שתף קטע נבחר

דיווח: "נורווגיה מתווכת בעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס"

עיתון לבנוני המקורב לארגון דיווח כי אוסלו לוקחת חלק במגעים לקיום עסקת חילופי שבויים - אבל בישראל מכחישים. בינתיים, משלחת חמאס נמצאת בקהיר בניסיון להציל את שיחות הפיוס בין פתח לחמאס, כמו גם לקדם את מאמצי ההסדרה ברצועת עזה

עיתון לבנוני שמקורב לחמאס דיווח היום (שבת) כי נורווגיה החלה לקחת חלק במגעים לקיום עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס. עוד דווח כי שליח נורווגי ביקר ברצועת עזה בחודש שעבר, וקיבל את ברכת הארגון למעורבותה של אוסלו בתיווך. גורם ישראלי, עם זאת, הכחיש בערב את הדיווח: "לא נכון".

 

מימין: אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין ()
מימין: אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין

בינתיים, משלחת חמאס הגיעה שלשום למצרים מחו"ל ומרצועת עזה כדי לקיים דיונים עם ראשי המודיעין המצרי, במסגרת ניסיון נוסף של קהיר להציל את שיחות הפיוס בין פתח לחמאס. השיחות נועדו גם לקדם את מאמצי ההסדרה ברצועת עזה, הכוללים בין היתר הבנות לרגיעה מול ישראל לפרק זמן מוגבל.

 

בראש המשלחת עומדים סגן מנהיג הארגון סאלח אל-עארורי ומנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה. חברי המשלחת נפגשו עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל וכן עם מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי אחמד עבד אל-חאלק. הפגישות האחרונות בין חמאס לבין המודיעין המצרי התקיימו לפני שבוע בעזה כאשר עבד אל-חאלק נועד במהלכן עם מנהיג חמאס, איסמאעיל הנייה.

 

מקורות מערביים המעורים בפרטים מסרו ל-ynet כי בפגישה בעזה ניסו אנשי המודיעין המצרי לפייס את הנהגת חמאס, אחרי שקהיר נענתה לדרישתו של אבו מאזן והקפיאה את שיחות ההסדרה שכמעט הגיעו להבשלה בסוף חודש אוגוסט, אחרי שהאחרון איים כי כל הסכם שייחתם בלעדיו יוביל להעמקת הסנקציות על רצועת עזה עד כדי עצירת הסיוע החודשי של הרש"פ לפלסטינים, בסך 100 מיליון דולר בחודש.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, קיים סדרת פגישות עם גורמים בינלאומיים במטה האו"ם בניו יורק, שעסקו במציאות האזרחית ברצועת עזה וביהודה ושומרון. אבו רוקון וראש המחלקה האזרחית במתפ"ש, אלוף-משנה שרון ביטון, נועדו עם עוזרת המזכ"ל לעניינים הומניטריים וסגנית מתאם סיוע חירום במשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם (OCHA), אורסולה מולר. הנוכחים דנו על דרכים אפשריות לייצוב המציאות האזרחית ברצועת עזה. בנוסף, התחייבה מולר כי ארגון OCHA יבסס את דיווחיו על עובדות מתוך גישה יעילה וחיובית, זאת במטרה לסייע לאוכלוסיה האזרחית.

משלחת חמאס למצרים ()
משלחת חמאס שיצאה למצרים

 

האלוף אבו רוקון דן על הנעדרים

האלוף אבו רוקון הדגיש בפני מולר את הציווי המוסרי שבהחזרת השבויים והנעדרים הישראלים שנמצאים בשבי ארגון הטרור חמאס. בנוסף, נועד האלוף אבו רוקון עם סגן המנהל והמנהל האזורי למדינות ערביות באו"ם, מוראד ווהבה. השניים דנו בפגישתם על האתגרים השונים בעזה וסיכמו שיש להמשיך את שיתוף הפעולה בין הארגונים כדי לקדם ביצוע פרויקטים שיסייעו במניעת הידרדרות אזרחית ברצועה.

 

לפני כשלושה חודשים דווח בעיתון "אל חיאת", שיוצא לאור בלונדון, כי גם גרמניה מנהלת משא ומתן עקיף בין ישראל לחמאס בנוגע לעסקת שבויים אפשרית בין שני הצדדים שבמסגרתה ישוחררו ארבעה ישראלים (שתי גופות חללי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד) בתמורה לאסירים פלסטינים הכלואים בישראל.

 

לפי הדיווח, שליחים גרמניים ביקרו בחשאי כמה פעמים ברצועת עזה ונפגשו עם בכירי חמאס בנוגע לאפשרות של קיום עסקה שכזו. המגעים התנהלו בשתי רמות: האחת - על ידי המשלחות הדיפלומטיות הגרמניות בישראל וברשות הפלסטינית והשנייה - באמצעות מתווך גרמני חדש שמונה למשימה ועובד מברלין.

 

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים