שתף קטע נבחר

למרות הסרטונים: סוהר זוכה מתקיפת אסיר

מצלמות האבטחה של כלא לקטינים תיעדו את האירוע האלים, אבל השופט קבע כי המשפט לא מתחיל ונגמר בצפייה בדיסק וכי הנאשם פעל כשורה

בית משפט השלום בכפר סבא זיכה לאחרונה סוהר בבית הכלא לקטינים "אופק" מתקיפה וגרימת חבלה לאסיר בן 18. חרף סרטוני מצלמות אבטחה שתיעדו את האירוע, השופט מיכאל קרשן העדיף את גרסת הסוהר ועמיתיו לעבודה ופסק שלא מדובר בעבירה פלילית.

 

בעת האירוע שהה המתלונן במעצר. בכתב האישום שהוגש נגד הסוהר נטען שבוקר אחד במאי 2016 הוא הוציא את הצעיר מכיתת לימוד שבבית הסוהר לאחר שקילל והתחצף. הוא אזק את ידיו מאחורי גבו, כופף אותן באופן שגרם לו לכאבים והוביל אותו במסדרון אל מפקד המשמרת.

 

נטען כי בהגיעם לגרם מדרגות הטיח הסוהר את המתלונן אל הקיר, משך את ידיו בכוח לאחור וגרר אותו במורד המדרגות תוך שהוא מטלטל אותו בחוזקה. למתלונן נגרמו שטף דם ונפיחות מעל עינו, חבלה ואדמומיות בפניו והוא סבל מכאבים. האירועים תועדו בסרטוני מצלמות האבטחה של הכלא והוגשו לבית המשפט.

 

הסוהר לא הכחיש שלאסיר נגרמו חבלות, אלא שלגרסתו הן נגרמו כתוצאה מהתנהגותו. לטענתו, לנוכח ההתפרעות בכיתה לא היה מנוס מלכבול את ידיו בהתאם לנוהלי השב"ס. לדבריו, האסיר לא הפסיק להשתולל, ובעת שהגיעו לגרם המדרגות היה זה המתלונן שמשך אותו וניסה להפילו, וכתוצאה מכך השניים נדחפו יחד.

 

הוא אישר כי בשלב זה, בתגובה אינסטינקטיבית להפעלת הכוח מצד האסיר, הוא משך אותו בחוזקה על מנת להשתלט עליו והמשיך להוביל אותו במדרגות. מטעמו העידו שלושה סוהרים שהיו נוכחים באירוע, בהם מפקד המשמרת.

 

הסרטון - לא חזות הכול

מהסרטונים נראה כי האסיר לא הרים יד על הסוהרים, והשופט מיכאל קרשן שוכנע שהתפרעותו באה לידי ביטוי בקללות שהשמיע לעברם. נקבע כי הסוהר כבל את ידי המתלונן בהוראת מפקדו, ואין מקום לייחס לו אשמה בגין שיקול דעת שהפעיל המפקד. בפסק הדין צוין שצפייה בתיעוד התקרית במדרגות ללא שמיעת גרסת הנאשם אכן מעוררת חשד שתקף את האסיר, אלא שאת הנראה בסרטון ניתן לפרש גם אחרת.

 

"לא ניתן להתחיל את המשפט ולסיימו בצפייה בדיסק", קבע השופט והוסיף: "יש לבחון את כלל הראיות ולברר האם הן מובילות למסקנה אחת ויחידה, מעל לכל ספק סביר, כי אמנם הוכחה אשמת הנאשם".

 

השופט קרשן קבע שגרסת הנאשם אמינה ויכולה להתאים לנראה בסרטון. "יתכן כי הנאשם טעה בשיקול דעתו כאשר הדף את האסיר הצידה ואולי הייתה זו פעולה מיותרת", פסק, אך לדבריו מדובר בטעות שאינה ברף הפלילי, ומשכך החליט לזכות הנאשם מכל אשמה.

 

לפני שחתם את הכרעת הדין ציין כי במהלך המשפט עלה חשד שמפקד הכלא וקצינת המבצעים פעלו על מנת לגרום לסוהר לשנות את גרסתו לאחר שסברו כי היא לא מתיישבת עם הסרטונים. הוא קרא לפרקליטות לשקול אם לפתוח בחקירה כנגד השניים בחשד לעבירה של הדחה בחקירה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אלכסנדר רוזנוולד
מומלצים