שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  "ניו יורק טיימס": טראמפ ומשפחתו העלימו מאות מיליוני דולרים מרשויות המס

  תחקיר יוצא דופן טוען כי טראמפ כלל לא בנה את עצמו מהלוואה של מיליון דולר מאביו כפי שהוא נוהג לספר, אלא סייע לו להעביר את הונו לילדיו בטרם מותו מבלי לשלם על כך מסים. הרשויות פתחו בבדיקת הטענות

  מחלקת המס של מדינת ניו יורק פתחו בבדיקת דיווחי המס של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעקבות תחקיר שפורסם הלילה (ד') ב"ניו יורק טיימס".

   

  על פי הדיווח, הנשיא קיבל מאביו, פרד טראמפ, לפחות 413 מיליון דולר - והתחמק מתשלום המס בדרכים בלתי-חוקיות. כותבי התחקיר ציינו כי תיאוריו של טראמפ על תחילת דרכו כאיל הון שהתחיל מהלוואה של מיליון דולר אינם נכונים.

   

  משפחת טראמפ (צילום: AP)
  משפחת טראמפ. מימין: האחות מריאן, האב פרד והאם מרי, דונלד ואחיו רוברט עם בת זוגו(צילום: AP)

  ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי התחקיר התבסס על יותר מ-100 אלף מסמכים שתיעדו את פעילות המס של פרד טראמפ, לפיהם הוא הקים חברת קש ודיווח לרשויות כי שווי נכסיו נמוך ממחירם המקורי. עורכי התחקיר כתבו כי הממצאים שנחשפו מעלים שאלות בעניין סירובו של טראמפ לפרסם את הצהרות המס שלו - בניגוד למסורת ארוכת שנים בקרב נשיאי ארה"ב.

   

  ברשויות אמרו לסוכנות הידיעות AP כי הטענות כלפי הנשיא נבדקות, וכי חוקרי המס בוחנים את כל הממצאים שעלו בתחקיר. לפי סוכנות הידיעות, בתום החקירה הממצאים עוברים למשרדו של התובע הכללי.

   

  טראמפ ואביו חושפים תוכניות למלון חדש (צילום: AP)
  טראמפ בן ה-32 חושף הדמיה למלון חדש בניו יורק. 1978(צילום: AP)

  לפי ממצאי התחקיר, החזרי המס שהגיעו לידי העיתון העלו כי הנשיא טראמפ "הרוויח" 200 אלף דולר בשנה כבר בגיל 3. בגיל 8 הספיק להפוך למיליונר, ובגיל 17 הפך לשותף באחד מבנייני המגורים של אביו. עד לסיום לימודיו בקולג' - הוא קיבל כמיליון דולר מאביו מדי שנה. כשהיה בשנות הארבעים והחמישים לחייו - קיבל מדי שנה יותר מ-5 מיליון דולר מאביו.

   

  "פרד טראמפ היה יצירתי במיוחד בכל הנוגע להעברת הונו האישי לילדיו. הוא הפך את דונלד לא רק לשכיר בחברתו, אלא גם לבעל הקרקעות, מנהל הנכסים, הבנקאי ויועצו האישי", נכתב בטיימס. "הוא העניק לו הלוואה אחרי הלוואה, ורובן מעולם לא הוחזרו. הוא שילם על רכבו, שילם לעובדיו ומימן את רכישת משרדיו הראשונים של דונלד במנהטן. טראמפ האב העביר לנשיא שלוש קרנות נאמנות ומניות בכמה חברות".

   

  "טראמפ הרוויח 200 אלף דולר בשנה - בגיל 3" (צילום: AP) (צילום: AP)
  "טראמפ הרוויח 200 אלף דולר בשנה - בגיל 3"(צילום: AP)

  על פי הטיימס, משפחת טראמפ העלימה מיליוני דולרים דרך העברות בין האב לילדיו דרך חברת קש שהקימו ב-1992 לצורך רכישת דודי שמש ושירותי ניקיון עבור נכסי האב. "פרד טראמפ עיוות את המחיר הנקוב בחשבוניות ב-20%-50% ובכך נמנע מתשלום מס מתנות בהתאם לחוק האמריקני".

   

  כך, לפי התחקיר, הצליח טראמפ האב להעביר את הבעלות על מרבית נכסיו ששוויים מוערך בכמיליארד דולר לארבעת ילדיו, מריאן, אליזבת, דונלד ורוברט, אך במקום לשלם 550 מיליון דולר מס כנהוג בתחום הירושה - הם שילמו יחדיו 52.2 מיליון דולר. 5% במקום 55% מס.

   

  נכסיו של האב נמכרו ע"י ילדי משפחת טראמפ בעשור שלאחר מותו בשווי של יותר מפי 16 מהסכום המקורי.

  מומחים בתחום המסים אמרו כי סביר להניח שהנשיא לא יעמוד לדין פלילי בגין סיוע להוריו בהעלמת מס בשל התיישנות.

   

  עורך דין מטעם טראמפ, צ'ארלס הארדר, דחה את ממצאי התחקיר ואמר כי "הטענות להעלמת מס הן שקריות ב-100%" והוסיף "כי העובדות שצוינו בתחקיר אינן מדויקות באופן מרחיק לכת".

   

  אחיו הצעיר של הנשיא, רוברט טראמפ, אמר כי "כל העברות הבעלות תועדו בהתאם לחוק, משפחתינו לא תגיב על עניינים שאירעו לפני 20 שנה, ומבקשת לשמור על פרטיותה וכבוד ההורים המנוחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים