של הגולשים ולראות את השיתופים. "מרגיש מחוזק מכל השיתופים והתגובות", הוא כתב. "מגיע לנו יותר טוב. חסכתי מכולם/ן את התמונות הקשות, כמו יעל ששוכב על הצד עם בטן נפוחה, שפן סלע צולע עם חתיכת גדר נגררת אחריו... והגרועה מכל, את עיניה הדומעות והמבט העצוב של הבת שלי".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל כספי
יעל עם רשת מנגל בפה
צילום: גיל כספי
מומלצים