שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איראן: חותנה בגיל 15, הרגה את בעלה והוצאה להורג
  זיינב סקאנבאנד חותנה בגיל 15 ושנתיים אחר כך, אחרי עינויים בחקירה, הודתה שדקרה למוות את בעלה המתעלל. במשפט חזרה בה ואמרה שהרוצח הוא הגיס שלה, שאנס אותה. אתמול, יומיים אחרי לידה, הוצאה להורג

  איראן הוציאה להורג אתמול (יום ג') צעירה שנאנסה, והורשעה שדקרה למוות את בעלה המתעלל כשהייתה בת 17. ארגון אמנסטי מסר שהיא הוצאה להורג בתלייה בסופו של משפט "בלתי צודק בצורה מזעזעת".

   

  זיינב סקאנבאנד, נערה ממוצא כורדי, הייתה בת 15 כשנישאה לבעלה. שנתיים אחר כך היא נעצרה והודתה שדקרה אותו למוות. לפי אמנסטי בעלה התעלל בה במשך חודשים ודחה את בקשתה להתגרש. זיינב נעצרה ב-2012, אך איראן הקצתה לה עו"ד מטעם המדינה רק בדיון האחרון של המשפט. באותו דיון היא חזרה בה מהודאתה ברצח. היא סיפרה שב-20 ימי החקירה בתחנת המשטרה ב-2012 השוטרים התעללו בה, והיא נאלצה להודות בעבירה שלא ביצעה.

  איראן הוציאה להורג את זיינב סקאנבאנד נערה שהורשעה ברצח בעלה המתעלל (צילום: AFP)
  זיינב סקאנבאנד, הצעירה שהוצאה להורג(צילום: AFP)
   

  זיינב אמרה שמי שרצח את בעלה היה הגיס שלה - שאנס אותה כמה פעמים. היא סיפרה שהגיס הבטיח לה שאם היא תישא באחריות לרצח הוא יחון אותה - מה שמותר במסגרת החוק האיסלאמי. לפי אמנסטי בית המשפט לא בדק ברצינות את טענתה, והסתמך רק על עדותה המקורית מ-2012.

   

  במהלך תקופת המאסר התחתנה זיינב עם אסיר. יומיים לפני הוצאתה להורג נולד להם ילד. לפי החוק באיראן לא ניתן להוציא אישה להורג בזמן ההריון. באמנסטי הזהירו יום לפני הוצאתה להורג את איראן לא לבצע את עונש המוות לאור המשפט הלא צודק שנעשה לה.

   

  "הוצאתה להורג חסרת צדק לגמרי ומראה את הבוז של הרשויות באיראן לזכותם של הילדים לחיות", אמר פיליפ לותר, ראש אמנסטי במזרח התיכון ובצפון אפריקה. "העובדה שעונש המוות שלה נקבע אחרי משפט לא הוגן בצורה מזעזעת הופכת את הוצאתה להורג למזעזעת אף יותר".

   

  באיראן גיל האחריות הפלילית לילדות הוא תשע. לילדים – 15. איראן, שאישרה את אמנת זכויות הילד, מחויבת לאסור על עונש מוות למי שטרם מלאו לו 18 בזמן ביצוע העבירה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  זיינב סקאנבאנד, הצעירה שהוצאה להורג
  צילום: AFP
  מומלצים